Rīta Panorāma

Telefonintervija ar ar Filipu Rajevski

Rīta Panorāma

Intervija ar Ingu Karpiču

Telefonintervija ar Juri Pūci

Ministrs atstādina Ušakovu no Rīgas mēra amata

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!") izdevis rīkojumu par Nila Ušakova ("Saskaņa") atstādināšanu no Rīgas domes priekšsēdētāja amata pienākumu pildīšanas. Šāds lēmums pieņemts par likumos noteikto pienākumu nepildīšanu un pieļautajiem normatīvo aktu pārkāpumiem, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis". Ušakovs sola rīkojumu apstrīdēt tiesā.

Svarīgākais par Ušakova atstādināšana no Rīgas mēra amata

 • Pašvaldību ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!") 5.aprīlī izdevis rīkojumu par Nila Ušakova ("Saskaņa") atstādināšanu no Rīgas domes priekšsēdētāja amata pienākumu pildīšanas. Lēmums pieņemts par likumos noteikto pienākumu nepildīšanu un pieļautajiem normatīvo aktu pārkāpumiem.
 • Pūce: Rīgas domē notika sistemātiska, bezkaunīga likumu pārkāpšana. Lielākie pārmetumi par skandalozā uzņēmuma “Rīgas satiksme” pārraudzību.
 • Par konstatēto VARAM vērsīsies KNAB un prokuratūrā.
 • Ušakovs sola tiesāties par atstādināšanu un uzskata - tiesā varēs pierādīt ministra sastrādātās nelikumības.
 • Pagaidu Rīgas vadītājs Burovs cer «noņemt politizāciju» un labot kļūdas
 • Rīgas domes opozīcija nelolo cerības par pašvaldības darba uzlabošanos
 • Politologs: Ušakova atstādināšana – skaļš akords viņa kampaņā uz Eiroparlamentu
 • Ušakova desmitgade Rīgas mēra amatā – popularitāte un pārmetumi.

Ministra rīkojumā uzskaitīta virkne likumpārkāpumu, ko Ušakovs pieļāvis kā pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" kapitāla daļu turētājs un kā Rīgas domes priekšsēdētājs.

Pūce Latvijas Radio piektdienas rītā skaidroja, ka Ušakovs atstādināts no amata, jo kā pilsētas mērs un “Rīgas satiksmes” kapitāldaļu turētājs viņš ir pārkāpis likumu un nav nodrošinājis to, ka tiek ievērotas rīdzinieku intereses šajā uzņēmumā, tika pieņemti lēmumi, kas pārkāpj likumu, un arī pieļauta bezdarbība, kas noveda pie smagām sekām.

Juris Pūce: Par Ušakova atstādināšanuLatvijas Radio

  Piemēram, Rīgas dome vairākkārt lēmusi palielināt “Rīgas satiksmes” kapitālu un arī novirzījusi tam naudu, ko pārskaitījusi uzņēmumam, taču pats kapitāldaļu turētājs nav nodrošinājis to, ka nauda ieskaitīta uzņēmuma kapitālā, un tā iztērēta kārtējiem uzņēmuma izdevumiem, skaidroja Pūce.

  Rezultātā Rīgas dome zaudējusi savu mantu - vairāk nekā 28 miljonu eiro apmērā, sacīja Pūce.

   

  Pūce LTV "Rīta panorāmai" sacīja, ka arī “Rīgas satiksmes” iepirkumi domē saskaņoti, neievērojot likumā noteikto kārtību, neveicot nekādu ekspertu novērtējumu, tādā veidā ir radītas sekas pašvaldībai.

   

  Pūce LTV uzsvēra, ka pieļautie pārkāpumi ir būtiski un radījuši juridiskas un finansiālas sekas pašvaldībai.

  Pūce rīkojumā norāda – Rīgas domes vadītāja atstādināšana nepieciešama, "lai sodot Ušakovu, nodrošinātu sabiedrības interešu un tiesību ievērošanu un radītu sabiedrībā apziņu, ka valsts aizsargā indivīdu intereses un tiesības, veicina politiskās un tiesiskās kultūras izaugsmi, personu atbildības un tiesiskās kārtības noturību, kā arī tiek reaģēts uz pieļautiem tik būtiskiem normatīvo aktu pārkāpumiem".

  "Vienlaikus atstādināšana ir nepieciešama, lai nodrošinātu domes turpmāku tiesisku darbību lēmumu pieņemšanā un nepieļautu turpmāku normatīvo aktu pārkāpumus un kompetento institūciju prasību nepildīšanu, tādējādi vairojot tiesisko nihilismu," teikts rīkojumā.

  Ušakovs atstādināts, lai “novērstu risku, ka šādi pārkāpumi var atkārtoties un radīt jaunas sekas, un arī brīdinošs [solis]”, LTV sacīja Pūce.

  Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra rīkojumu var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā 30 dienu laikā no tā publicēšanas. 

  Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) šā gada 21. martā paziņoja, ka ministrija juridiskā pārbaudē konstatējusi virkni iespējamu likumu pārkāpumu pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" uzraudzībā un arī Rīgas domes darbā. Par ministrijas konstatēto Ušakovam bija jāsniedz paskaidrojumi, un tam bija dota nedēļa laika – līdz pagājušajai ceturtdienai, 28. martam.

  Ušakovs pagājušajā piektdienā, 29. martā, paziņoja, ka ir nosūtījis VARAM atbildes vēstuli. Tajā, pēc Ušakova teiktā, atspēkots visos punktos minētais par iespējamiem pieļautajiem likumu pārkāpumiem. Vienlaikus Ušakovs norādīja, ka sagatavotais pieprasījums sniegt paskaidrojumus par SIA "Rīgas satiksme" un domes darbu bijis juridiski vājš un politizēts.

  Ušakovs iepriekš teica: ja Pūce nolems viņu atstādināt no Rīgas mēra amata, šis lēmums tiks pārsūdzēts tiesā. Tiesa, Ušakovs Rīgas mēra amatu tāpat drīzumā varētu atstāt tāpēc, ka izlēmis maijā kandidēt Eiropas Parlamenta vēlēšanās.

  Komentējot Ušakova solījumus apstrīdēt atstādināšanu tiesā, Pūce sacīja, ka Latvija ir tiesiska valsts un katram ir tiesības aizstāvēt savas tiesības tiesā, bet ministrija ir pārliecināta, ka tiesas lēmums būs labvēlīgs VARAM.

  Savukārt, komentējot iepriekš izskanējušos pārmetumus, ka Ušakova atstādināšana būs politiski motivēta, Pūce sacīja, ka šāda tendence ir novērota - ja cilvēks pieķerts likuma pārkāpumā, viņš taisnojas, ka tā ir politiskā vajāšana.

  Pēc Ušakova atstādināšanas Rīgas mēra pienākumus pildīs domes priekšsēdētāja vietnieks līdz brīdim, kamēr būs ievēlēts jauns priekšsēdētājs.

  Ušakovs LTV sacīja, ka, kamēr viņš ir atstādināts no amata, mēra pienākumus pildīs viņa vietnieks Oļegs Burovs (“Gods kalpot Rīgai”).

  KONTEKSTS: 

  Bažas par Rīgas domes vadības un "Rīgas satiksmes" darbu pastiprinājās pēc Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pērn atklātās iespējamās korupcijas "Rīgas satiksmes" iepirkumos.  Šī ir līdz šim skaļākā, taču ne vienīgā korupcijas lieta Rīgas domē un tās uzņēmumos.

  LSM apkopoja informāciju par dažiem korupcijas skandāliem pēdējos deviņarpus gados, kopš Rīgas domes vadībā ir partija “Saskaņa” (iepriekš “Saskaņas centrs”) un to pārstāvošais mērs Nils Ušakovs.

  9 komentāri
  Zane Līvmane
  Paklausījos Nila "otmazkas", sapratu , ka Rīdzinieki paški vainīgi, jo šie jau viņu ievēlēja! :D
  Anonīms lietotājs 34535
  Pēc šī scenārija vajadzētu atlaist visus valsts un pašvaldības darbiniekus, kuru dēļ ir radušies zaudējumi un citi kaitnieciski darījumi, ceru ka tas nav tikai uzbrauciens Ušakovam. kā patreiz rādās.
  Anonīms lietotājs 22614
  Ar kādu ir jāsāk. Ušakovs ir pirmais rindā, viņš to jau sen bija pelnījis.
  Māris Liepiņš
  Tagad vēl vajadzētu atņemt šim tiesības kandidēt uz Eiropas parlamentu.
  Anonīms lietotājs 22614
  Grūti noticēt, ka tur nav kādas prasības kandidātiem lai nav jāizskata ekonomisko noziedznieku CV lielos daudzumos, bet nevar zināt - ES ir tāda dīvaina padarīšana, ka nemaz neesmu drošs par to.
  Anonīms lietotājs 30549
  Vai ar atstādināšanu "sods" beidzas? Viss? Salaupīji un dodies tālāk it kā nekas nebūtu bijis?? Kā var būt tāda situācija - tas taču tikai veicina šādas situācijas atkārtotu veidošanos, jo "par to taču tev nekas nebūs - pamēģini"!
  Anonīms lietotājs 6871
  Atlaišanas fakts priecē. Tagad būtu jāpasteidzina KNAB un proķene, lai celtu apsūdzības bemhenam&Co, lai atrastos spējīgi un godprātīgi izmeklētāji-prokurori-tiesneši, kas neļautu diedziņiem pārtrūkt, bet izvilktu gaismā VISUS aizkulišu diriģentus, īpaši 20% (Bordān, pie darba!), lai tiesa smagi notiesātu noķerto stabiņu, lai šiem iesaistītajiem būtu PATIEŠĀM SMAGI CIETUMSODI ar konfiskāciju, pie kuriem ir jāsāk izvērtēt, vai vērts atsēdēt citu vietā, vai paliks laika tērēt salaupīto, nevis kā līdz šim kukuļošanā tiesātajiem - daži gadiņi un brīvs, izroc miljonus un dzīvo zaļi. Par nodokļu naudas izšķērdēšanu sodiem jābūt kā Ķīnā, citādi sovjeti nesaprot, ka komunisms beidzies.
  Anonīms lietotājs 10867
  Vai ir kaut kur teikts, ka KNAB izmeklēšanas ir beigušās?
  Anonīms lietotājs 17619
  pēc manām domām Dombrovskis, Straujuma, Kučinskis , ir vēl vairāk tiesājami ! ja Ušakovs ļāva izlaupīt Rīgu, tad tie premjeri ir ļāvuši izlaupīt valsti !!! piemēram- kāpēc OIK nevarēja ieviest priekš veselības sistēmas, nevis jau tā turīgiem biznesmeņiem ???? un ē-veselība ???
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti