Panorāma

Ierobežojumi arī kaimiņos

Panorāma

Panorāma

Robežsardze pastiprinās epidemioloģisko prasību kontroli

Robežsardze pastiprinās epidemioloģisko prasību kontroli

Lai samazinātu iespēju, ka vīrusu izplata tie, kuri dažādu iemeslu dēļ arī pandēmijas laikā pārvietojas, šķērsojot Latvijas robežas, ieviesta pastiprināta ieceļojošo cilvēku kontrole. Tā nebūšot 100%, skaidro Iekšlietu ministrijā, taču robežsargiem palīgā nāks Zemessardze, un kopīgiem spēkiem plānots kontrolēt daudz vairāk iebraucēju nekā līdz šim. Jaunā kārtība stāsies spēkā no pirmdienas, 7. decembra.

Situācija uz ES iekšējām robežām un arī šeit, Medumu robežpunktā ar Lietuvu, ir atšķirīga no pavasarī piedzīvotā pirmā Covid uzliesmojuma. Toreiz vairākas valstis, to skaitā Lietuva un Igaunija atjaunoja robežkontroli. Bet pēc tam visu vasaru un rudeni līdz pat šim robežas atkal ir bijušas brīvi šķērsojamas. Tas, vai slimība tiek importēta Latvijā, lielā mērā ir atkarīgs no robežas šķērsotāju godaprāta.

Robežsargi pārbaudes veic tikai izlases kārtībā. Piemēram, te šajā dienā tiek apturēti 15  transportlīdzekļi. Papildus cilvēku, kravu un citu dokumentu kontrolei robežsargi prasa arī apliecināt, ka ir aizpildīta Covidpass anketa un saņemts speciālais QR kods. Tas vēlāk ļautu policijai pārbaudīt, kā iebraucēji ievēro prasības pret vīrusa izplatību, to skaitā pašizolāciju. 

Robežsargi stāsta, ka lielākai daļai to braucēju, kurus šis postenis kopumā līdz šim pārbaudījis, Covid kontroles dokumenti bijuši aizpildīti. "No 12. oktobra pagājušā divu mēnešu atpakaļ jau sākās QR koda aizpildīšanai, līdz ar to daudzas personas jau zina par šito sistēmu un aizpilda Covidpass.lv," saka robežsargs Viktors Tarakanovs.

Par Covid pases neaizpildīšanu var sodīt ar naudas sodu no 10 līdz 2000 eiro. Tomēr auto vadītājam turpat uz vietas tiek dota iespēja Covid pases anketu aizpildīt, kodu saņemt un sods šoreiz netiek piemērots.

"Cilvēciskais faktors. Ja, pieņemsim, persona no tālām, tālām ārzemēm brauc, tad vēl jā. Ja mēs redzam, ka persona braukā turpu šurpu un turpu. Protams, var arī administratīvi sodīt personu par to, ka viņa nepilda," saka Tarakanovs.

Robežsardzē gan apstiprina, ka tādi gadījumi, kad noķertie atteiktos Covid pasi aizpildīt, nav konstatēti un tāpēc neviens tāds sods arī visā Latvijā līdz šim neesot piemērots.

Par turpmāko robežsargi skaidro - ja tagad šis postenis pārbaudīja 15 mašīnas, no kurām vienā konstatēja, ka Covid pases nav, tad no pirmdienas, iespējams, šajā vietā varētu pārbaudīt no 100 līdz pat 200. Līdz ar to arī vairāk noķert. Jo katru diennakti robežsardzei palīgā tiks norīkoti 44 zemessargi.

"Šeit ir ļoti būtiski, protams, norādīt, ka šī nav  robežu slēgšana. Šī arī nav robežkontroles atjaunošana uz iekšējām robežām. Šī ir epidemioloģisko prasību kontroles pastiprināšana valsts teritorijā, pamatojoties uz tiem resursiem, kas ir kontroles iestādēm. Mēs to darīsim pastiprināti. Bet tas nenozīmē to, ka tas notiks 100% apmērā, jo mēs nedrīkstam radīt rindas," norāda Tarakanovs.

Tomēr robežas šķērsotājiem no pirmdienas tiek ieteikts rēķināties ar papildus laiku, ko var aizņemt Covid dokumenta kontrole. Tālbraucēji cer, ka tas nebūs liels apgrūtinājums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt