Panorāma

Apšaudes Austrumukrainā kļuvušas biežākas

Panorāma

P. Porošenko: Nepieciešama izlēmīga rīcība

Riska grupām arī pēc Covid-19 balstvakcīnas jāpiesargās

Riska grupā esošajiem arī pēc Covid-19 balstvakcīnas jāpiesargās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ar Covid-19 baltsvakcīnu potētiem cilvēkiem risks nomirt no kovida ir 24 reizes zemāks nekā nevakcinētiem vai daļēji vakcinētiem iedzīvotājiem, secinājis Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC). Nāves cēloņu datu bāzē līdz pagājušā gada beigām ir dati par septiņiem balstvakcīnu saņēmušiem cilvēkiem, kuri miruši no Covid-19. Vēl vairāki cilvēki miruši arī šogad, bet nāves pamata cēloni vēl skaidro. Riska grupā esošajiem pacientiem arī pēc trešās potes rūpīgi jāpiesargās.

Laikā no pagājušā gada oktobra līdz decembrim, kad vēl dominēja kovida vīrusa delta paveids, no šīs slimības miruši septiņi cilvēki, kas bija saņēmuši balstvakcīnas devu. Janvārī SPKC saņēmis informāciju par vēl trim cilvēkiem, kas bijuši potēti ar balstvakcīnu, bet pēc inficēšanās miruši. Precīzs nāves cēlonis – kovids vai kāda cita kaite – šiem cilvēkiem vēl nav noteikts.

Austrumu slimnīcas Bīstamo infekciju nodaļā šogad miruši divi pacienti, kas bija saņēmuši balstvakcīnas devu. Abiem gan kovids nebija galvenais nāves cēlonis.

"Tie, kas ir miruši manā nodaļā, abi divi, kas bija saņēmuši šo balstvakcīnu, viņi bija tiešām gados ļoti veci. Vienam bija 87 gadi, otrs bija nedaudz jaunāks. Vienam bija onkoloģiska patoloģija, kas noteica viņa stāvokļa pasliktināšanos. Un otram bija ļoti daudz kardiovaskulāras patoloģijas, tai skaitā skleroze, insulti, infarkti. Kā rezultāts dekompensējās absolūti ne no kovida," pastāstīja nodaļas vadītāja Monta Madelāne.

Vecums, hroniskās kaites, fona saslimšanas, piemēram, onkoloģija, sirds slimības, citas infekcijas, arī liekais svars pašreizējos apstākļos ir galvenie riska faktori negatīvākam scenārijam, saslimstot ar kovidu. Un šīm iedzīvotāju grupām arī pēc trešās potes, kas garantē vislielāko aizsardzību, rūpīgi jāsargā sava veselība. To norādīja arī SPKC, kur analizēti Nāves cēloņu reģistra dati.

"Jāsaka tā, ka vidējais vecums mirušajiem bija 70 un vairāk gadi. Un bija norādītas arī ļoti nopietnas blakus saslimšanas. Piemēram, onkoloģija, akūts miokarda infarkts. Imūnsupresētie pacienti. Tātad tās ir arī ļoti nopietnas blakus saslimšanas. Ir noteikti jāvērtē arī kopējais veselības stāvoklis," sacīja SPKC pārstāve Ilze Arāja.

To, ka pēc kovida, arī omikrona paveida, kas dominē tagad, veselība pasliktinās, redz arī kardiologi, endokrinologi un citi speciālisti, kas ārstē hroniskās kaites.

"Noteikti kovida saslimšana pasliktina hroniskas sirds slimības gaitu. Un kā viens no spilgtākajiem piemēriem ir pacienti ar sirds mazspēju, kam tā jau ir sastrēgums mazajā asins lokā, plaušās. Respektīvi, jāsaprot, ka sirds, asinsvadu slimību kontrole un šo slimību ārstēšana ir tiešā saistībā ar šo mirstību," uzsvēra Stradiņa slimnīcas kardiologs Kārlis Trušinskis.

Viņam ir arī tādi pacienti, kam pēc kovida radies sirds muskuļa iekaisums – miokardīts. Vakcinācija un balstvakcīnas saņemšana ir aizvien efektīvākais veids, kā sevi pasargāt, taču tā neatceļ papildu drošības pasākumus un īpašu piesardzību riska grupu pacientiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti