Rīgas domes vēlēšanu balsis trijos iecirkņos pārskaitīs līdz ceturtdienai

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) uzdevusi līdz 17. septembrim Rīgas pilsētas vēlēšanu komisijai organizēt un kontrolēt Rīgas domes vēlēšanu balsu pārskaitīšanu trīs Rīgas vēlēšanu iecirkņos – 74., 97. un 144. vēlēšanu iecirknī, informēja CVK. Komisija tādējādi pilda Administratīvās apgabaltiesas 14. un 15. septembra spriedumus, kas uzdod nodrošināt balsu pārskaitīšanu trīs iecirkņos, pieskaitot par nederīgām atzītās vēlēšanu aploksnes kopējiem vēlēšanu rezultātiem.

ĪSUMĀ:

  • Divos spriedumos CVK uzdots pārskaitīt balsis trijos Rīgas domes vēlēšanu iecirkņos.
  • CVK to uzdevusi īstenot līdz 17. septembrim.
  • Iepriekš par nederīgām atzītās balsis būs jāpieskaita klāt derīgajām.

Administratīvā apgabaltiesa otrdien apmierināja Latvijas Krievu savienības sūdzību par Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu rezultātiem un uzdeva CVK nodrošināt balsu pārskaitīšanu trijos vēlēšanu iecirkņos. Tiesa noraidīja divas citas prasības. Partijas “Alternative” pieteikumu par atkārtotu Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu sarīkošanu un divu “Saskaņas” biedru prasību trijos vēlēšanu iecirkņos Rīgā rīkot jaunas vēlēšanas. Pirmdien tiesa daļēji apmierināja “Jaunās Saskaņas” prasību.

CVK informēja, ka balsu pārskaitīšana Rīgas pilsētas 74., 97. un 144. vēlēšanu iecirkņu komisijām jāveic līdz 17. septembrim. Iecirkņu komisijām uzdots sarīkot balsu skaitīšanas sēdi, atvērt saiņus ar nederīgajām aploksnēm, kuras atzītas par nederīgām iecirkņa komisijas pieļautā normatīvo aktu pārkāpuma dēļ, atvērt minētās aploksnes un konstatēt to saturu.

Iecirkņu komisijām jāveic balsu saskaitīšana Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā un CVK balsu skaitīšanas instrukcijā noteiktajā kārtībā un jāsagatavo jauns balsu skaitīšanas protokols. Jaunie vēlēšanu iecirkņu balsu skaitīšanas rezultāti pēc balsu pieskaitīšanas tiks publiskoti CVK tīmekļvietnē.

Savukārt Rīgas pilsētas vēlēšanu komisijai, pamatojoties uz balsu skaitīšanas protokoliem, ne vēlāk kā nākamajā dienā pēc to saņemšanas, jāsagatavo jauns 2020. gada 29. augusta Rīgas domes vēlēšanu rezultātu protokols un jāpieņem jauns lēmums par vēlēšanu rezultātu apstiprināšanu. Saskaņā ar tiesas spriedumiem šis lēmums nebūs apstrīdams, jo tiks pieņemts sprieduma izpildes ietvaros.

Rīgas pilsētas vēlēšanu komisijai ir pienākums par balsu pārskaitīšanas norises vietu un laiku nekavējoties informēt visu 2020. gada 29. augusta Rīgas domes vēlēšanu kandidātu sarakstu iesniedzējus. Balsu pārskaitīšanu novērot varēs Rīgas domes vēlēšanām reģistrēto deputātu kandidātu sarakstu pilnvarotie  novērotāji un plašsaziņas līdzekļu pārstāvji.

Rīgas domes vēlēšanās, kas norisinājās šā gada 29. augustā, Rīgas pilsētas 97. un 144. vēlēšanu iecirknī balsu skaitīšanas laikā vēlēšanu kastēs tika konstatētas kopā 627 vēlēšanu aploksnes bez iecirkņa zīmoga. Savukārt 74. vēlēšanu iecirknī vēlēšanu dienas kastē tika konstatētas 34 aploksnes ar atzīmi “Iepriekšējā balsošana”.

Atbilstoši Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumam vēlēšanu aploksnes, kuras nav apzīmogotas ar attiecīgā vēlēšanu iecirkņa komisijas zīmogu, ir uzskatāmas par nederīgām, savukārt balsu skaitīšanas instrukcijā noteikts, ka vēlēšanu dienas kastē iemestās vēlēšanu aploksnes ar atzīmi “Iepriekšējā balsošana” uzskatāmas par nederīgām. Vēlēšanu likumā arī ir noteikts, ka nederīgās vēlēšanu aploksnes saskaita un neatvērtas iesaiņo, norādot, ka sainī atrodas nederīgās vēlēšanu aploksnes, kā arī to skaitu.

Padziļināti izvērtējot situācijas apstākļus, uzklausot lieciniekus un Valsts drošības dienesta (VDD) pārstāvjus, tiesa nekonstatēja ļaunprātīgu iecirkņa komisijas locekļu vai trešo personu rīcību saistībā ar neapzīmogotu un nepareizi apzīmogotu vēlēšanu aplokšņu izmantošanu iecirkņos. Tādēļ tiesa lēma, ka šajā gadījumā prioritāte piešķirama vēlētāju tiesību nodrošināšanai, par nederīgajām atzītās vēlēšanu aploksnes pielīdzināmas derīgām vēlēšanu aploksnēm, un attiecīgi minētājās aploksnēs nodotās vēlētāju balsis ir ņemamas vērā balsu skaitīšanā.

KONTEKSTS:

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās iecirknī Puškina licejā atklātas 419 neapzīmogotas balsošanas aploksnes, kuras nevar ieskaitīt vēlēšanu rezultātos. Savukārt Rīgas Klasiskajā ģimnāzijā šādas aploksnes bijušas 208. Neapzīmogotās vēlēšanu aploksnes un tajās esošās vēlēšanu zīmes nolemts atzīt par nederīgām. Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) abos gadījumos jau lēmusi lūgt Valsts drošības dienestu veikt lietas apstākļu pārbaudi.

Vēlāk kļuva zināms par 34 nekorekti apzīmogotām aploksnēm, kas uzietas Rīgas 74. vēlēšanu iecirknī. Arī tajā ievietotās vēlēšanu zīmes atzītas par nederīgām.

Tāpat konstatēts, ka vēlēšanu komisijas pārstāvji Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu dienā nav ieradušies pie vairākiem cilvēkiem, kuri bija pieteikuši balsošanu savā atrašanās vietā.

Šo atklāto problēmu dēļ sūdzības par Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu rezultātiem iesniedza “Saskaņas”, “Jaunās Saskaņas”, Latvijas Krievu savienības un partijas “Alternative” pārstāvji. Taču CVK sēdē lēma, ka nav pamata aizdomām par ļaunprātīgu iecirkņu darbinieku rīcību, noraidot visas sūdzības.

Vēlēšanu rezultāti

Provizoriskie rezultāti, CVK dati no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

Provizoriskais mandātu sadalījums

Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

18 vietas Attīstībai/Par!, "PROGRESĪVIE"
12 vietas "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija
10 vietas Jaunā VIENOTĪBA
7 vietas Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", Latvijas Reģionu Apvienība
5 vietas Partija "Gods kalpot Rīgai"
4 vietas Jaunā konservatīvā partija
4 vietas "Latvijas Krievu savienība"
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt