Tiesa uzdod pārskaitīt balsis trīs Rīgas domes vēlēšanu iecirkņos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 9 mēnešiem.

Administratīvā apgabaltiesa pirmdien uzdeva Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) pārskaitīt visas vēlēšanu zīmes tajos trīs iecirkņos, kur bija problēmas ar zīmogiem uz aploksnēm. Būs jāpieskaita arī tās aploksnes, kas bija atzītas par nederīgām. To Latvijas Radio apliecināja Administratīvās apgabaltiesas pārstāve Līga Tumova.

Administratīvās apgabaltiesas pārstāve Līga Tumova
00:00 / 00:45
Lejuplādēt

Administratīvā apgabaltiesa pirmdien lēma apmierināt daļu partijas "Jaunā Saskaņa" pieteikuma. Tiesa lēma atcelt CVK 2020. gada 3. septembra lēmumu no tā pieņemšanas brīža un uzdot CVK nodrošināt balsu pārskaitīšanu Rīgas pilsētas 74., 97. un 144. vēlēšanu iecirknī, pieskaitot šajos iecirkņos par nederīgām atzītās vēlēšanu aploksnes. Pārējā daļā par jaunu vēlēšanu rīkošanu pieteikumu lemts noraidīt. Spriedums nav pārsūdzams un stājas spēkā tā pasludināšanas brīdī.

"Izvērtējot pārkāpumus, tos var novērst, pārskaitot balsis un pieskaitot klāt līdz šim par nederīgām atzītās aploksnes,"

norādīja Administratīvās apgabaltiesas tiesnese Santa Liniņa.

CVK priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa apliecināja, ka balsis tiks saskaitītas pēc iespējas ātrāk. Pēc matemātiskiem aprēķiniem esot iespējams, ka var mainīties vēlēšanu rezultāti, taču tas esot maz ticams. 

"Ja vēlēšanu rezultāti iecirkņos ir proporcionāli, kā tas ir šoreiz, tad pēc pārskaitīšanas rezultāts var nemainīties. Svarīgi, ka tagad tiks pieskaitītas visu to cilvēku balsis, kuri gāja un balsoja," norādīja Bērziņa. CVK iepriekš aprēķināja, ka ārkārtas vēlēšanās neieskaitītas vēlēšanu aploksnes varētu ietekmēt partijas "Saskaņa" un partiju apvienības "Jaunā Vienotība" mandātu skaitu jaunievēlētajā Rīgas domē. 

Pēc balsu pārskaitīšanas, vēlēšanu rezultāti būs jāapstiprina Rīgas vēlēšanu komisijai. Tad vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs aicinās jaunievēlēto domi sanākt uz pirmo sēdi. 

Partijas "Jaunā Saskaņa" iesniegums bija vienīgais, ko tiesā skatīja sēdē klātienē. Partija rosināja rīkot atkārtotu nobalsošanu trīs iecirkņos, kuru komisiju kļūdu dēļ par nederīgām atzītas vēlēšanu zīmes 661 aploksnē. Vienlaikus partijas sūdzībā bija arī mudinājums rīkot atkārtotas vēlēšanas visos Rīgas iecirkņos.

Administratīvajā apgabaltiesā turpinās darbs ar pārējām trīs iesniegtajām sūdzībām saistībā ar Rīgas domes vēlēšanu norisi. Tāpat kā Latvijas Krievu savienības iesniegto sūdzību, arī atsevišķu partijas "Saskaņa" un partijas "Alternative" aktīvistu rosinātās lietas tiesa izskatīs rakstveidā. Lēmumi visās trīs šajās lietās būs zināmi otrdien, 15. septembrī.

KONTEKSTS:

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās iecirknī Puškina licejā atklātas 419 neapzīmogotas balsošanas aploksnes, kuras nevar ieskaitīt vēlēšanu rezultātos. Savukārt Rīgas Klasiskajā ģimnāzijā šādas aploksnes bijušas 208. Neapzīmogotās vēlēšanu aploksnes un tajās esošās vēlēšanu zīmes nolemts atzīt par nederīgām. Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) abos gadījumos jau lēmusi lūgt Valsts drošības dienestu veikt lietas apstākļu pārbaudi.

Vēlāk kļuva zināms par 34 nekorekti apzīmogotām aploksnēm, kas uzietas Rīgas 74. vēlēšanu iecirknī. Arī tajā ievietotās vēlēšanu zīmes atzītas par nederīgām.

Tāpat konstatēts, ka vēlēšanu komisijas pārstāvji Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu dienā nav ieradušies pie vairākiem cilvēkiem, kuri bija pieteikuši balsošanu savā atrašanās vietā.

Šo atklāto problēmu dēļ sūdzības par Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu rezultātiem iesniedza “Saskaņas”, “Jaunās Saskaņas”, Latvijas Krievu savienības un partijas “Alternative” pārstāvji. Taču CVK sēdē lēma, ka nav pamata aizdomām par ļaunprātīgu iecirkņu darbinieku rīcību, noraidot visas sūdzības.

Vēlēšanu rezultāti

Provizoriskie rezultāti, CVK dati no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

Provizoriskais mandātu sadalījums

Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

18 vietas Attīstībai/Par!, "PROGRESĪVIE"
12 vietas "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija
10 vietas Jaunā VIENOTĪBA
7 vietas Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", Latvijas Reģionu Apvienība
5 vietas Partija "Gods kalpot Rīgai"
4 vietas Jaunā konservatīvā partija
4 vietas "Latvijas Krievu savienība"
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti