Dienas ziņas

Pirmo reizi pārstāda augstvērtīgu zālāju biotopu

Dienas ziņas

Turpinās sarunas par Rīgas domes koalīciju

Apstrīd vēlēšanu rezultātus

CVK saņēmusi kopumā 4 sūdzības par Rīgas domes vēlēšanām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) saņēmusi četras sūdzības par Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu iznākumu. Tās iesniegusi Latvijas Krievu savienība (LKS), partijas "Jaunā Saskaņa" un "Alternative", kā arī divi kandidāti no "Saskaņas" saraksta. Trešdien, 2. septembrī, līdz pusnaktij CVK gaidīs vēl kādus līdzīgus iesniegumus un ceturtdien, 3. septembrī, lems, kā rīkoties tālāk.

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas ir ietekmētas, vēlētājiem bija liegta iespēja izmantot savas konstitucionālās tiesības. Neapzīmogoto aplokšņu ņemšana vērā, skaitot par kādu partiju nodoto balsu skaitu, varētu krietni ietekmēt deputātu kandidātu secību. Šādi ir partiju un deputātu kandidātu argumenti, iesniedzot sūdzības CVK.

"[Par] tām neapzīmogotajām aploksnēm neapšaubāma vaina ir vēlēšanu komisijai, vēlētāji nav vainīgi, ka aploksnes nav apzīmogotas. Un kas notiek? CVK pieņem zālamana lēmumu visus šos biļetenus atzīt par nederīgiem un izmest atkritumu kastē," izteicās partijas "Saskaņa" Rīgas domes deputāta kandidāts Vladimirs Frolovs.

Frolovs kopā ar Antonu Klindžānu no partijas "Saskaņa" lūdz rīkot atkārtotu balsošanu tajos Rīgas vēlēšanu iecirkņos, kur neapzīmogotās aploksnes konstatētas. Ar tādu pašu prasību CVK vērsusies arī partija "Jaunā Saskaņa". Savukārt LKS aicina balsis šajos iecirkņos pārskaitīt un ņemt vērā arī neapzīmogotajās aploksnēs ievietotos biļetenus.

"Mēs, analizējot rezultātus citur Latvijā, kur jau bija tādi precedenti kā otrreizēja balsošana, tur visur partijas, kas ierosināja pārbalsošanu, viņi nevis uzlaboja rezultātu, bet zaudēja ietekmi," sacīja LKS valdes līdzpriekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs.

Domē provizoriski neiekļuvušās partijas "Jaunā Saskaņa" un "Alternative" prasa CVK izsludināt jaunas Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas.

"Tā trešā iespēja atcelt visas Rīgas domes vēlēšanas, tā tiešām nav samērīga, lai no kuras puses paskatītos, tāpēc mums ir tās divas iespējas – vai nu atvērt un pieskaitīt rezultātu vai rīkot atkārtotu balsošanu tajos divos iecirkņos," teica CVK priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa.

Tikmēr jaunievēlētā dome uz pirmo sēdi sanākt vēl nevar, jo – kaut gan vēlēšanu rezultāti ir apstiprināti – to darbība ir apturēta šo iesniegto sūdzību dēļ.

"Tātad šobrīd tas nozīmē – kamēr nav izskatīti šie strīdi, dome nevar sanākt uz savu sēdi.

Mums ir jāizskata šie vēlēšanu strīdi, un, kad ir pilnīgi skaidrs un nav iespējams pārsūdzēt kādu lēmumu, tad tas būs iespējams," sacīja Bērziņa.

CVK sūdzības izskatīs ceturtdien, 3 . septembrī. Tās pieņemto lēmumu trīs darba dienu laikā varēs apstrīdēt tiesā. Tāpēc vismaz līdz nākamajai otrdienai skaidrības par pirmo Rīgas domes sēdi vēl nebūs.

KONTEKSTS:

Rīgas vēlēšanu iecirknī Puškina licejā atklātas 419 neapzīmogotas balsošanas aploksnes, kuras nevar ieskaitīt vēlēšanu rezultātos. Savukārt Rīgas Klasiskajā ģimnāzijā šādas aploksnes bijušas 208. Neapzīmogotās vēlēšanu aploksnes un tajās esošās vēlēšanu zīmes nolemts atzīt par nederīgām. CVK abos gadījumos jau lēmusi lūgt Valsts drošības dienestu veikt lietas apstākļu pārbaudi.

Otrdien, 1. septembrī, CKV informēja, ka ārkārtas vēlēšanās neieskaitītas vēlēšanu aploksnes varētu ietekmēt partijas "Saskaņa" un partiju apvienības "Jaunā Vienotība" (JV) mandātu skaitu jaunievēlētajā Rīgas domē. CVK, modelējot neapzīmogoto vēlēšanu aplokšņu ietekmi uz vēlēšanu rezultātu, secinājis, ka teorētiski "Saskaņas" un JV mandātu skaitu pašvaldībā var ietekmēt daļa jeb 320 no neieskaitītajām aploksnēm.

Vēlēšanu komisijas pārstāvji Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu dienā nav ieradušies pie vairākiem cilvēkiem, kuri bija pieteikuši balsošanu savā atrašanās vietā.

Vēlēšanu rezultāti

Provizoriskie rezultāti, CVK dati no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

Provizoriskais mandātu sadalījums

Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

18 vietas Attīstībai/Par!, "PROGRESĪVIE"
12 vietas "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija
10 vietas Jaunā VIENOTĪBA
7 vietas Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", Latvijas Reģionu Apvienība
5 vietas Partija "Gods kalpot Rīgai"
4 vietas Jaunā konservatīvā partija
4 vietas "Latvijas Krievu savienība"
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti