Panorāma

EK prezidente par hibrīduzbrukumu Latvijai

Panorāma

Bērnu asistentiem nogriež transporta izdevumu atmaksu

Kantinieku pagastā vakcinējušies 10,1% cilvēku

Reportāža no pagasta ar zemāko Covid-19 vakcinācijas aptveri Latvijā – kāpēc Kantiniekos nepotējas?

Latgale ir tas Latvijas reģions, kur pret Covid-19 potējas visgausāk. Tieši tādēļ šovakar un turpmākos divus vakarus Latvijas Televīzija dosies uz novadiem un pagastiem, kuros dzīvojošie cilvēki izvēlas nepotēties pret Covid-19. Vai gluži pretēji – izvirzījušies vadībā ar neredzēti augstu vakcinācijas aptveri. Pirmais stāsts ir no Rēzeknes novada Kantiniekiem. Centrālās statistikas pārvaldes kartē šis pagasts atzīmēta kā vieta, kur vakcinējušies tikai 10% iedzīvotāju. Tas ir zemākais rādītājs visā valstī.

Savukārt piektdien Latvijas Televīzija dosies uz Augšdaugavas novada Višķu pagastu, kur īsā laikā izdevās vakcinēto skaitu palielināt. Bet šo sižetu sēriju noslēgs reportāža no Jēkabpils novada Gārsenes pagasta, kas savukārt ir viens no "vakcinētākajiem" pagastiem Latvijā. Tur sapotēti gandrīz 60% iedzīvotāji.

Reportāžās Latvijas Televīzija vaicās iedzīvotājiem, kāpēc viņi potējas un kāpēc – ne? Kas viņus uzrunā, un kāpēc viņi neuzticas valsts īstenotajām kampaņām?

Kantinieki

Kantiniekos gaisu piekliedz dzērves. No Rīgas līdz "Cilvēka bērna" autora Jāņa Klīdzēja dzimtajai pusei jābrauc pilnas trīs stundas.

Kantiniekos jeb Liužā šobrīd svarīgākais darbs ir malkas gādāšana ziemai. Covid-19 te neapšauba. Katrs zina kādu, kurš izslimojis.

Vietējā iedzīvotāja Anfisa:

"Pazīstu, vot, te babuļka otrā stāvā.

Mana vedekla slimoja.

Bērni tagad slimo, no skolas atbrīvoti.

Paši cilvēki vainīgi! Paši! Braukā visur, nezinu! Mēs te pa māju abi divi. Abi divi ar sunānu..."

Anfisa nav vakcinēta, jo veselība neļaujot. "Nešpircēja. Tāpēc ka man astma. Bronhiaļnaja! Aļergičeskaja! [Bronhiālā, alerģiska - red.]" viņa paskaidroja.

Vietējā ceptuvē, kas ar cepumiem un pildītiem riekstiņiem apgādā visu Latgali, Covid-19 sertifikāts cepējām ir, to viņas dabūja pēc vīrusa izslimošanas, bet vadītāja ir vakcinējusies.

Savukārt zvejnieku Juri potēšanās neuztrauc.

"Varbūt vajag, varbūt nevajag. Nemāku pateikt. Ka jau saslims, ta' jau saslims ar poti vai bez potes," viņš sprieda.

Bet Aina Stirāne strādā pašvaldībā un vakcinējusies jau vasarā. To, kāpēc citi nepotējas, nevar saprast.

"Godīgi pateikt? Negrib un viss, tādas atbildes. Es nesaprotu cilvēkus. Kā kurš, kā kurš. Cits netic, cits baumām tic vairāk, nezinu, kādu viņi televīziju skatās vai ko. Bet vairāk feisbukiem tic!"

Mediķe Alīda Stirāne.

Viņas uzvārda māsa feldšere Alīda Stirāne tikko atvedusi divas ampulas jeb 12 "Pfizer/BioNTech" ražotās vakcīnas devas. Tagad priekšā grūtākais uzdevums – sarunāt 12 plecus, kuros vakcīnu ievadīt.

"Zvanīja pāris. Ir, kurus es saaģitēju," viņa sacīja.

Mediķe atzina, ka potēto patiešām te ir ļoti maz un pagastā valda dezinformācija. "Vispār tādus apgalvojumus dzirdu, ka ārprāts! Ar vakcīnu laiž iekšā slimības vai "tu pie manis nenāc, ja esi savakcinēts". Pusduraki, kas vakcinējas, tā tos sauc."

Biežākais arguments gan esot, ka vēl jānogaida. Bet atbildes uz to, ko tieši gaidīs, nav.

Pagasta cilvēki pretojoties uzstājībai

Kantinieku pagasta pārvaldes vadītāja Tamāra Tutina skaidroja: "Katram cilvēkam ir sava izvēle un mēs esam tie kūtrie. Sanāk tā." Viņa gan domā, ka kūtrums ir pretreakcija lielajai uzstājībai, aicinot potēties.

"Pretestību rada tas, ka ļoti uzstājīga tā informācija! No visām pusēm. No medijiem. No publikācijām. Ļoti liela uzstājība. Un balvas, tas rada pretestību," sacīja Tutina.

Viņa gan uzsvēra, ka Kantiniekos dzīvo tikai puse jeb 200 no šeit deklarētajiem 400 iedzīvotājiem. Bet vakcinēšanās statistika top, skatot vakcinēto skaitu pret šeit pierakstītajiem.

Vēl kāda vietējā iedzīvotāja Vladislava Dubrovska atzina: "Es vakcinējusies neesmu, bet es no viņa nebaidos. Viena dzīvoju, neviens pie manis nav."

Latvijas Televīzija: Bet, ja smagi saslimsiet, kas par jums parūpēsies?

Dubrovska: Nedomāju slimot.

Latvijas Televīzija: Tā arī pati neplānojat [potēties]?

Dubrovska: Speciāli braukt uz pilsētu neplānoju.

Latvijas Televīzija: Bet te ir ievestas!

Dubrovska: Ir ievestas? Nu, tad aiziešu...

Feldšeru punktā: Potēsies?

Dubrovska: Nu, par kū ne?

Feldšeru punktā: Kad taisīšu, es tev pazvanīšu!

Dubrovska: Labi!

Jaunākā informācija liecina, ka vismaz vienu poti pret Covid-19 Latvijā saņēmuši 47% iedzīvotāju, bet vakcinācijas procesu noslēguši aptuveni 42% iedzīvotāju. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt