«Re:Check» pārbauda ārstes ieteikumus Covid-19 ārstēt ar tējas sēni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ik pa laikam Covid-19 ārstēšanai tiek ieteikts kāds brīnumlīdzeklis, piemēram, ierīvēšanās ar spirtu, karstu tvaiku elpošana vai mājlopiem izmantotas pretparazītu zāles. Tagad Latvijas sociālo mediju vidē tos pilnībā aizēnojusi tējas sēne – senajā Ķīnā radies dzēriens, kura gatavošanā izmanto tēju, cukuru un īpašas baktērijas saturošo sēni. Latvijā to tradicionāli audzē trīslitru burkā. Latvijas Jūras medicīnas centrā strādājoša ārste nonāca uzmanības lokā, stāstot par ārstēšanos pret Covid-19 ar šo sēni.

«Re:Check» pārbauda ārstes ieteikumus Covid-19 ārstēt ar tējas sēni
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Tā visur manis reklamētā tējas sēne ar aktīvajām probiotikām ir 80% efektīga pret vīrusa saslimšanām. Tas ir pierādīts zinātniski. Pirmie zinātniskie dati jau bija 2003. gadā par to, cik tas ir efektīgi pret herpes vīrusu, un tad parādījās arī pie AIDS vīrusa, gripas vīrusa, nu un galu galā kovids jau tas pats vīruss vien ir."

To stāstīja Jūras medicīnas centrā strādājošā ārste Gunta Vīlere sarunā ar bijušo Valsts prezidenta preses sekretāri, tagad politikā atkal ienākušā Aināra Šlesera kolēģi Līgu Krapāni.

Vīlere apgalvoja, ka Latvijā cilvēkus nepareizi ārstē, vakcīnas veseliem cilvēkiem esot liekas un pat kaitīgas, to vietā vajagot dzert tējas sēni.

Intervija satricināja sociālos medijus – vieni dakteri slavēja par uzdrīkstēšanos, citi smējās, vēl citi centās viest skaidrību.

"Re:Check" jautāja Vīlerei, kādi zinātniski pētījumi apstiprina viņas teikto par tējas sēni. Vīlere atsūtīja saiti uz pārskatu par vairākiem pētījumiem par probiotikām. Tajā gan nav runas tieši par tējas sēni, arī par 80% efektivitāti pret vīrusu saslimšanām. Saistībā ar pieņēmumu par tējas sēnes it kā ārstnieciskajām īpašībām medijos visbiežāk citēta 2019. gadā publicēta analīze, kurā apskatīti 310 šai tēmai veltīti raksti. Tajā secināts, ka nav veikti pētījumi ar cilvēkiem, kas pozitīvo ietekmi uz veselību apstiprinātu.

Vai tējas sēne tiešām pasargās no Covid-19 un pārējām Vīleres uzskaitītajām slimībām? Tam nav nekāda zinātniska pamatojuma. Stradiņa universitātes Sporta un uztura katedras asociētā  profesore, dietoloģe Laila Meija skaidroja: "Tā tendence jeb trends lietot tādus produktus, kas ir dabīgi, ar bioloģiski aktīvām vielām, visā pasaulē pieaug, un tiek pētīti ļoti daudz šādi produkti. Un šī sēne tiešām satur dažādas probiotikas, tas ir taisnība, un šie ražošanas, fermentācijas procesi tiek pētīti. Bet jāsaka, ka vispār nav gandrīz nekādu pētījumu ar cilvēkiem par šo efektu, iedarbību."

Šeit nevar teikt, ka cilvēkiem ir vispār kādi efekti apstiprināti.

Dietoloģe Meija skaidroja, ka pētīta tējas sēnes ietekme, piemēram, uz asinsspiedienu, cukura, holesterīna līmeņa kontroli asinīs, arī iespējamā pozitīvā ietekme uz aknām, taču ir arī brīdinājumi par iespējamiem negatīviem efektiem.

"Bet tajā pašā ir arī daudz brīdinājumu un arī Amerikas FDA, kas ir zāļu drošības organizācija ''Food and drug administration'', brīdina, ka nedrīkst lietot grūtnieces, ir tomēr reģistrēti daudzi blakusefekti, kas var būt gan ar gremošanu saistīti kā slikta dūša, bet var būt arī reiboņi un tādas kā alerģiskas reakcijas."

Turklāt tējas sēnes sastāvs ir ļoti mainīgs, kā rezultātā sēne pat var izdalīt cilvēka organismam kaitīgus toksīnus.

Arī Zāļu valsts aģentūra norādīja, ka virkne mediķes apgalvojumu vienkārši neatbilst faktiem. Savukārt Veselības inspekcija solīja veikt pārbaudi par Vīleres rīcību. Inspekcija, vaicāta, vai tā līdzīgi rīkosies arī attiecībā uz citiem ārstiem, kas sociālajos medijos izplata vakcīnu dezinformāciju un reklamē apšaubāmus ārstniecības līdzekļus, atbildi nesniedza.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti