Nogaršo ar Pieci

Auksto zupu šarms

Nogaršo ar Pieci

Fermentēšana mājas apstākļos

Kombuča jeb tējas sēne

Kombuča jeb tējas sēne. Kā pagatavot un izmantot?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ķīnā jau 200 gadus pirms mūsu ēras baudīja tējas sēnes dzērienu jeb kombuču, taču Eiropa ar to iepazinās tikai 20. gadsimta sākumā. Īpaši šo dzērienu iecienīja Vācijā un Krievijā, taču pēdējā desmitgadē šis fermentācijas procesā iegūtais dzēriens ieguvis lielu popularitāti arī citviet. Kā pagatavot kombuču un kur to pielietot, Latvijas Radio 5 jeb pieci.lv raidījumā "Piecas garšas" atklāja pavārs Ritvars Toms Logins.

Četras sastāvdaļas

Kombučas pamatā ir četras sastāvdaļas – tēja, cukurs, ūdens un tējas sēne, kura sastāv no daudziem mikroorganismiem. Tējas sēnes disks, kurš parasti ir baltā, caurspīdīgā vai brūnīgā krāsā, atkarībā no tējas, rada specifisko garšu. Mājas apstākļos iespējams pašu sēni uzaudzēt no nulles, taču svarīgi pirms tam izpētīt pamācības un rūpīgi tās ievērot. Ērtāk un vienkāršāk to palūgt kādam, kurš jau gatavo kombuču.

Uzvāra tēju (apmēram 15–20 gramus tējas aplej ar glāzi karsta ūdens), ļauj tai ievilkties, nokāš biezumus un lej trīslitru burkā, pieber glāzi cukuru, pielej burkā ūdeni tik daudz, lai atliek vieta sēnei. Visu samaisa un atdzesē. Tējā liek sēni un ideālā variantā pievieno arī nedaudz iepriekš gatavotās kombučas dzēriena. Burku noslēdz ar dvieli vai marli, lai kombuča var elpot, bet tajā neiekļūst putekļi vai kukaiņi. To atstāj rūgt uz 7 līdz 10 dienām.

Kombučas garša katru dienu mainās, pēc nedēļas tēja pārvēršas par dzirkstošu, saldskābu dzērienu, kas ir atsvaidzinošs, īpaši, kad atdzesēts, kā arī veselīgs.

Šim dzērienam ir specifisks aromāts, ko rada tējas sēnē esošie mikroorganismi, bet pie tā ar laiku pierod. To var uzglabāt līdz divām nedēļām, pēc tam garša un aromāts var kļūt pārāk etiķains, spēcīgs un nebaudāms. 

Tas ir mīts, ka kombuču var gatavot tikai uz zaļās vai melnās tējas bāzes. Var izmantot gan citas zāļu tējas, piemēram, piparmētru, vīgriezes, jasmīna, timiāna, citrontimiāna, kumelīšu, gan augļu sulas un biezeņus.

Iespējams arī kombinēt, piemēram, tējas uzlējumu ar sulu. Tāpat var gatavot no kafijas, vienīgi nav ieteicams izmantot ļoti tumši grauzdētu kafiju, jo tad dzēriens būs izteikti rūgts. Tam lieliski derēs mazāk grauzdēta, augļaina vai Etiopijas kafija.

Dārzeņu glazūra un saldējuma mērce no kombučas

Kad izdevies tikt pie vēlamās garšas, kombuču nokāš un, ja paredz, ka iegūto dzēriena daudzumu nepaspēs izdzert vienā vai divās dienās, liek ledusskapī. Vēsumā fermentēšanās process turpinās, bet lēnāk, tāpēc garša nekļūst pārāk spēcīga. Tējas sēni atstāj nākamajai dzēriena gatavošanas reizei.

Kombučai ir dažādi pielietošanas veidi. To, protams, var dzert vienu pašu, izmantot, taisot kokteiļus, jaukt ar alkoholu. Tāpat tējas dzērienam var pievienot svaigu ogu vai ābolu sulu.

Vēl viens ne tik plaši zināms veids, ko iesākt ar kombuču, īpaši, ja pagatavots pārāk daudz, ir pagatavot sīrupu, iegūstot garšpilnu, saldeni skābu mērci, ar ko pārliet saldējumu, papildināt salātus, izceļot dārzeņu garšu, vai pievienot kokteiļiem. 

Katliņā lej kombuču un vāra, līdz tās konsistence sabiezē, kļūst sīrupaina.

Kombuču iespējams izmantot arī gatavošanā, piemēram, taisot aukstās zupas. Ar to aizstāj ūdeni, ko bieži pievieno, gatavojot gaspačo. Nedaudz pievienojot gāzētu, atspirdzinošu dzērienu, piemēram, piparmētru kombuču, tas lieliski papildina tomātu auksto zupu. Tāpat, cepot dārzeņus, pāris minūtes pirms gatavošanas beigām tos aplej ar nelielu daudzumu kombučas. Tai novāroties, dārzeņi pārklājas ar gardu glazūru.

Raksts LSM.lv pirmo reizi publicēts 2021. gada 16. maijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti