Šodienas jautājums

Šodienas jautājums

Šodienas jautājums

Šodienas jautājums

"Šodienas jautājums": epidemioloģiskā situācija un nākotnes prognozes

Profesors: Uzņēmējiem jābūt rīcības plānam, ja daudz padoto vienlaikus būs prombūtnē kovida dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Darba devējiem un uzņēmējiem jābūt gatavam plānam, kā funkcionēt, ja ļoti daudzi darbinieki Covid-19 vīrusa omikrona varianta izplatīšanās dēļ būs prombūtnē. Tā diskusijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" norādīja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs, profesors Ģirts Briģis.

Vienlaikus viņš no epidemioloģiskā viedokļa kā riskantu vērtēja ASV soli samazināt mājas karantīnu no 10 uz piecām dienām saslimušajiem, lai nodrošinātu svarīgo funkciju izpildi, tomēr atzina, ka tik daudz karantīnā nonākušo var apdraudēt sabiedrisko dzīvi un citas sfēras. Neatkarīgi no tā, ko valdība izlemtu, Briģis aicināja darba devējus turēt atvilktnē gatavu plānu, kā strādāt, ja vienlaikus daudzi darbinieki būs saslimuši vai karantīnā.

Profesors uzsvēra, ka Latvijai būtu jādara viss, lai panāktu, ka vīrusa omikrona varianta vilnis atnāktu lēnāk un saslimstības pieaugums būtu lēzenāks, lai varētu izvairīties no slimnīcu sabrukuma. Veselības aprūpes sistēmas pārslodzi šā gada rudens uzliesmojuma laikā viņš dēvēja par iemeslu tam, kāpēc Latvijā bija tik augsts Covid-19 mirstības rādītājs.

"Valdībai ir jādara viss, lai omikrona vilnis būtu ar mazāku ietekmi un pēc iespējas vēlāk," uzsvēra profesors.

Savukārt epidemiologs Ņikita Trojanskis, komentējot Igaunijas Veselības departamenta paziņojumu, ka vīrusa omikrona paveids valstī sāk dominēt, norādīja: "Mēs šobrīd esam 10 dienas priekšā Igaunijai – tas, kas šodien ir Igaunijā, pēc 10 dienām būs pie mums. Es domāju, ka pēc Jaunā gada svinībām šī privilēģija samazināsies uz piecām dienām." Vienlaikus viņš pauda cerību, ka Jaungada svētku laikā nenotiks plašas pulcēšanās un diskotēkas ar 200 cilvēkiem.

Briģis kritizēja to, ka valdība ieviesa noteikumu atvieglojumu gadumijai, jo tā ir pretēja rīcība Eiropai, kur šobrīd rīkojas, lai pastiprinātu ierobežojumus.

Abi speciālisti bija vienisprātis, ka vīrusa omikrona vilnis ir ļoti ātrs, kā arī nesteidzās izdarīt secinājumus, ka šis vīrusa variants būtu vieglāks par iepriekšējiem, uzsverot, ka vēl trūkst datu, lai to apgalvotu.

Vienlaikus Briģis sacīja – vairākās zinātniskās publikācijās ir teikts, ka šī vīrusa paveida izraisītās slimības gaita varētu būt vieglāka un labvēlīgāka, tomēr atsaucās uz Pasaules Veselības organizāciju, kura mudinājusi uzmanīties ar pāragriem secinājumiem.

Sarunas noslēgumā Trojanskis arī skubināja cilvēkus saņemt balstvakcīnu un negaidīt līdz janvāra beigām, lai pavasarī izvairītos no kārtējiem ierobežojumiem, kā arī īpaši aicināja potēties tos cilvēkus, kuri vēl nav saņēmuši nevienu potes devu.

KONTEKSTS:

Ievērojot Covid-19 vīrusa omikrona varianta straujo izplatību Eiropā un lai mazinātu plašas Covid-19 infekcijas izplatības risku Latvijā, Imunizācijas valsts padome ir saīsinājusi balstvakcinācijas saņemšanas intervālu – to var saņemt jau trīs mēnešus pēc primārās vakcinācijas pabeigšanas.

Līdz šim termiņš balstvakcīnas saņemšanai bija 5 līdz 6 mēneši atkarībā no sākotnējās vakcīnas veida.

Pēc NVD datiem pašreiz iespēju saņemt balstvakcīnu vēl nav izmantojuši aptuveni 670 000 cilvēku visā Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti