Profesors: Jaunais Covid-19 paveids spēj izplatīties ar milzu ātrumu; vajadzīga iedzīvotāju līdzestība un valdības vienprātība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Jaunais un lipīgais Covid-19 paveids, ko aizvien vairāk konstatē Latvijā, spēj izplatīties ar milzu ātrumu, LTV raidījumā “Šodienas jautājums” brīdināja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs profesors Ģirts Briģis. Viņš uzsvēra, ka cīņā ar to ļoti būtiska ir visas sabiedrības līdzestība un valdības vienprātība.

Briģis norādīja, ka jaunais Covid-19 paveids ir par 50–60% lipīgāks nekā līdz šim zināmais vīruss. Tas nozīmē, ka pieaug risks inficēties un attiecīgi saslimstības un mirstības risks. “Mums ir ļoti, ļoti nopietni jāvērtē šī situācija, šie draudi,” sacīja profesors.

Pētījumi, kas publicēti un ziņo par vīrusa jaunā paveida īpašībām, liecina, ka tas nepalielina slimības smagumu un varbūtību nomirt. Taču galvenais drauds ir tas, ka lipīguma dēļ būtiski pieaugtu saslimušo daudzums, norādīja RSU profesors.

“Vīrusa [jaunais paveids] izplatās milzu lielā ātrumā. (..) Pat ja pieaugums ir piecas reizes, nedēļas laikā no 700 gadījumiem ir 18 520 gadījumi,” skaidroja Briģis.

Gan Briģis, gan Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Ilmārs Dūrītis (“Attīstībai/Par!”) mudināja Latvijā rīkoties, vērojot un mācoties no citu valstu kļūdām. “Valstī, kur bija trešais vilnis, tāda veida ierobežojumi, kādi pašlaik ir pie mums, nestrādās pie šī daudzkārt lipīgāka vīrusa. Tas nozīmē, ka mums ir pēdējais laiks proaktīvi rīkoties un pamodelēt situāciju,” sacīja Dūrītis.

Cīņai ar vīrusu būtiska ir cilvēku līdzestība. Briģis skaidroja, ka cilvēku var izārstēt tikai tad, ja cilvēks ir ar mieru, ka viņu ārstē. Pretējā gadījumā nekāda ārstēšana nepalīdz. Līdzīgi arī šajā gadījumā – ja sabiedrība ir pret, tad arī prognozes par Covid-19 izplatību nevarētu būt labas.

Savukārt otrs aspekts, viņaprāt, ir valdības vienprātība. “Mani pārsteidza samērā lielā nevienprātība ministru vidū. Ja tiešām katrs velk uz savu pusi, tas ir ļoti destruktīvi attiecībā uz to, ko gribam panākt,” sacīja Briģis.

“Šis vīrusa variants var tikt apturēts, ja mēs tos ierobežojumus, kas tagad mums spēkā, ievērotu,” intervijā LTV raidījumā “Viens pret vienu” sacīja Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātniskās padomes priekšsēdētājs, profesors Jānis Kloviņš.

KONTEKSTS:

Latvijā tiek novērota Covid-19 jaunā celma izteiktāka izplatība. Valdības pieņemtajā ziņojumā par tā saukto luksofora principu noteikts, ka gadījumā, ja jaunais, lipīgākais vīrusa paveids atklāts vismaz 5% no nedēļas laikā pārbaudītajiem vīrusa paraugiem, jāapsver stingrāki ierobežojumi.

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinās, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti