Piešķir plašākas pilnvaras robežpārkāpēju nodrošināšanai ar pārtiku un medicīnisko palīdzību

Ārkārtējās situācijas laikā Valsts robežsardze vajadzības gadījumā izsniegs pārtiku un pirmās nepieciešamības preces nelikumīgi Latvijas-Baltkrievijas robežu šķērsojošajiem cilvēkiem, ja viņi to lūgs.

Iekšlietu ministrijas sagatavotajos un valdības apstiprinātajos grozījumos minēts - ir gadījumi, kad robežpārkāpēji pirms atgriešanas lūdz robežsardzei rast iespēju izsniegt pārtiku, piemēram, sausās uzturdevas komplektus un dzeramo ūdeni, kā arī pirmās nepieciešamības preces, piemēram, vienreizlietojamos traukus, higiēnas piederumus, lai tālāk šīs personas no Baltkrievijas lidostas varētu doties uz savām mītnes valstīm.

Ministrijā norāda, ka pagaidām šādu personu, kam varētu izsniegt pārtiku un pirmās nepieciešamības preces, skaits nav zināms. Iekšlietu ministrija piedāvājusi paredzēt izņēmumu Publisko iepirkumu likumā, lai vajadzības gadījumā varētu ātri iepirkt izsniegšanai nepieciešamo.

Tāpat Iekšlietu ministrijas grozījumos teikts, ka Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam un valsts un pašvaldību stacionārās ārstniecības iestādēm pēc Valsts robežsardzes lūguma būtu jānodrošina nepieciešamā medicīniskā palīdzība robežšķērsotājiem.

Iecerēts, ka Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests veidos papildu brigādi, kas pēc Valsts robežsardzes lūguma ieradīsies pierobežā un primāri novērtēs personu veselības stāvokli. Atkarībā no novērtēšanas rezultātiem tiks sniegta palīdzība uz vietas, savukārt dzīvībai un veselībai kritiskās situācijās persona tiks nogādāta stacionārā.

Šai brigādei būtu nepieciešams papildu aprīkojums, piemēram, medikamenti un medicīnas ierīces, ko ikdienā neizmanto neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukumu izpildei vai minētās palīdzības nodrošināšanai.

Konstatēts, ka patvēruma meklētāju izmitināšanas centra "Mucenieki" infrastruktūra nav pietiekama, lai pie pašreizējās noslodzes visiem izmitinātajiem būtu iespēja individuāli gatavot ēdienu.

To ierobežo arī apstākļi, ka katrs patvēruma meklētājs sākotnēji nonāk karantīnā un nevar atstāt patvēruma meklētāju centra izmitināšanas telpas, lai iegādātos pārtiku.

Turpmāk gadījumos, kad tiks pārsniegta patvēruma meklētāju izmitināšanas centra ietilpība, viņiem tiks nodrošināta centralizēta ēdināšana.

Lai nodrošinātu rīkojuma izpildi, Valsts robežsardzes, Valsts policijas, kā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta  un valsts un pašvaldības stacionārajās ārstniecības iestādēs nodarbinātajiem nepieciešamības gadījumā attiecīgo iestāžu vadītāji varēs noteikt tādu virsstundu darba laiku, kas pārsniedz Darba likumā noteikto maksimālo virsstundu darba laiku.

KONTEKSTS:

Valdība no 11. augusta līdz 10. novembrim izsludinājusi ārkārtējo situāciju valsts pierobežā ar Baltkrieviju.

Eiropas Cilvēktiesību tiesa 25. augustā pieņēma pagaidu noregulējumu divu nelegālo imigrantu grupu prasībās pret Poliju un Latviju, uzdodot abām valstīm visiem prasītājiem nodrošināt pārtiku, ūdeni, apģērbu, atbilstošu medicīnisko aprūpi un, ja iespējams, pagaidu pajumti.

Ārkārtējo situāciju rosināja izsludināt iekšlietu ministre, lai aizsargātu Latvijas un Eiropas Savienības ārējo robežu pret nelegālās migrācijas ieroča izmantošanu.

Latvija arī plāno pasteidzināt Latvijas–Baltkrievijas robežas infrastruktūras izbūvi. Iekšlietu ministrija aprēķinājusi, ka robežas neizbūvētās infrastruktūras pabeigšana varētu izmaksāt aptuveni 30 miljonus eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt