Pēcpusdiena

Valdība akceptējusi vairāku ar nodokļu reformas saistītu likumu grozījumus

Pēcpusdiena

Premjers, veselības ministre un Lauku ģimenes ārstu asociācija paraksta vienošanos

LCK apšauba krievvalodīgo bērnu iespējas labi nokārtot eksāmenus valsts valodā

Pētnieks: Arvien vairāk mazākumtautību skolēnu centralizētos eksāmenus kārto valsts valodā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Arvien vairāk mazākumtautību ģimeņu izvēlas savus bērnus sūtīt latviešu skolās, un pieaug pēdējo klašu skolēnu skaits, kuri centralizētos eksāmenus izvēlas kārtot valsts valodā, tāpēc nav pamata tālāk nevirzīt ieceri liegt izvēlēties eksāmenu valodu, Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" norādīja "Skolu kartes" pētījuma grupas autors Jānis Turlajs. 

Jau tagad daudzas mazākumtautību ģimenes, kurām rūp izglītības kvalitāte, savas atvases izvēlas sūtīt uz skolām, kuras uzrāda augstākos mācību rezultātus un kurās šie bērni uzrāda tikpat labus rezultātus kā latviešu ģimeņu bērni, stāstīja Turlajs. 

Viņš norādīja, ka katra skola ir jāizvērtē atsevišķi, bet lielākā ažiotāža par Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) ierosinājumu jau ar nākamo mācību gadu 12.klašu beidzējiem liegt izvēlēties eksāmenu valodu esot bijusi tieši Rīgā. Neesot izprotama Rīgas domes nostāja un vēlme saglabāt pustukšas skolas, izteicās Turlajs. No 77 Rīgas skolām 34 skolās mācības notiek tikai latviešu valodā, un vairākums ir mazākumtautību skolu, kurās bieži ir arī nepietiekams skolēnu skaits tieši tāpēc, ka vecāki saviem bērniem izvēlas labās skolas - tās savukārt ir pārpildītas. 

Turlajs norādīja, ka

parādās korelācija starp nepietiekamu skolēnu skaitu vidusskolās un pārbaudījumu rezultātiem - pustukšās skolās rezultāti bieži iet uz leju.

Sagatavotā IZM noteikumu projekta, kas paredz likvidēt tiesības izvēlēties atbildes valodu skolas eksāmenos, mērķis esot panākt vienlīdzīgas valsts valodas zināšanas visiem vidusskolu absolventiem, norādīja Valsts izglītības satura centra (VISC) vadītājs Guntars Catlaks. Savukārt 9.klašu absolventiem pāreja uz eksāmeniem tikai valsts valodā notiktu pakāpeniski. 

Savukārt Rīgas 40. vidusskolas direktore, Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas pārstāve Jeļena Vediščeva norādīja, ka mazākumtautību programmās apmēram 40% priekšmetu šobrīd ir iespēja apgūt dzimtajā valodā, tāpēc nav skaidrs, kāpēc šī izvēle tiktu liegta, pabeidzot programmu. Lielākās bažas ir tieši par devītās klases absolventiem, jo pastāv dažādi standarti latviešu un mazākumtautību skolām, un aptuveni 3% devīto klašu skolēnu latviešu valodu apgūst viszemākajā līmenī, tāpēc rodas jautājums, vai viņi spēs šos eksāmenus nokārtot. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti