Panorāma

Policija meklē Jēkabpils memoriāla postītājus

Panorāma

Notiesā Francijas bijušo prezidentu N. Sarkozī

Vakcinēta puse aprūpes centru klientu un darbinieku

Pārbauda pret Covid-19 vakcinētas gandrīz 90 gadus vecas pansionāta iemītnieces nāvi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pirms senioru vakcinācijas pret Covid-19 sākšanas Latvijas infektologi un amatpersonas solīja seniorus pirms potēšanas rūpīgi izvērtēt. LTV rīcībā esošā informācija liecina, ka Ventspils sociālās aprūpes centrā “Selga” mirusi kāda kliente, kas nākamajā dienā pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas tikusi nogādāta slimnīcā. Sievietei bijušas arī citas saslimšanas, tāpēc Zāļu valsts aģentūra sāktā pārbaudē skaidros, ar ko saistīta centra klientes nāve.

ĪSUMĀ:

  • Ventspils pansionātā 90 gadus veca kliente saņēma vakcīnu pret Covid-19, bet nākamajā dienā devās uz slimnīcu.
  • Pēc dažām dienām viņa nonāca atpakaļ pansionātā un vēl pēc kāda laika mira.
  • Pansionāta vadītāja nezina, vai tas saistīts ar kundzes pamata saslimšanām.
  • Zāļu valsts aģentūrai ziņots par šo gadījumu netika. Prasa ziņojumu no pansionāta.
  • ZVA: Ir pāragri izdarīt jebkādus secinājumus, ka letālu gadījumu ir izraisījusi vakcīna.
  • Līdz šim cilvēka nāves saistība ar vakcinēšanos analizēta vienu reizi; saistība netika atrasta.

Sociālo aprūpes centru klientu un darbinieku vakcinācija pret Covid-19 Latvijā sākās pirms divarpus nedēļām. 16. februārī vakcinēja arī Ventspils sociālā aprūpes nama “Selga” iemītniekus un darbiniekus. No tobrīd 126 klientiem poti saņēma trešdaļa iemītnieku. Kādai gandrīz 90 gadus vecai sievietei nācās doties uz slimnīcu. Viņas pašsajūta pasliktinājās nākamajā dienā pēc potēšanās.

“Bija tā, ka sākās alerģiska reakcija. Mēs izsaucām “ātro palīdzību”.

Bet, vai tas no tām pamata saslimšanām, vai tieši otrādi, mēs nemākam teikt.

Ar elpceļiem, jā. Kaut kāda alerģiska reakcija, tā arī teica,” pastāstīja Ventspils sociālā aprūpes nama “Selga” vadītāja Gundega Mekša.

Sieviete esot nogādāta Ziemeļkurzemes slimnīcā. Zāļu valsts aģentūrai ziņots netika. Pēc pāris dienām kundze aprūpes namā atgriezusies, bet vēl pēc nepilnas nedēļas nomira.

“Viņa atgriezās atpakaļ tāda pati, tā tante. Varbūt ne tik žirgta, bet runāt un komunicēt vēl varējām. Grūti man spriest. Tur visa buķete kopā, pamata saslimšanas ļoti nopietnas un tā vakcinācija... Bet kliente pati gribēja šo vakcināciju. Viņa pati varēja par sevi atbildēt. Vai tā ir sagadīšanās, vai tas ir pēc potes?” neziņā ir Mekša.

Vēl pirms senioru vakcinācijas uzsākšanas Latvijas infektologi un amatpersonas solīja seniorus pirms potēšanas rūpīgi izvērtēt. Pētot Norvēģijas pieredzi, kur janvārī pēc vakcinēšanās pansionātos nomira vairāki seniori, tika sacīts, ka Latvija īpaši rūpīgi vērtēšot sirmgalvju veselības stāvokli pirms potēšanās, jo arī parastās iesnas varot būt liktenīgas, toreiz norādīja Imunizācijas valsts padomē. Taču daļai pansionātu klientu ir vairākas nopietnas saslimšanas.

Latvijā par Covid-19 vakcīnu blaknēm jāziņo Zāļu valsts aģentūrai. Tur pastāstīja, ka pēc vakcinēšanās visbiežāk novērojama paaugstināta temperatūra, galvassāpes, gripai raksturīgi simptomi, muskuļu sāpes. Alerģiskas reakcijas elpceļos, piemēram, smakšana – reti.

“Tādas reakcijas ir sagaidāmas jebkurai vakcīnai. Līdz desmit gadījumiem no viena miljona cilvēku, bet “AstraZeneca” pirms reģistrācijas šādu ziņojumu nebija. Tāpēc arī zāļu aprakstā pie blaknēm šādas reakcijas nav norādītas,” skaidroja Zāļu valsts aģentūras un Eiropas Zāļu aģentūras Latvijas pārstāve Zane Neikena.

Līdz šim par “AstraZeneca” vakcīnas blaknēm saņemti 202 ziņojumi. Viens ziņojums bijis par hospitalizēšanu.

Arī par mirušajiem sociālās aprūpes centros jāziņo Zāļu valsts aģentūrai, bet tikai tad, ja ārstam ir aizdomas, ka nāve varētu būt saistīta ar potēšanos.

Ziņas par sirmgalves nāvi pansionātā “Selga” Zāļu valsts aģentūra nebija saņēmusi un vēl nebija vērtējusi konkrēto gadījumu.

Pēc LTV intereses Zāļu valsts aģentūra uzrunāja centru “Selga”, prasot ziņot par šo gadījumu. Pansionāta ārstniecības persona esot norādīja, ka ziņojumu ZVA sniegs otrdien, 2.martā. Šobrīd ir pāragri izdarīt jebkādus secinājumus, ka letālu gadījumu ir izraisījusi vakcīna, paziņojumā medijiem uzsvēra ZVA.

ZVA arī norādīja, ka

pašlaik Eiropā nav apstiprināta neviena nāves gadījuma cēloņsaistība ar vakcīnu pret Covid-19.

Līdz šim nāves saistība ar vakcinēšanos analizēta tikai vienu reizi. Runa bijusi par kādu citu sociālās aprūpes centru, kurā kāds klients nomiris dažas dienas pēc vakcinēšanās.

“Mēs esam saņēmuši vienu šāda veida gadījumu. Cilvēks ir ar ļoti hroniskām slimībām. Tātad ilgstoši slimojis un saņēmis daudzveidīgu terapiju. Un ir secināts, balstoties uz visiem iesniegtajiem un pieprasītajiem datiem, ka šis gadījums nekādā ziņā nav saistāms ar vakcīnas ievadīšanu. Jo cilvēkam pēc vakcīnas ievadīšanas nav bijušas nekādas vakcīnas blaknes,” skaidroja Neikena, apliecinot, ka cilvēks bija saņēmis “AstraZeneca” vakcīnu.

“Daži klienti, kas mums ir aizgājuši... Es ātri noprasīju feldšerei, vai viņi nebija saņēmuši vakcīnu. Tie nebija saņēmuši vakcīnu,” pastāstīja Krustpils novada pansionāta “Jaunāmuiža” direktore Solvita Geduša.

Tiem pieciem senioriem no 63, kas vakcinējās, bijusi vien paaugstināta ķermeņa temperatūra. “Feldšeris nozīmēja paracetamolu, bet četriem no deviņiem darbiniekiem bija diezgan smaga reakcija. Paaugstināta ķermeņa temperatūra līdz 39, līdz 40 grādiem. Vienam darbiniekam bija apgrūtināta elpošana, vienam darbiniekam bija īslaicīgs samaņas zudums ar izmaiņām asinsainā,” pastāstīja Geduša.

Vakcinācijas projekta birojam par letāliem gadījumiem informācijas neesot. Birojā arī informēja, ka līdz šim vakcinēti 53% no visiem sociālās aprūpes centru klientiem un darbiniekiem jeb 7288 cilvēki no aptuveni 13 tūkstošiem. Vakcinācijas temps pansionātos ir nedaudz samazinājies, bet šonedēļ plānots tajos vakcinēt vēl 500 līdz 600 cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti