«Re:Check» pēta, vai Norvēģijā no Covid-19 vakcīnas miruši seniori

Janvāra vidū gan tradicionālajos, gan sociālajos medijos lielu uzmanību guva ziņas par senioriem, kas Norvēģijā miruši neilgi pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas. "Re:Check" meklēja informāciju, vai vakcīna ir bijis nāves cēlonis. Kas būtu jāņem vērā, redzot skaļus virsrakstus par cilvēkiem, kas devušies aizsaulē neilgi pēc vakcinēšanās?

Re:check pēta - senioru nāve Norvēģijā, vakcīnas un auglība, mediķi par Covid-19Annija Petrova, Sabīne Bērziņa

Sākotnējās informācijas avots bija Norvēģijas Zāļu aģentūra, kuras interneta vietnē patiesi atrodama informācija par mirušajiem 21. janvārī – jau 30 cilvēkiem. Pēc Latvijā un citās valstīs saceltās ažiotāžas Norvēģijas Zāļu aģentūra publicēja plašāku informāciju.

Atbilstoši augstajiem informācijas atklātības standartiem tā apkopo un uzreiz arī publicē visus iesniegumus par veselības problēmām un nāvēm, kas kaut vai tikai teorētiski varētu būt saistītas ar vakcīnu. Šī Ziemeļvalsts tāpat kā vairākas citas pirmos vakcinēja vecākos un slimākos iedzīvotājus pansionātos. Saņēmusi iesniegumus, Zāļu aģentūra pieļāva, ka drudzis, slikta dūša vai citas jau zināmās vakcīnu radītās blaknes, ko jaunāki cilvēki pārciestu bez problēmām, varētu pasliktināt vecu un vāju cilvēku veselības stāvokli. Izpētot pirmos 13 gadījumus, tika secināts, ka šādas saiknes nav, taču vēl tiek pārbaudītas pārējo sirmgalvju nāves.

Norvēģijas Zāļu aģentūra uzsver, ka valstī pansionātos kopumā ik dienu mūžībā dodas aptuveni 45 cilvēki, līdz ar to nāves šajā sabiedrības grupā neizbēgami ir arī drīz pēc vakcinācijas. Visi mirušie bija vecāki par 75 gadiem, daļa – vecāki par 90. Daudziem bijušas nopietnas sirds problēmas un citas slimības.

Kopumā ziņojuma brīdī Norvēģijā vakcinēti bijuši aptuveni 63 tūkstoši cilvēku, un absolūtais vairākums vakcinēto blaknes nav izjutuši. Vēlāk arī Pasaules Veselības organizācija paziņoja, ka vakcīnas nav ietekmējušas veco cilvēku došanos aizsaulē.

Dezinformācijas izplatītājiem tas neliedza vēl ilgi pēc sniegtā skaidrojuma izmantot Norvēģiju, lai vērstos pret vakcināciju kopumā.

Vēsts, kas pēc tam klejoja apkārt, ka Norvēģijā vakcinācija pārtraukta, ir izdomāta. Arī jaunākajā ziņojumā Zāļu aģentūra norāda, ka valstī nav pamata mainīt līdzšinējo stratēģiju. Uz to norāda arī Latvijas galvenais infektologs Uga Dumpis:

“Viņi izanalizēja, ka pansionātos mirst cilvēki katru dienu, un tajās dienās, tajā laikā nemira vairāk kā parasti, arī to viņi analizē.

Bet secinājums, ka nevar vakcinēt vecus cilvēkus, nav izdarīts.

Secinājums ir, ka jādomā, ko vakcinēt. Tāpēc ir ārsta izvērtējums un apskate.”

Sociālajos medijos publicēti līdzīgi maldinoši ieraksti par ASV, Islandi un citām valstīm, lai gan nevienā no tām senioru nāvju saikne ar vakcīnām nav pierādīta. Arī Latvijā cilvēki dalījušies ar nepatiesām ziņām, ka pie mums pēc vakcinācijas it kā būtu miruši cilvēki. Tā nav taisnība. Zāļu valsts aģentūrā norāda, ka cilvēkiem visbiežāk bijušas tikai īslaicīgas, vakcīnas aprakstā minētas blaknes, piemēram, drudzis, nogurums, muskuļu vai galvas sāpes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt