Panorāma

NMPD vēlas papildu aizsardzību darbiniekiem

Panorāma

Panorāma

Valdība pagarina ārkārtējo situāciju Baltkrievijas pierobežā

Par spīti iebildumiem pagarinās ārkārtējo situāciju Baltkrievijas pierobežā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Valdība trešdien lēma pagarināt ārkārtējo situāciju vairākos novados pie Baltkrievijas robežas līdz 10. februārim.

Ārkārtējo situāciju pagarinās Ludzas, Krāslavas, Augšdaugavas novadā, kā arī Daugavpilī. Tā uz trim mēnešiem valstij izmaksās apmēram miljonu eiro. Galvenokārt summa ietver piemaksas atbildīgajiem dienestiem.

Šāds lēmums pieņemts, ņemot vērā Latvijas–Baltkrievijas robežas nelikumīgās šķērsošanas gadījumu skaita straujo pieaugumu pagājušajā gadā, kā arī, ievērojot kaimiņvalstī Lietuvā fiksēto lielo Lietuvas–Baltkrievijas robežas nelikumīgās šķērsošanas gadījumu skaitu. Iekšlietu ministrijā (IeM) norādīja, ka nozīmīgs faktors ir Krievijas sāktais karš Ukrainā, kuru atbalsta arī Baltkrievija. Bez pagarinājuma ārkārtējā situācija beigtos 10. novembrī.

Tieslietu ministrija (TM) iebildusi ārkārtējās situācijas pagarināšanai, norādot, ka tā paredzēts kā īslaicīgs risinājums. Ja situācija ar spiedienu uz robežu ir ieilgusi, iespējams, vajadzīgi grozījumi likumos. To valdības sēdē uzsvēra arī tieslietu ministrs Jānis Bordāns ("Konservatīvie"): "Mums ir jāapzinās, ka mums tā ir reāla robeža. Tā nav robeža ar draudzīgu valsti. Un tāda tā būs ilgi. Kas nozīmē, ka tā vairs nebūs ārkārtējā situācija." Savukārt iekšlietu ministrs Kristaps Eklons ("Attīstībai/Par!") norādīja, ka pašlaik cita risinājuma nav.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") atzina, ka TM arguments ir vērā ņemams. Viņš aicināja atbalstīt ārkārtējās situācijas pagarināšanu, bet vienlaikus uzdot IeM, TM un Ārlietu ministrijai rast ilgtermiņa risinājumu, lai nebūtu 10. februārī jāpieņem atkārtots pagarinājums.

Premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") uzteica Rinkēviča ideju. "Mums ir jāpagarina, bet jāizstrādā normatīvi, kas pieņem jauno ikdienu. Tā ikdiena ir, ka Baltkrievijas režīms ir savā hibrīdveidā apdraudējums. Tā ir jaunā diemžēl ikdiena. Arī ka Krievija ir šāds potenciāls drauds," sacīja Kariņš.

IeM informēja, ka kopš 2021. gada 10. augusta kopumā no valsts robežas nelikumīgas šķērsošanas atturēti 7562 cilvēki. Savukārt kopš 2022. gada 1. augusta ir būtiski palielinājies aizturēto un atturēto personu skaits uz Latvijas–Baltkrievijas robežas, proti, augustā no valsts robežas nelikumīgas šķērsošanas atturēta 301 persona, septembrī – 299 personas, bet oktobrī – 173 personas. Ministrijā norādīja, ka arī no Lietuvas un Polijas kompetentajām institūcijām joprojām tiek saņemta informācija par nelikumīgas valsts robežas šķērsošanas mēģinājumiem no Baltkrievijas puses.

Uz Latvijas–Baltkrievijas robežas ir izbūvēts pagaidu žogs 59,7 kilometru garumā, kā arī izbūvēti 15 kilometri pastāvīgā žoga. Savukārt uz robežas ar Krievijas Federāciju šobrīd izbūvēta robežjosla 230 kilometru garumā, tai skaitā uzbūvēts pastāvīgais žogs 95,2 kilometru garumā un izbūvēti četri iekaramie tilti.

IeM norādīja, ka ir būtiski nodrošināt starpvalstu vienotu koordinētu rīcību attiecībā uz nelikumīgu valsts robežas šķērsošanu, lai nodrošinātu līdzvērtīgu visa reģiona valstu robežu apsardzību, kurām ir kopīga robeža ar Baltkrieviju.

KONTEKSTS:

Pirmo reizi valdība ārkārtējo situāciju četrās administratīvajās teritorijās – Ludzas, Krāslavas, Augšdaugavas novadā, Daugavpils pilsētā – uz Baltkrievijas robežas izsludināja no 2021. gada 11. augusta līdz 10. novembrim. Pēc tam tā vairākas reizes tikusi pagarināta.

Pagājušā gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas nelikumīgi iekļūt Latvijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Lielākā daļa migrantu ieradušies no Irākas.

Baltijas valstu un Polijas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu šīs valstis par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu.

Eiropas Savienība šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti