Panorāma

Baltkrievu sprintere iegūst patvērumu Polijā

Panorāma

Latvijā aug elektrības cenas

Pagaidām cilvēki gatavi maksāt par Covid-19 testu

Pagaidām cilvēki gatavi maksāt par Covid-19 testu pakalpojumu saņemšanai

Kopš 1. augusta daļai pieaugušo par Covid-19 testa veikšanu atkal ir jāmaksā. Tas attiecas uz testiem, kas vajadzīgi Covid-19 sertifikāta izveidei, lai apmeklētu pasākumus, saņemtu pakalpojumus vai dotos ārpus valsts robežām. Pagaidām iedzīvotāji par analīžu veikšanu ir gatavi samaksāt, bet Nacionālais veselības dienests (NVD) pieļauj, ka situācija tuvākā mēneša laikā varētu mainīties. 

Ap pulksten vieniem pēcpusdienā Centrālā laboratorija Rīgā saņem pirmdien pirmos Covid-19 analīžu paraugus, kas savākti vēl rīta pusē. Šī ir otrā diena, kad iedzīvotājiem, kuriem nav aizdomu par saslimšanu ar Covid-19, bet tests ir vajadzīgs pasākumu apmeklēšanai vai pakalpojumu saņemšanai, valsts analīzes vairs neapmaksā.

Centrālās laboratorijas valdes priekšsēdētāja Stella Lapiņa norādīja: “Tieši šodien es pajautāju mūsu zvanu centram par izmaiņām, teiksim, salīdzinot pirmdienu ar pirmdienu. Izmaiņu nekādu nav. Esam gatavi arī rudenim, bet šobrīd ir ļoti viegls režīms, tie ir divi līdz trīs tūkstoši dienā, kas ir ļoti viegls darbs.”

Covid-19 izplatības augstākajos punktos ziemā vakcīnu visiem nepietika, un tās tobrīd arī saņēma ierobežots cilvēku loks. Tāpēc arī testēšana bija teju vienīgais veids, kā kontrolēt slimības izplatību, un analīzes veica bez maksas. Vasarā šī aina ir pavisam citāda – vakcīnu pietiek, bet pieprasījums pēc tām varētu būt lielāks.

Galvenā atšķirība ir tāda, ka, lai pašlaik iegūtu derīgu Covid-19 sertifikātu, kas apliecina negatīvu testa rezultātu, par to pašam ir jāpiemaksā. Un laboratorijās apstiprina, ka interese vēl nav būtiski apsīkusi. Proti, cilvēki ir gatavi samaksāt par testu, lai dotos ceļojumā vai apmeklētu kādu pasākumu. 

No 1. augustā veiktajiem nepilniem 3800 Covid-19 testu gandrīz puse bija pašu apmaksāti, un tie veikti tieši sertifikāta izveidei.

Par nazofaringālu testu šādā gadījumā jāmaksā vidēji 35 līdz 37 eiro. Par siekalu testu 22 līdz 25 eiro. 

E. Gulbja laboratorijas projektu vadītāja Džineta Dimante atzīmēja: “Protams, šobrīd ir pagājušas tikai pirmās divas dienas, un šajās dienās nekāds testu kritums nav. Tad, kad tika izsludināts, ka visiem bez maksas, uzreiz tika pateikts, ka no 1. augusta pieaugušajiem un no 1. septembra bērniem šie testi būs par maksu. Cilvēkiem ar to vajadzēja rēķināties, un bija dots pusotrs mēnesis laika savakcinēties, lai testi nebūtu nepieciešami.”

Pagaidām laboratorijās vēl nejūt, ka darba būtu mazāk. Raugoties, kā pildās pieraksts šai nedēļai uz priekšu, to tik drīz vēl arī neprognozē. 1. augustā veikto Covid-19 testu skaits gan bija divreiz mazāks nekā sestdien, 31. jūlijā, kad par testēšanos un sertifikāta izveidi vēl nebija jāmaksā. 

NVD pārstāve Evija Štālberga skaidroja: “Šīs ir izmaiņas, jauna kārtība, pie kuras ir jāpierod. Un iedzīvotājiem ir jāsaprot, kādu iespēju viņi izmantos turpmāk.  

Līdz ar to statistika par valsts un maksas testu skaitu ar laiku noteikti pamainīsies. To mēs arī pavērosim mēneša griezumā.

Šis pārejas posms līdz 1. augustam bija noteikts tādēļ, lai iedzīvotāji izvērtētu vakcinācijas iespējas, ieplānotu šo vakcināciju.”

Jāatgādina arī, ka sertifikātam, kuru izveido, balstoties uz laboratorisko analīžu rezultātiem, ir visai īss derīguma termiņš – līdz dažām dienām. Un tas nozīmē, ka, regulāri dodoties izklaidēties vai atpūsties, šādi testi būtu jāveic atkārtoti. Savukārt vakcinācijas sertifikātam termiņa nav, un to izveido bez maksas. 

KONTEKSTS:

No 10. jūnija līdz 1. augustam Ministru kabinets bija noteicis pārejas periodu, kurā laboratoriskie Covid-19 testi pasākumu apmeklēšanai, pakalpojumu saņemšanai un citos gadījumos, lai izveidotu Covid-19 laboratoriskās testēšanas sertifikātu, tika apmaksāti no valsts budžeta. Pārejas periods tika noteikts ar mērķi nodrošināt iedzīvotājiem iespēju veikt pilnu vakcināciju pret Covid-19 un turpmāk izmantot savu vakcinācijas sertifikātu.

Covid-19 sertifikāts, ko Latvijā sāka lietot 1. jūnijā, apliecina, ka tā īpašnieks ir vai nu vakcinēts, vai izslimojis Covid-19, vai arī tikko veicis Covid-19 testu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt