Dienas ziņas

Liepājā ārsti glābj kāju

Dienas ziņas

Pārbauda braukšanas iemaņas ziemas apstākļos

Nesteigsies atcelt kompensācijas nepārvēlētajiem deputātiem

Nesteigsies ar kompensāciju atcelšanu nepārvēlētajiem deputātiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lai gan Saeima ceturtdien, 10.janvarī, vienbalsīgi nodeva vērtēšanai iedzīvotāju iniciatīvu par atteikšanos no kompensācijām nepārvēlētajiem deputātiem, Saeimā viedokļi par to dalās. Atbildīgās komisijas priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs (“Saskaņa”) norāda, ka kompensācijas deputātiem varētu samazināt, nevis atcelt pilnībā.

ĪSUMĀ:

  • 66 nepārvēlētajiem deputātiem pērn kompensācijās izmaksāti 610 000 eiro.
  • Iedzīvotāji rekordīsā laikā savāca 10 00 parakstu pret kompensācijām.
  • Vairāki deputāti atbalsta kompensācijas atcelšanu.
  • Atbildīgās komisijas vadītājs: Kompensācijas varētu samazināt, nevis atcelt.
  • Komisija plāno izpētīt citu valstu piemēru.
  • Daudze aicina nesasteigt lēmumus.

Sabiedrībā dusmas par dāsnajām kompensācijām nepārvēlētajiem deputātiem izsauca pēdējā Saeimas nomaiņa. 66 darbu zaudējušie tautas priekšstāvji katrs saņēma kompensāciju trīs mēnešalgu apmērā, kas valstij izmaksāja 610 000 eiro. Rekordīsā laikā portālā “Manabalss.lv” parakstījās vairāk nekā 10 000 cilvēku, lai šādu kārtību atceltu. Ceturtdien Saeima iniciatīvu vienbalsīgi nodeva vērtēšanai.

“Es domāju, ka deputātus nevajadzētu izcelt kā kādu īpašu grupu, un uz deputātiem būtu jāattiecas tieši tādiem pašiem likumiem, kā uz visiem pārējiem cilvēkiem,” atzina Saeimas deputāte Linda Liepiņa (“KPV LV”).

Saeimas deputāts Armands Krauze (Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS)) pauda, ka, viņaprāt, “tas ir tikai loģiski, ka deputāts meklē citu darbu, saņem bezdarbnieka pabalstu, kamēr to nevar atrast, ja viņš nav pārvēlēts Saeimā, un šāda kompensācija nepienāktos”.

Saeimas deputāte Vita Tērauda (“Attīstībai/Par!”) savukārt norādīja, ka “4 gadi ir pietiekams laiks deputātam, lai plānotu nākotni, un viņam nebūtu obligāti jāsaņem liela valsts kompensācija situācijā, kad viņš nav pārvēlēts”.

Tālāk iedzīvotāju iniciatīvu vērtēs Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija. Tās priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs stāstīja, ka kompensācijas varētu neatcelt pilnībā, kā iecerējuši parakstītāji, bet gan samazināt, lai maksimālo summu saņemtu tikai tie, kas Saeimā nostrādājuši visus četrus gadus.

Pirmais solis būšot salīdzināt Latvijas sistēmu ar citu valstu piemēriem.

“Man ir jāsalīdzina, kā tas ir citviet, man ir jāpadomā par plusiem un mīnusiem [..] Un es ļoti gribētu izvairīties no emocijām šinī lietā, un tādas revolucionāras pieejas – atņemsim vieniem, varbūt iedosim citiem,” sacīja komisijas vadītājs.

Piesardzīgs par kompensāciju atcelšanu ir arī ZZS deputāts Gundars Daudze. Viņš uzskata – ja atceļ kompensācijas, jāatceļ arī amatu apvienošanas ierobežojumi deputātiem, lai tie nezaudētu profesionālās iemaņas.

“Tādā gadījumā, jā. Bet ir ļoti daudz specialitāšu un profesiju, kur cilvēks vienkārši izkrīt no darba tirgus. Tāpēc, pirmkārt, ir jāskatās citu valstu pieredze. Šī ir tā lieta, ko nevajag sasteigt,” sprieda Daudze.

Atšķirībā no deputātiem ministriem pēc amata zaudēšanas kompensācija pienākas vienas mēnešalgas apmērā.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti