"Diezgan lielākā mērā mēs redzam, ka operacionālā iniciatīva ir ukraiņu pusē, bet tā ukraiņu pusē ir pārgājusi daudz agrāk – tad, kad ukraiņi saņēma modernās raķešu sistēmas, sāka iznīcināt ieroču un munīcijas glabātavas un arī loģistikas piegādes ceļus.
Mēs redzam, ka ukraiņi daudz aktīvāk sāk darboties, lai beidzot arī realizētu savu mērķi – atbrīvotu Ukrainas teritorijas no okupantiem," sacīja Kalniņš.
Viņš teica, ka Ukraina pa maziem gabaliem atkaro okupētās pilsētas un ciematus, kā arī mēģina nostiprināt savus panākumus. Savukārt Krievijas spēki turpina stagnēt un nespēj atgūties no zaudējumiem, kas saistīti ar munīcijas noliktavu un loģistikas ķēžu zaudējumiem. "Tas ir milzīgs sitiens pa bruņoto spēku spējām," vērtēja NBS komandieris.
Kalniņš atzina arī, ka rietumvalstīm ir jāturpina piegādāt bruņojumu Ukrainai un jāapmāca ukraiņu karavīri.
KONTEKSTS:
2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.
Karadarbības sākumā Krievija ieņēma Hersonas pilsētu, bet Ukrainas aizstāvjiem izdevās atvairīt uzbrukumu galvaspilsētai Kijivai. Krievijas karaspēks masveidā pastrādāja kara noziegumus Kijivas apgabala pilsētās, nogalinot civiliedzīvotājus. Pēc ilgas pretošanās maijā Krievijas spēku kontrolē nonāca arī stratēģiski svarīgā Mariupoles pilsēta.
Krievijas karaspēks pēc atkāpšanās no Kijivas galveno uzmanību koncentrējis uz Ukrainas austrumiem, kur jūlijā pārņēma savā kontrolē visu Luhanskas apgabala teritoriju. Taču citviet okupācijas spēkiem nav izdevies būtiski pavirzīties uz priekšu. Ukraina saņem no Rietumiem arvien vairāk moderno ieroču un īsteno pretuzbrukumus, lai atkarotu okupētās teritorijas.