Rīta Panorāma

Ukrainā turpinās iedzīvotāju evakuācija no Krievijas pierobežas

Rīta Panorāma

Zemessardzes orķestra un ASV Gaisa spēku Eiropā orķestra koncerti "Stiprāki kopā"

UNESCO preses balva palestīniešu žurnālistiem Gazas joslā

UNESCO preses balvu piešķir palestīniešu žurnālistiem Gazas joslā

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO) piešķīrusi pasaules preses brīvības balvu visiem palestīniešu žurnālistiem, kas atspoguļo karu Gazas joslā. Darbs šeit ir ļoti bīstams un jau prasījis 97 profesionāļu dzīvības.

Starptautiskās mediju profesionāļu žūrijas priekšsēdētājs norādīja, ka tā ir stipra solidaritātes un atzinības vēsts ar tiem palestīniešu žurnālistiem, kuri atspoguļo krīzi dramatiskos apstākļos tumsas un bezcerības laikos. "Mums kā cilvēcei ir milzu parāds viņu drosmei un uzticībai runas brīvībai," uzsvēra Maurisio Veibels.

Savukārt UNESCO vadītāja Odrija Azuleja norādīja, ka balva ir cieņas apliecinājums žurnālistu drosmei, kas saskaras ar grūtiem un bīstamiem apstākļiem.

Saskaņā ar Ņujorkā bāzētās Žurnālistu aizsardzības komitejas datiem kopš Izraēlas un palestīniešu teroristu grupējuma "Hamās" kara sākuma 7. oktobrī Gazas joslā ir nogalināti vismaz 97 preses pārstāvji, tai skaitā 92 palestīnieši. Cīņas šajā nelielajā teritorijā turpinās, neraugoties uz starptautisko vidutāju centieniem panākt pamieru.

Iznīcība Otrā pasaules kara līmenī

ANO eksperti arī aprēķinājuši, ka kara izpostītā Gazas sektora atjaunošana varētu izmaksāt 40 miljardus dolāru. Karadarbībā Gaza joslā iznīcināto ēku daudzums ir lielākais kopš Otrā pasaules kara, secināts ANO Attīstības programma ziņojumā.

Ja Izraēla šodien izbeigtu aviācijas triecienus un sauszemes operācijas, tad gandrīz septiņus mēnešus ilgušajā karā Gazā iznīcināto māju atjaunošanu varētu pabeigt ne ātrāk kā līdz 2040. gadam.

ANO arī apgalvo, ka kara upuru skaits veido 5% no 2,3 miljoniem Gazas iedzīvotāju. Līdz aprīļa vidum bija paziņots par vairāk nekā 33 000 nogalināto un vairāk nekā 80 000 ievainoto. Vēl aptuveni 7000 cilvēku tiek uzskatīti par bezvēsts pazudušiem un lielākā daļa no viņiem varētu būt aprakti zem sagruvušo ēku drupām.

Kopš kara sākuma Gazā ir zaudētas 201 000 darbavietu un ekonomika 2023. gada pēdējā ceturksnī samazinājās par 81%, secināts ANO Attīstības programmas un ANO Rietumāzijas ekonomikas komisijas ziņojumā.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus, kā arī sauszemes operāciju pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā, kā arī pastiprināja militārās darbības Jordānas rietumkrastā.

Līdz šim Gazas joslā bojā gājuši vairāk nekā 34 tūkstoši cilvēku, lielākoties sievietes un bērni, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati, un ANO brīdinājusi par tur pieaugošajiem bada draudiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti