Mazinās augšējo elpceļu infekciju izplatība; visvairāk slimo bērni vecumā līdz 4 gadiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijā iepriekšējā nedēļā, no 23. līdz 29. janvārim, gripas vidējā intensitāte Latvijā samazinājusies. Tāpat kopumā mazinās augšējo elpceļu infekciju izplatība. Nedēļas laikā reģistrēti astoņi Covid-19 pacientu nāves gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informācija. 

Aizvadītajā nedēļā kopumā 1515 pacieni bija vērsušies ambulatorajās ārstniecības iestādēs akūtos augšējo elpceļu infekciju gadījumos, bet nedēļu iepriekš tie bija 1627 pacienti. Augstāka saslimstība ar augšējo elpceļu infekcijām reģistrēta bērniem 0–4 gadu vecuma grupā.

Gripas saslimstība nedaudz mazāka

Kopš gripas sezonas sākuma 2022. gada oktobra sākuma Latvijā laboratoriski apstiprināts 721 gripas gadījums un ģimenes ārstu prakses ziņojušas par 2943 klīniski apstiprinātiem saslimušajiem. Kopā no monitoringā iesaistītajām slimnīcām saņemta informācija par 941 stacionēto pacientu ar gripu un 172 stacionētiem pacientiem ar gripas izraisītu pneimoniju.

Gripas sezonas laikā līdz šim saņemta informācija par 48 nāves gadījumiem.

21 gripas pacients nebija vakcinēts pret gripu, 26 pacientiem vakcinācijas statuss nebija zināms, savukārt viens pacients bija vakcinēts pret gripu. Šajos gadījumos bija laboratoriski apstiprināta A tipa gripa, un ar to slimoja pārsvarā personas virs 60 gadiem, kuras sirga ar vairākām blakus saslimšanām.

Raugoties uz gripas klīniskajiem gadījumiem, augstākais īpatsvars pret iedzīvotāju skaitu ir Gulbenes novadā, Rēzeknē, Jūrmalā, Jēkabpilī un Rīgā.

Savukārt iepriekšējās nedēļas laikā, no 23. līdz 29. janvārim, gripas vidējā intensitāte Latvijā samazinājusies. Nedēļā reģistrēti 429,4 gripas gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem, bet iepriekš bija iepriekš – 502,9.

Aizvadītajā nedēļā augstāka saslimstība ar gripu reģistrēta bērniem vecuma grupā no 5 līdz 14 gadiem.  

Slimnīcās nonāk mazāk Covid-19 pacientu

Pagājušās nedēļas laikā Latvijā laboratoriski apstiprināti 154 Covid-19 gadījumi; iepriekš bija 177 Covid-19 gadījumi nedēļā. Un salīdzinājumā ar pagājušo nedēļu SARS-CoV-2 pozitīvo paraugu īpatsvars paaugstinājies par 0,2%.  

No monitoringā iesaistītajām slimnīcām saņemts 61 ziņojums par stacionētiem pacientiem ar Covid-19 infekciju. Iepriekš bija 91 ziņojums nedēļā.

Tāpat iepriekšējā  nedēļā reģistrēti astoņi Covid-19 pacientu nāves gadījumi.

KONTEKSTS:

Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus.

2021. gada nogalē bažas sāka radīt vīrusa omikrona paveida izplatība, un vēlāk piedzīvots būtisks saslimstības vilnis, vienlaikus situācijai slimnīcās saglabājoties stabilai. Situācijai uzlabojoties, no 2022. gada aprīļa atcelta lielākā daļa Covid-19 epidemioloģiskās drošības pasākumu.

Latvijā Covid-19 saslimstības zemākais punkts bija 2022. gada jūnija sākumā, bet pēc Jāņiem atsākās straujāks izplatības pieaugums. To saistīja ar cilvēku uzvedību un vīrusa jauna apakštipa izplatību. Augusta beigās tika ziņots, ka Covid-19 saslimstības pacēlums ir pagājis gan Eiropā, gan Latvijā. Septembra vidū bija vērojams saslimstības pieaugums, bet oktobra vidū saslimstība atkal samazinājās.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas infektologs Uga Dumpis norādīja, ka šoziem, visticamāk, gaidāms trešais Covid-19 saslimstības vilnis.

Tikmēr 2022. gada decembra sākumā Latvijā izsludināts gripas epidēmijas sākums. Ap Ziemassvētku laiku tika novērots gripas saslimstības pacēlums, prognozējot, ka saslimstības izplatība sasniegs vēl lielākus apmērus. 

Pieaugot augšējo elpceļu saslimšanām, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests uz brīdi pārgāja uz darbu ārkārtas situācijas režīmā, bet pēc trim nedēļām no tā atteicās 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti