Maskas ir, bet daudzi lieto nepareizi. Kādus riskus tas rada?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Obligāto prasību sabiedriskajā transportā lietot sejas maskas Rīgā ievēro tikai daļa pasažieru, novēroja Latvijas Radio. Starp tiem ir samērā daudz cilvēku, kuri tās lieto nepareizi, piemēram, novelkot zem deguna vai izvelkot no bikšu kabatas. Viens no iemesliem tam – karstums.

2 pārkāpēji katrā braucienā

Daudzi sabiedriskajā transportā sejas maskas lieto nepareizi
00:00 / 03:54
Lejuplādēt

Arī pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas ir saglabāta prasība sabiedriskajā transportā lietot sejas maskas vai vismaz kādu mutes un deguna aizsegu, piemēram, lakatu.

Latvijas Radio devās uz vairākām sabiedriskā transporta pieturām, lai noskaidrotu, vai un kā cilvēki šo prasību ievēro. Vairums sastapto cilvēku izmanto vienreizlietojamās maskas. Tomēr lielākā daļa tās lieto nepareizi – velk zem deguna vai izmanto vienu masku daudzas reizes.

Latvijas Radio uzrunātie pasažieri:

“Nēsāju vienu un to pašu masku vairākas reizes. Domāju, ka, no vienas puses, nav tik higiēniski, bet, no otras puses, viņu izmanto, lai aizturētu savu spļāvienu.''

"Es nemainu pagaidām. Reti braucu.”

“Es nelietoju. [Nēsāju līdzi gadījumam], ja kādas pārbaudes. Ir karsts, neērti un varbūt kaut kādi kompleksi.”

Visbiežāk pasažieri nelieto sejas aizsegu pareizi, jo ir pārāk karsti, un daļa pasažieru neredz tām jēgu. Šādu tendenci pārbaudēs novēroja arī Rīgas pašvaldības policija. Uz to norādīja policijas  pārstāvis Toms Sadovskis:

“Viena no tendencēm, ko esam pamanījuši, ir ne tikai, ka cilvēki nelieto pareizi šos līdzekļus, bet arī tur kabatā līdz policijas iekāpšanas brīdim.”

Pēc policijas novērojumiem aptuveni divi cilvēki katrā transportlīdzeklī masku nelieto vispār. Bet pēc ārkārtējās situācijas beigām sodīt šos pasažierus nevar.

Pat bažas par lielāku risku

Vai, lietojot sejas maskas nepareizi, cilvēki neapdraud savu veselību?

Rīgas Stradiņu universitātes Medicīnas fakultātes vides medicīnas katedras asociētais profesors Ivars Vanadziņš skaidroja, ka

viltus drošības sajūta, kas rodas, nepareizi lietojot šo aizsardzības līdzekli, ir ļoti bīstama.

“Ja tā ir desmit reizes vilkta un trīs dienas bijusi pa kabatām, tad kas no tās mikrobioloģijas tur dzīvo, bail pat iedomāties. Droši vien tur ir saaudzis viss, kas var saaugt. Apstākļi pašlaik ir absolūti ideāli: ir silts un mitrs. Sēnes, sporas – tas viss tur aug un attīstās,” pastāstīja Vanadziņš.

Taujāts, vai daudzkārt lietota un nedezinficēta sejas maska nerada lielākus vīrusa izplatības riskus, profesors pauda: “Es nedomāju, ka kāds spēj atbildēt, bet bažas par to ir.”

Turklāt joprojām ir transportlīdzekļi, kuros nav kondicioniera. Arī tā ir problēma, norādīja profesors. Tas varētu apdraudēt tos, kam ir elpceļu slimības. Tāpēc esot grūti atbildēt, vai mazināt vienu risku, vienlaicīgi palielinot otru, ir pareizi.

Lietot masku pareizi nav sarežģīti

Latvijas Radio uzrunāja arī Latvijas Infektoloģijas centra infektologus. Viņi šo tēmu nevēlas komentēt tieši tādēļ, ka viedokļi par to ļoti atšķiras. Un grūti pateikt, kas ir pareizāk.

Tikmēr Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologs Jurijs Perevoščikovs uzsvēra tieši pareizu masku lietošanu:

“Mūs var izglābt rūpīga instrukcijas ievērošana, kā pareizi masku uzlikt un noņemt.

Tās ir pieejamas sabiedriskās vietās. Ja mēs lietojam vairākkārt lietojamo masku, mēs to mazgājam un dezinficējam ar gludekli. Maska mums var palīdzēt mazāk pieskarties sejai, bet nevajadzētu ar netīrām rokām pieskarties maskai, sevišķi iekšpusē.”

Viņš uzsvēra, ka sejas masku pareizi lietot nav tik sarežģīti. Un tas, vai cilvēks to ievēro, ir katra paša atbildība.

KONTEKSTS:

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa izraisītās Covid-19 ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas, tāpēc arī turpmāk ir noteikti vairāki ierobežojumi un piesardzības pasākumi.

Noteikts, ka līdz jūnija beigām pasākumos iekštelpās varēs pulcēties ne vairāk kā 100, bet ārtelpās – ne vairāk kā 300 cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti