Dienas ziņas

Izvieto auto numura zīmju noteikšanas kameras

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Plāno padomju ģenerāļa pārapbedīšanu

Madonā plāno padomju ģenerāļa pārapbedīšanu

Latvijā aizvien ir pilsētas, kurās kritušās padomju militārpersonas apglabātas publiskās vietās, nevis Brāļu kapos. Viena no tām ir Madona. Tur pašvaldība lēmusi veikt pārapbedīšanu, taču daļa sabiedrības par šādu lēmumu ir neizpratnē.

Madonas Valsts ģimnāzijas galvenajai ieejai līdzās ir padomju ģenerālmajora Jakuņina atdusas vieta. Lai arī tā tur atrodas jau teju 80 gadus, pagājušajā pavasarī novada pašvaldība lēma, ka saistībā ar skolas vides labiekārtošanu, padomju piemiņas vietai izglītības iestādes priekšā nav jābūt. Šobrīd aizvien tiek gaidīta apstiprinoša atbilde no Krievijas Ārlietu ministrijas, lai vēlāk militārpersonas mirstīgās atliekas varētu pārapbedīt pilsētas Brāļu kapos.

“Latvijas kultūrvidē nav koncepcija par to, ka karavīru apbedījumi ir atsevišķi, vieni paši kādā vietā, jo pamatā to koncentrācija notiek tam paredzētās vietās kā Brāļu kapos. Tomēr tā ir arī skolas teritorija, tur noteikti notiks rotaļas vai citas lietas. Vai apbedījuma vietai jābūt tur, kur ir mūsu dzīve? Diez vai,” pauda Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora (Nacionālā apvienība).

Taču sabiedrības viedoklis krasi atšķiras no pašvaldības iecerēm. Interneta vidē asās diskusijās iedzīvotāji uzsvēra, ka kapa vieta nevienam nav traucējusi un arī uz priekšdienām nekas nemainīšoties. Pārapbedīšanas gadījumā tā būšot vien miruša cilvēka miera traucēšana.

“Kāpēc viņš nevarētu tur pat palikt? Skola ir skola, tā ir izglītības iestāde, bērni var iepazīties ar to, kas aktuāls. Tie nav mūsdienu apglabājumi, tas ir kaut kas vecs, sens un godājams,” uzskata madoniete Daina.

“Nevajag pārapbedīt. Tā zemīte ir piesūkusies ar tā cilvēka asinīm, ar to, kas ir no viņa. To nevar pārapbedīt, tā ir tā vieta. Bērniem vienkārši vajag visu izskaidrot. Viņam jau vairs nevar traucēt,” pauda ļaudoniete Solvita.

“Visiem kritušajiem jāatrodas tur, kur ir Brāļu kapi, neatkarīgi no tā, kurā pusē viņi krituši, kur viņi ir apbedīti un tā tālāk,” norādīja madoniete Aija.

“Ir šie divi viedokļi – atstāt viņus un netraucēt. Un otrs – tomēr pārvietot uz tādu vietu, kas būtu pieņemama. Tā ir prakse, kas notiek visā pasaulē. Īpaši tās vietas, kur ir samērā blīvi kara laika apbedījumi,” skaidroja Brāļu kapu komitejas valdes priekšsēdētājs Arnis Āboltiņš.

Kā skaidroja pašvaldība, process rit lēnām, taču virzība lietu sakārtošanā esot. Piemēram, šobrīd Krievijā, Orenburgas apgabalā izplatīts valdības paziņojums par ģenerālmajora piederīgo meklēšanu, jo likums paredz par darbībām vienoties ar mirušā tuviniekiem, ja tādi tiks atrasti.

Būtiski, ka atļaujas saņemšanas gadījumā pārapbedīšanas izdevumiem jātiek segtiem no iniciatora, šajā gadījumā Madonas novada pašvaldības budžeta līdzekļiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt