Dienas ziņas

Nedēļas nogalē Rīga svinēs 822. dzimšanas dienu

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Madonā vētras postījumi aptuveni 300 000 eiro

Madonā pēc vētras iedzīvotāji jau nodevuši teju 20 tonnu šīfera

Pagājušās nedēļas vētra Madonā nodarījusi postījumus aptuveni 300 000 eiro apmērā. Pašvaldībā informēja, ka pirmajās dienās lielāko daļu seku izdevās likvidēt, bet turpmākajās nedēļās vēl daudz darba, lai vairākām ēkām salabotu jumtus. Vētras smagāk skartajās teritorijās iedzīvotāji aicināti bez maksas nodot bojāto šīferi, un atsaucība ir liela.    

7. augusta vakarā Madonā vienai daudzdzīvokļu mājai pilnībā tika norauts jumts. Tagad tur noris aktīvi būvniecības darbi, lai iedzīvotāji pēc iespējas ātrāk tiktu pie jauna jumta. Pašvaldībai tas izmaksās apmēram 60 000 eiro. 

SIA "Madonas namsaimnieks" vadītājs Oskars Janovičs stāstīja, ka "otrajā dienā avārijas situācijas novēršanai tika apzināts celtniecības uzņēmums, kas nekavējoties uzsāka darbus. Šobrīd darbi rit pilnā sparā. Tiks pilnībā atjaunots viss jumts ar siltinājuma slāni". 

Madona bija viena no tām pašvaldībām, kas vētrā Vidzemē cieta visvairāk. Pēc nedēļas vēl daudzviet var redzēt, kā tiek likvidētas vētras sekas, bet lielākā daļa jau ir paveikta.

"Principā dzīve ir atgriezta atpakaļ.  2–3 dienās visi ceļi tika atbrīvoti, bīstamie koki izzāģēti. Protams, braucot pa šoseju, mēs ļoti labi redzam nogāztos kokus un norautos jumtus, kas apsegti ar plēvēm," stāstīja Madonas domes priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora (Nacionāla apvienība).

Liela daļa sagrauto jumtu pašvaldībā bija klāti ar kaitīgo šīferi, un tagad Madonas novada pašvaldība piedāvā iedzīvotājiem to nodot par velti.

Atsaucība ir liela, jo privātpersonām būtu jātērē sava nauda – aptuveni 170 eiro ar PVN par tonnu.

"Principā katru dienu, kur konteiners ir novietots, tiek savākts viens pilns konteiners.

Kopumā ir pie 20 tonnām, ja precizēt, tad 18,6 tonnas. Aktivitāte nav samazinājusies, un jūtam, ka līdz nedēļas beigām tā būs augstā līmenī," sacīja Oskars Janovičs.

"Šīferus noteikti iedzīvotāji vēl nodos, jo vismaz fotogrāfijās un apsekošanā redzam, ka tikai ne tikai dzīvojamajām mājām, bet arī saimniecības ēkām, šķūņiem šie jumti ir norauti. Ja 30%, 50% norauti, tad cilvēks arī noņems nost pārējo," sprieda Zigfrīds Gora.

Šobrīd Madonas novada domē saņemti vairāk nekā 30 iesniegumi par postījumiem, un lēšamās izmaksas ir lielas.

"Šobrīd apkopojums vēl notiek, bet pagājušajā nedēļā, kad veicām provizoriskus apkopojumus, kopumā individuālajā un publiskajā sektorā, ieskaitot ne tikai dzīvojamās ēkas, bet arī mežus, mēs lēšam 300 000 eiro lielas postījumu sekas," atzina Zigfrīds Gora.

Pašvaldība, pabeidzot zaudējumu aprēķināšanu, lems, vai vērsties pie valdības ar lūgumu finansiāli palīdzēt. Tikmēr iedzīvotājiem vietvaras pārstāvji iesaka savlaicīgi apdrošināt savus īpašumus.  

KONTEKSTS:

7. augustā Latvijā plosījās negaiss ar stiprām vēja brāzmām, vietām arī lietusgāzēm un lielgraudu krusu. Sākotnēji negaiss skāra Kurzemi un valsts centrālo daļu, īpaši smagus postījumus nesot Dobeles novadā, vakarā tas skāra Latvijas austrumu daļu.

Pērkona negaisa laikā Latgalē gājis bojā cilvēks, kuram uzkrita koks. Vēl astoņi cilvēki vētrā ir cietuši, cilvēkiem uzkrituši koki, vienā gadījumā – jumta gabals, cilvēki cietuši arī no krusas graudiem.

Šīs nedēļas vētras nodarītie postījumi pašlaik aplēsti 11 miljonu eiro apmērāValsts varētu uzņemties līdz 90% izmaksu vētras postījumu novēršanai pašvaldībās.  Individuālām dzīvojamām mājām varētu būt pieejams vienreizējais atbalsts līdz 3000 eiro, nepārsniedzot 20 eiro par kvadrātmetru.  Savukārt daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašniekiem atbalsts būtu nodrošināts 20 eiro par kvadrātmetru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti