LIZDA piesardzīga par ministres ideju ļaut mācības klātienē sākumskolās visā Latvijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) ir piesardzīga par nozares ministres otrdien valdībā pausto ierosinājumu apsvērt iespēju uz trīs nedēļām atļaut klātienes mācības sākumskolai visā Latvijā. Ministre to pamatoja ar nepieciešamību ļaut bērniem apgūt to, ko nav izdevies iemācīties attālinātajās mācībās, kā arī ar nepieciešamību ļaut bērniem pierast pie skolas vides un mazināt slodzi vecākiem. Arodbiedrība kopumā ideju nesauc par sliktu, tomēr ir piesardzīga, jo gana daudz pedagogu vēl aizvien nav vakcinēti.

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija) otrdien, 27. aprīlī, aizvadītajā valdības sēdē pauda ierosinājumu apsvērt domu par klātienes mācību atļaušanu trīs nedēļas sākumskolas posma audzēkņiem.

LIZDA piesardzīga par ministres ideju ļaut mācības klātienē sākumskolās visā Latvijā
00:00 / 03:12
Lejuplādēt

"Līdzīgi kā Lietuva un Igaunija, mēs piedāvājam apsvērt šo iespēju par 1.–4. klases atgriešanos klātienē uz trīs nedēļu periodu. Varam izskatīt vēl dažādus nosacījumus. Šobrīd ir iespējams vakcinēties vai ir joprojām šī obligātā testēšana," skaidroja Šuplinska.

Ministre to pamatoja ar datiem, ka sākumskolā apgūt iespējams vien pusi vielas un tādēļ arī vecāki, kuri nav pedagogi, ir uz izmisuma robežas.

Šajās trīs nedēļās skolēni varētu mēģināt apgūt iekavēto un atcerēties, kas ir "skolas ritms". Arī LIZDA atzina – prioritāte klātienes mācību atsākšanai ir sākumskola, taču līdz galam atbalstīt šo priekšlikumu arodbiedrība gan nevar.

"Statistikas dati, kas tiek atspoguļoti par Covid-19 izplatību, – tie nav strauji lejupejoši, un tamdēļ ir ļoti žēl, ka nozares ministrei ir svarīgs tikai vecāku viedoklis – kā būtu vieglāk un kā būtu pareizāk.

Žēl, ka nozares ministre nav pajautājusi arī pedagogu viedokli par šo. Pēc mūsu izpratnes ir jāņem vēra, cik ir  sekmīgi noritējusi pedagogu vakcinācija," teica LIZDA vadītāja Inga Vanaga.

Ministre Šuplinska gan arī uzsvēra, ka šāds risinājums būtu iespējams, ja skola būtu vienojusies ar vecākiem un ja skolotāji justos droši. Tomēr Vanaga uzsvēra – lai arī pedagogu vakcinācija ir sākusies, tomēr sasniegtos rezultātus šobrīd par labiem uzskatīt nevar.

Tikmēr Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja uzsvēra – slimības izplatība pieaug arī sākumskolas vecuma bērnu vidū.

"Skatoties pēdējās divas nedēļas, vecuma grupā 0–9 gadi arī ir pieaugums. Pieaugums ir visās vecuma grupās, tātad arī šajā mazajā vecuma grupā," teica SPKC pārstāve.

Tomēr arī izglītības iestāžu vadītāju domas par nepieciešamību steidzami atgriezt bērnus klātienes mācībās ir atšķirīgas. Jelgavas 4. vidusskolas direktors Agris Celms šādu ideju atbalsta, tajā pašā laikā uzsvēra, ka tā ir vecāku izvēle un pedagogiem jābūt gataviem atbalstīt arī mājās palicējus.

"Skolotājiem papildus jāuzdod vai jāvelta atsevišķa uzmanība tiem, kas turpina sēdēt mājās, bet es esmu par to, ka mazie vismaz pēdējo cēlienu nāk uz skolu," atzina Jelgavas 4. vidusskolas direktors.

Tikmēr Babītes vidusskolas direktore Ilze Rozenberga aicināja būt apdomīgiem un vadīties pēc tā, vai gana sekmīgi izdevies vakcinēt pedagogus.

"Nu, nezinu. Tā ir tāda ļoti apdomājama lieta. Jo man ir jāpalaiž 21 klases komplekts 1.–4. klasēm. Paralēli centralizētie eksāmeni 12. klasēm... Nu tā ir tāda ļoti liela plānošana. Bet viens fakts ir, ka vēl nav sapotēti visi pedagogi," sacīja Babītes vidusskolas direktore.

Jāatgādina, ka arī pedagogi jau kopš aprīļa pirmās puses ir iekļauti prioritāri vakcinējamo sarakstā, taču ne visi vēlas vakcinēties. Arī Jelgavas 4. vidusskolas direktors Celms atzina – daļa kolēģu nav vakcinējušies, jo sākotnēji bija pieejama "AstraZeneca" vakcīna, kas ne visus ir apmierinājusi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti