Panorāma

Izvērtēs nodokļu izmaiņas

Panorāma

Situācija apdrošināšanas tirgū stabila

Vakcīnu blakņu kompensācija Saeimas rokās

Latvijā viens cilvēks prasījis kompensēt vakcīnas pret Covid-19 radītās blaknes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valdības apņemšanās kompensēt iespējamās Covid-19 vakcīnu blakusparādības iekļauta tajā pašā likumprojektā, kas paredz obligātu vakcināciju vairāku profesiju pārstāvjiem. Kamēr nav skaidrības, ko Saeimas deputāti lems par šo likumprojektu, nav arī apstiprināta mehānisma un kārtības, kā kompensēt blakusparādības. Šobrīd Veselības inspekcijā reģistrēts viens gadījums, kad cilvēks vērsies Ārstniecības riska fondā ar lūgumu atlīdzināt iespējamos Covid-19 vakcīnas radītos sarežģījumus veselībai.

Vakcīnu izraisītās nopietnās blakusparādības ir ļoti retas. Piemēram, "Vaxzevria" ("AstraZeneca" ražotā vakcīna) iespējamā blakne – specifisku trombu veidošanās Latvijā nav reģistrēta nevienam. Toties ir bijuši četri tūlītējas smagas alerģiskas reakcijas jeb anafilakses gadījumi, ko mediķi spējuši ātri novērst.

"Visos gadījumos cilvēki ir izveseļojušies un atradušies slimnīcā īslaicīgi, dažos gadījumos pat tajā pašā dienā ir izrakstīti mājās. Tādēļ ka ir sniegta tūlītēja palīdzība, un tas ir ļoti svarīgi, ka tas tiek nodrošināts vakcinācijas vietās," stāstīja Zāļu valsts aģentūras (ZVA) un Eiropas Zāļu aģentūras pārstāve Zane Neikena.

No nopietnākajām vakcīnu blaknēm Latvijā apstiprināti kopumā četri sirds iekaisuma slimību – miokardīta un perikardīta –  gadījumi pēc potēšanās ar mRNS vakcīnām (tostarp "Pfizer"/"BioNTech" un "Moderna" vakcīnas).

"Savlaicīgi tas ir jākonstatē, jāvēršas pie ārsta, ja ir jau pārsitieni, sirdsklauves, ir sāpes sirds rajonā, jāvēršas nekavējoties pēc medicīniskās palīdzības, un šie Latvijā konstatētie perikardīta  un miokardīta gadījumi – pēc ārstēšanas un tāda mierīga dzīvesveida ievērošanas cilvēki ir izveseļojušies. Līdz šim nav konstatēta neviena saistība, neviena nāves gadījuma saistība ar vakcināciju," norādīja ZVA pārstāve.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

To, ka laikus vēršoties pēc palīdzības, minētās blaknes iespējams novērst bez tālākām sekām, apstiprināja arī kardiologs, Saeimas deputāts Andris Skride ("Attīstībai/Par!").

"Parasti ar miokardītu pacienti ārstējas slimnīcā vienu nedēļu un pēc tam var darīt visu. Tā ir izārstējama slimība un lielākoties cilvēkam nekāda invaliditāte neiestājas," skaidroja Skride.

ZVA speciāliste vairākkārt uzsvēra – sliktas pašsajūtas gadījumā ir nekavējoties jāvēršas pēc medicīniskās palīdzības, nevis jācieš. Tas attiecināms arī uz augstu temperatūru pēc vakcinācijas – jālieto medikamenti un vajadzības gadījumā jāsazinās ar ārstu.

No vairāk nekā 640 000 iedzīvotāju, kas Latvijā pabeiguši vakcinācijas procesu, viens cilvēks vērsies Ārstniecības riska fondā, pieprasot kompensāciju saistībā ar vakcināciju pret Covid-19. Veselības inspekcijā norādīja – lieta vēl nav izskatīta, jo iesniedzējs vēl neesot iesniedzis pilnu informāciju.

Tikmēr valdības dokumentos minēts: "Šobrīd normatīvajos aktos nav noteikti atlīdzības nosacījumi, ja vakcīnas izraisīto komplikāciju (blakusparādību) rezultātā tiek nodarīts kaitējums veselībai vai dzīvībai."

Lai to mainītu, līdz ar valdības lēmumu noteikt konkrētu profesiju pārstāvjiem vakcināciju par obligātu tas pats valdības apstiprinātais likumprojekts paredz arī kompensāciju, ja Covid-19 vakcīna izraisījusi nopietnus veselības sarežģījumus. Kā likumprojekts virzīsies tālāk, atkarīgs no Saeimas deputātu rīcības.

"Kompensācijas mehānisms līdz ar to vēl detalizēti jāizstrādā, bet tas princips varētu būt līdzīgs, kā arī tas ir šobrīd saistībā ar atlīdzības izmaksu no Ārstniecības riska fonda par tiem pacientiem, kuriem ārstniecības procesa laikā gadījušies kādi nevēlami notikumi, kā rezultātā viņu veselībai ticis nodarīts kāds kaitējums," klāstīja Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders.

Likumprojektā minēts, ka kompensācija būtu izmaksājama visiem, kuriem vakcīnas izraisīto blakusparādību rezultātā tiek nodarīts kaitējums veselībai vai dzīvībai, kā arī būtu tiesības saņemt valsts apmaksātu veselības aprūpi komplikāciju novēršanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti