Sadaļas Sadaļas

Latvija plāno Gruzijai ziedot Covid-19 vakcīnas

Latvija plāno Gruzijai ziedot vakcīnu pret Covid-19 devas, to, atrodoties vizītē Gruzijā, paziņojis Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs “Jaunā Vienotība”.

"Es priecājos, ka mēs uzsākām procesu, un, apsverot loģistikas jautājumu, mēs pārsūtīsim Gruzijai 15 000 Covid-19 vakcīnas devu," Rinkēviča teikto citēja “Eho Kavkaza” (viens no "Radio Brīvā Eiropa/Radio Brīvība" ziņu dienestiem).

Līdzīgu informāciju izplatīja arī citi mediji, piemēram, Gruzijas portāls “Georgia Today” un Azerbaidžānas aģentūra “Trend”. 

Latvijas Ārlietu ministrijas paziņojumā presei saistībā ar Rinkēviča divu dienu vizīti Gruzijā, minēts vienīgi tas, ka "Latvija atbalsta Eiropas Savienības veidoto Covid-19 vakcīnu ziedošanas mehānismu, vienlaicīgi apliecinot gatavību ziedot Gruzijai Covid-19 vakcīnas."

Kad tieši notiks vakcīnu faktiskā nodošana un kura ražotāja vakcīnas tās būs, netiek ziņots. Rus.Lsm.lv nosūtīja ministrijai pieprasījumu par šo informāciju.

Savukārt Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders norādīja, ka šobrīd konkrēti lēmumi par vakcīnu ziedošanu un apjomiem vēl nav pieņemti. Tomēr jau tuvākajā laikā par to plānots lemt. 

KONTEKSTS:

Līdz maija sākumam Latvijā bija novērojams Covid-19 vakcīnu trūkums. Viens no iemesliem bija tas, ka Latvija varēja pieteikties arī lielākam “Pfizer/BioNTech” vakcīnu daudzumam, taču pēc veselības nozares ekspertu darba grupas izvērtējuma, ņemot vērā šīs vakcīnas specifiskās uzglabāšanas un izlietošanas prasības, tika pieņemts lēmums par mazāku daudzumuVeselības ministrija gan uzskata, ka to nevar saukt par kļūdu.

Tāpat pagājušā gada nogalē neformālā veselības aprūpes nozares ierēdņu darba grupa nolēmusi  pasūtīt tikai pusi no piedāvātā augsti efektīvas Covid-19 vakcīnas “Moderna” daudzuma – 336 566 devu.

Kopumā Latvija atteicās no iespējas iegādāties aptuveni 1,3 miljonus vakcīnu devu, kas ļautu vakcinēt aptuveni 650 000 cilvēku, kas ir visi Latvijas iedzīvotāji vecumā virs 55 gadiem.  

Vienlaikus vakcīnu trūkumu radīja arī vakcīnu ražotāja “AstraZeneca” piegāžu kavēšanās. Iepriekš ražotājs kavējās ar apsolītajām piegādēm un nepildīja sava saistības visā Eiropas Savienībā. Tādēļ Briselē sākusies prāva pret farmācijas kompāniju “AstraZeneca”, kuru Eiropas Komisija (EK) iesūdzējusi tiesā par Covid-19 vakcīnu piegāžu nepildīšanu un kavēšanu. Brisele par līgumsaistību nepildīšanu prasa lielu soda naudu – 10 eiro par vakcīnu par katru nokavēto dienu. Šī prasība ir par 20 miljoniem vakcīnu. 

EK prasība kompānijai “AstraZeneca” ir – nekavējoties piegādāt Covid-19 vakcīnas saskaņā ar līgumā atrunāto grafiku. Līgums, ko EK parakstīja dalībvalstu vārdā, paredz 300 miljonu devu piegādi šogad, ar iespēju pasūtīt papildus vēl 100 miljonus. 

Tomēr kopš maija Latvija saņēmusi vairākas apjomīgas vakcīnu piegādes. Maijā vien Latvija saņēma vairāk nekā 616 000 Covid-19 vakcīnu devu, kas ir par pusotru reizi vairāk nekā visos iepriekšējos mēnešos kopā. Jūnijā ir plānots saņemt aptuveni tik pat daudz vakcīnu devas. 

Tikmēr kopš 3. maija vietnē manavakcina.lv vai pa tālruni 8989 vakcinācijai varēja pieteikties visi 18 gadus sasnieguši iedzīvotāji,  bet pirms tam, organizējot vakcināciju pret Covid-19, Latvijā bija plānots vispirms potēt astoņas prioritārās grupas un līdz maija sākumam bija pieņemti lēmumi atvērt 6 no 8 prioritārajām grupām.

Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt