Latvijā konstatēti divi jauni un maz izpētīti Covid-19 paveidi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijā konstatēti jauni, potenciāli bīstami un maz izpētīti Covid-19 infekcijas celmi jeb paveidi, valdības sēdē brīdinājuši Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi. Zinātnieki uzsver – kamēr ļausim vīrusam izplatīties, tikmēr radīsies jauni paveidi. Un lielākā daļa no jaunajiem Covid-19 paveidiem Latvijā tiek ievesti.  

ĪSUMĀ:

  • Latvijā aizvadītajā nedēļā konstatē divus jaunus Covid-19 celmus.
  • Viens no tiem ievests no ASV, vienam avotu nezina.
  • Tie ir maz izpētīti, bet varētu būt potenciāli bīstami.
  • Latvijā pašlaik 90% no konstatētā ir britu paveids.
  • Ir atrasti 11 bīstamāka Dienvidāfrikas vīrusa gadījumi.
  • Tā sauktais Brazīlijas paveids atrasts tikai vienā paraugā. 

Aizvadītajā nedēļā, analizējot vīrusa genoma paraugus, vienā konstatēts Covid-19 celms "B.1.1.429" variants. Cilvēks, visticamāk, inficējies Savienotajās Valstīs.

Vēl vienā paraugā atrasts paveids "B.1.525" ar specifisku mutāciju. Tas konstatēts Gulbenē.

Slimību profilakses un kontroles centrs min, ka jaunie Covid-19 celmi varētu būt ar lielāku izplatīšanās spēju, smagāku slimības gaitu un spēju apiet imunitāti, kura izveidojusies no iepriekšējiem paveidiem.

Jaunie celmi “satur vienu konkrētu mutāciju, kura ir identificēta arī citos vīrusa paveidos. Un par šo mutāciju ir pierādījumi, ka tā ietekmē antivielu saistīšanās spēju, līdz ar to imūnsistēmas atbildes reakciju. Tieši mutācijas dēļ konkrētie vīrusa paveidi tiek uzskatīti par bīstamiem,” skaidroja Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētniece Monta Ustinova.

“Pagaidām vairāk pētījumu par konkrētajiem paveidiem nav veikti. Līdz ar to mums trūkst informācijas, lai izdarītu pārliecinošus secinājumus, vai šie paveidi ietekmēs arī vakcīnas efektivitāti, vai tie varētu ietekmēt slimības smaguma pakāpi vai palielināt transmisiju,” atzina Ustinova.

Jaunas vīrusa mutācijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātnieki konstatē katru nedēļu.

Jaunie paveidi, ar retiem izņēmumiem, tiek ievesti no citām valstīm. Arī šonedēļ identificētie paveidi ir plaši sastopami Eiropā.

“Kamēr ļausim vīrusam izplatīties, kamēr vīrusam būs iespēja aplipināt cilvēkus, tikmēr jauni vīrusa paveidi radīsies. Un pie tā mēs jau esam pieraduši. Protams, citi paveidi ir bīstamāki, un tie ir tie, par kuriem mēs ziņojām SPKC. Šobrīd globāli par bīstamiem tiek uzskatīti trīs vīrusa paveidi. Visi diemžēl ir konstatēti arī Latvijā. Pirmais ir Lielbritānijas paveids, kam ir raksturīga straujā izplatība, ko mēs novērojam pēdējās nedēļās. Teju 90 % analizēto paraugu ir Lielbritānijas variants. Otrs bīstamais paveids ir tā sauktais Dienvidāfrikas variants. Tas nav plaši izplatīts. Šobrīd konstatēti 11 gadījumi.  Trešais ir tā sauktais Brazīlijas paveids, kas atrasts tikai vienā paraugā,” stāstīja pētniece.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai, kas beidzās 9. jūnijā. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinājās, ārkārtējā situācija tika pagarināta līdz 6. aprīlim. Pēc ārkārtējās situācijas beigām valstī saglabājušies vairāki drošības pasākumi.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti