Panorāma

Žogs ir, bet valsts to nepirks

Panorāma

Reportāža: Rīgas 64. vidusskolā nodod Covid-19 analīzes

Daudzviet trūkst "Janssen" vakcīnu

Latvijā daudzviet trūkst «Janssen» vakcīnu pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lai gan Covid-19 vakcīnu šobrīd netrūkst un iedzīvotājiem neliedz izvēlēties tās ražotāju, daudzos vakcinācijas centros par deficītu kļuvusi "Janssen" vakcīna. Piemēram, Daugavpilī tā rezervēta tikai atsevišķām iedzīvotāju grupām, kuras aicina iepriekš pieteikties, ja ir vajadzība saņemt tieši šo vakcīnu.

No cilvēkiem, kas nāk vakcinēties, daļa vēlas saņemt tieši "Janssen" poti, jo tai nepieciešama tikai viena vakcīnas deva, taču daudzviet vakcinācijas kabinetos "Janssen" vakcīnas ir beigušās, piemēram, tirdzniecības centrā "Alfa" šī vakcīna nav pieejama jau nedēļu.

"Šobrīd ir tāda situācija Latvijā un arī citās valstīs, ka no šogad pasūtītajām "Janssen" vakcīnu devām esam saņēmuši tikai 13%.

Tas izskaidro to, kāpēc ir šis "Janssen" vakcīnu iztrūkums," skaidroja veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!").  

To, ka "Janssen" vakcīnas ir pieprasītas, apliecina vakcinācijas kabinetos. Daudziem svarīga viena deva, jo jābrauc ceļojumā vai darbs saistīts ar komandējumiem. Pēc "Janssen" ierodas arī jūrnieki un tālbraucēji, kuriem grūti sakārtot darba grafiku, lai skaidri zinātu, vai varēs ierasties pēc otras vakcīnas devas.

"Galvenokārt tie ir cilvēki, kuriem psiholoģiski vieglāk ir [saņemt] vienu vakcīnu nekā divas, jo viņi ir pret vakcināciju, bet saprot, ka vajadzētu, tādi biežāk grib "Janssen", jo vienreiz un viss," stāstīja VCA "Jugla" klientu apkalpošanas nodaļas vadītāja Diāna Dubrovska.

Ārsts Guntars Sperga ar "Janssen" vakcīnām potējis izbraukumos. "Tiem cilvēkiem, kam grūti ierasties vakcinācijas centrā, mēs vienkārši atbraucam, veicam vakcināciju, un cilvēks ir savakcinēts. Mums nav vajadzīgs otrreiz braukt. Un tīri no loģistikas viedokļa mums nevajag otru datumu piemeklēt."

Pašlaik, piemēram, Daugavpilī pieejamās "Janssen" vakcīnas rezervētas tieši izbraukuma vakcinācijai, senioriem virs 80 gadu vecuma, kā arī pedagogiem.

Veselības ministrijā norādīja, ka šogad vēl cer sagaidīt "Janssen" vakcīnu pievedumu atbilstoši līgumam.

Viss atkarīgs no ražotāja. Ražotājs solījis, ka vakcīnas būšot gan šogad, gan arī nākamā gada pirmajā ceturksnī. Taču, sākot ar nākamā gada otro ceturksni, ''Janssen'' ne Latvija, ne citas Eiropas Savienības valstis vairs neplāno pasūtīt, un tas saistīts ar Eiropas Komisijas kopējo nostāju vakcināciju un revakcināciju pret Covid-19 turpināt ar jaunā tipa tā sauktajām mRNS vakcīnām, piemēram, "Moderna" vai "Pfizer/Biontech", kuru šobrīd Latvijā netrūkst.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti