Dienas ziņas

Pareizticīgo Ziemassvētki – bez nakts dievkalpojumiem

Dienas ziņas

Jaunākajām klasēm pagarina brīvlaiku

Latgalē mediķu attieksme pret vakcīnām mainās

Latgalē mediķu attieksme pret Covid-19 vakcīnām mainīga, atsaucība zema

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Līdz šim Latgales slimnīcām piegādātas 380 Covid-19 vakcīnas. Mediķu attieksme pret tām ir dažāda, tomēr uzlabojas – redzot savu kolēģu piemēru, mediķi vakcināciju vērtē pozitīvāk. 

Latgalē mediķi nevakcinējas tik strauji kā pārējā valsti. Piemēram, Jēkabpils reģionālajā slimnīcā pirmajā vakcinācijas kārtā potējās vien 15% un Daugavpils reģionālajā slimnīcā – 10% mediķu. 

Daugavpils reģionālās slimnīcas valdes loceklis Grigorijs Semjonovs norādīja: “Aptaujas rezultāti parādīja to, ka uz esošo brīdi vakcinācijai ir pieteikušies 107 darbinieki, un es teiktu, ka tas 100% nav galīgais rezultāts, jo droši vien pēc kāda laika  kolēģu atsaucība pieaugs, būs vēl papildus klāt  tie, kas pieteiksies vakcinācijai, jo piemērs ir laba iespēja un rīks, lai motivētu parējos.”

Nelielais vakcinācijas skaits pirmajā nedēļā Jēkabpilī skaidrojams ar to, ka mediķi neatbilda vakcinēšanas kategorijai – darbam ar Covid-19 pacientiem un Neatliekamajā medicīniskajā palīdzībā. Šonedēļ vakcinācijai piekrita vēl 20% procenti medicīnas personāla. 

“Šie darbinieki jau bija izteikuši vēlmi vakcinēties pašā pirmajā reizē, vienkārši pirmajā nedēļā nebija iespējas, tāpēc ir šī nedēļa pilna visa,” atzina Jēkabpils reģionālās slimnīcas galvenā māsa Māra Skrodere

Rēzeknē situācija ir apmierinoša – slimnīcā vakcinācijai  atsaucās viss Covid-19 nodaļas ārstējošais personāls.

"Atsaucība uz Covid-19 vakcināciju mediķu vidū ir gana apmierinoša. Protams, arī mēs, ka arī citas ārstniecības iestādes vidēji valstī varētu vēlēties to nedaudz augstāku,” sacīja SIA “Rēzeknes slimnīcas” sabiedrisko attiecību pārstāve Laura Sondore-Strode.

Savukārt slimnīcās, kurām nav reģionālā statusa – Krāslavā un Ludzā, Covid-19 vakcinācija tiks sākta tikai nākamnedēļ. Krāslavas slimnīcā gatavi potēties ap 20% procenti mediķu, bet Ludzā – aptuveni 100 cilvēki no 140 medpersonāla darbiniekiem. Krāslavas slimnīca norāda, ka esošajā situācijā pote ir ļoti vajadzīga, tomēr tajā pašā laikā daļa personāla vēl ir pārdomās.

SIA “Krāslavas slimnīcas valdes loceklis” Aleksandrs Jevtušoks sacīja: “Daļa kolēģu domā paskatīties. Skatīsies, kā vakcinētie kolēģi jūtīsies.”

Iespējams, vēl viens iemesls zemajai atsaucībai ir informatīvā vide. Tā, piemēram, Krievijas valsts medijos, kas tiek patērēti Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju vidū, “Pfizer” vakcīna tiek atspoguļota negatīvi.

Latvijas Universitātes Filosofijas un socioloģijas institūta vadošais pētnieks Mārtiņš Kaprāns skaidroja: “Latvijas krievvalodīgajā daļā ir ļoti augsta uzticamība ārstiem un ekspertiem, kas sniedz viedokli par Covid-19 un kas ir ārpus Latvijas. Tad droši vien būtu jautājums par to, cik ļoti tajos medijos ikdienā un to ekspertu viedokļos ieklausās arī Latgalē strādājošie mediķi un vispār ārstniecības iestāžu personāls? Cik lielā mērā nāk un arī tiek ieplūdināti šie viedokļi caur Krievijas valsts kontrolētajiem medijiem?”

Veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”), norādīja, ka nostāja pret vakcīnām mediķu vidū uzlabojas. Tomēr šobrīd nav plānots izvērst plašāku informatīvo kampaņu krievu valodā, uzmanība tiks pievērsta vienkāršas un uzskatāmas informācijas sagatavošanai.  

“Par informācijas piemērotību un veidu, kādā tā tiek pasniegta, jā, tur valdībai kopumā ir mājasdarbs darāms. Un šeit es pat nerunātu par valodām, bet gan par veidu, cik uzskatāmi, cik vienkārši un ar kādiem akcentiem šī informācija tiek gatavota. Bet pie tā Veselības ministrija pilnīgi noteikti šogad ir ķērusies klāt un informācijas piemērošana dažādām auditorijām, īpaši par vakcināciju, ir viena no mūsu būtiskām prioritātēm,” sacīja Viņķele.

KONTEKSTS:

Eiropas Komisija (EK) jau apstiprinājusi farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās Covid-19 vakcīnas izmantošanu ES, paverot ceļu vakcinācijas uzsākšanai. Veselības ministrijā informēja, ka vakcīna "Comirnaty" klīniskajos pētījumos, kuros piedalījās 44 000 cilvēku, sevi pierādījusi kā drošu iespēju pasargāt no simptomātiskas saslimšanas ar vīrusu. EK apstiprinājusi arī ASV farmācijas uzņēmuma "Moderna" vakcīnu.

ES dalībvalstis, tostarp Latvija, 26. decembrī saņēma pirmās uzņēmumu “Pfizer” un “BioNTech” kopīgi radītās Covid-19 vakcīnas devas. Līdz šim Latvija divās piegādēs saņēmusi 23 400 vakcīnu devas. Uzsākot vakcināciju pret Covid-19, aizvadītās nedēļas laikā vakcinēti aptuveni 10% slimnīcās strādājošo mediķu.

Lai sabiedrību plašāk informētu par vakcinācijas nozīmi un iespējām, informācija par vakcinēšanos ir pieejama Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnes www.spkc.gov.lv sadaļā “Vakcīnas pret Covid-19”, savukārt informācija par vakcīnu izstrādi un apstiprināšanu – Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietnē sadaļā “Covid-19 ziņas”.

Informācija par atjaunināto vakcinācijas pret Covid-19 stratēģijas ieviešanas plānu ir pieejama šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti