Grib stingrāk sodīt Latviju apdraudošas partijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Plānots noteikt stingrākus sodus partijām, kas vēršas pret Latvijas valsti un atvieglot iespējas tās sodīt. Ieceri gatavojas virzīt Saeimas Nacionālās drošības komisija. Tur, konsultējoties ar Valsts drošības dienestu un Satversmes aizsardzības biroju, top grozījumi Politisko partiju likumā. 

Vērtējot apdraudējumu, ko Latvijai rada Krievijas sāktais karš Ukrainā, mūsu valsts drošības iestādes secinājušas, ka pret partijām, kas apdraud Latvijas valsti, jāvēršas bargāk. 

"Ir konstatējums, ka šajos apstākļos, pastāvot agresorvalstij blakus, šis regulējums ir nepieciešams," sacīja Nacionālās drošības komisijas vadītājs Māris Kučinskis (Zaļo un Zemnieku savienība).

Juridiskais formulējums likuma grozījumiem vēl ir tapšanas stadijā, bet iecere ir krietni paātrināt iespēju partijas darbību ar tiesas lēmumu apturēt. Kā norādīja Kučinskis, tas nozīmētu "noņemt partiju no trases".

"Līdz šim bija jāgaida noziegums konkrēts jau izdarīts, kaut kas, ko pēc tam būtu jānofiksē un tad caur prokuratūru tālāk jāvirza uz tiesu. Šobrīd ir runa par, līdzīgi kā nevalstiskajām organizācijām, kas pieņemts jau 2017. gadā - ja ir tiešs apdraudējums, ja ir tieši aicinājumi, tad jau varētu būt tas iegansts, kad notiktu procesa virzība," stāstīja Kučinskis.

Politoloģe Iveta Kažoka jaunajā iniciatīvā saskata bīstamību demokrātijai. 

"Es noteikti negribētu redzēt tādu situāciju, ka drošības iestādes saka – šito, šito, šitos aizliedzam. Pat, ja tur ir tiesnesis, tas tiesnesis vienkārši akli to izdara. Protams, ka Latvijā maz kurš satrauktos, ja aizliegtu, teiksim atklāti, Latvijas Krievu savienību, bet vienlaikus šāda veida instruments - viņš ir ļoti bīstams demokrātijās," uzsvēra Kažoka.

Tādēļ no Saeimas gaida precīzus kritērijus. Piemēram – Ko uzskatīt par valsts apdraudējumu? Cik smagam tam jābūt, lai partijas darbību apturētu? Ja viens partijas biedrs pauž apdraudējumu, vai aptur visu partiju? Kādos gadījumos partija tiek izslēgta no dalības vēlēšanās?

"Jo šobrīd mēs tā kā varbūt aizliegsim partijas, kuras sludina Putina režīmu, vai kādi viņu biedri kaut ko tādu izsakās. Pēc tam izrādīsies, ka citās partijās arī ir viskautkādi biedri, varbūt arī līdzīgus izteikumus izsaka, tad būs runa par tām partijām. Pēc tam izrādīsies, ka valsts apdraudējums ir arī tiesiskums, LGBT, praidi un viss pārējais, ko mēs redzam Ungārijā," norādīja Kažoka.

Saeimas Nacionālās drošības komisijā ieceri plāno izskatīt jau tuvākajās sēdēs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti