Panorāma

Atslogo ģimenes ārstus; tālrunis 66016001 strādās diennakti

Panorāma

2021. gadā IKP audzis par 4,7 %

Ģimenes ārsts: Strādājam pāri saviem spēkiem

Ģimenes ārsts: Strādājam pāri saviem spēkiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Divpadsmit stundu darba diena bez brīvdienām – tāda ir Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatīšanās laika realitāte daudzās ģimenes ārstu praksēs gan Rīgā, gan novados. Patlaban mājās ārstējas aptuveni 73 000 Covid-19 pacientu. Tas ir tā, it kā vienlaikus būtu saslimuši visi Jūrmalas un Valmieras iedzīvotāji, turklāt papildus visiem pārējiem slimniekiem.

Skultes novada ģimenes ārsta Reiņa Siliņa praksē ir 1700 pacienti. Tos, kuri nav infekciozi, viņš pieņem klātienē. Apskata un uzklausa.

Covid-19 viņa praksē apstiprināts aptuveni 60 cilvēkiem. Līdz šim sarunas ar inficētajiem bija pilna ikdiena.

Lūk, kāda no telefonsarunām ar Covid-19 slimnieku:
“Izteikts nogurums? Grūti elpot? Būtu jāpaliek izolācijā pilnas septiņas dienas. Un tad skatīties, kā tālāk. (..) Jūs jau būsiet darbā, kad tas tests pienāks. Tas pie nosacījuma, ja pēdējās septiņās dienās jūtaties labi. Tad var uz darbu. Ja nav klepus, iesnas, tad ar astoto dienu, bet lietojot FFP2 respiratoru.”

“Es vairs jau nespēju apzvanīt ne kovida pacientus, ne šos kontaktus... Viņi nāk kā lavīna virsū. Kaut man ir divi palīgi šobrīd, viņas arī nespēj,” atzina Siliņš.

Pirmo kafiju ārsts savā praksē uzlej sešos no rīta. “Kad durvis ciet, varu kaut ko padarīt. Arī sestdienā. Citādi ļoti saraustīti. Tik daudz tās informācijas, e-pasti, vatsapā, īsziņa, telefons. Trešo palīgu gaidām. Izziņoja, ka var piereģistrēt. Meklēšu, (..) kam var uzticēt atzvanīšanu, kārtošanu, elektroniskās kartotēkas veidošanu,” pastāstīja ārsts.

Katru dienu pietrūkstot vismaz divas stundas laika. Intensīvi strādājot kopš oktobra, pārējos darbus kavējot jau par mēnešiem.

“Es dzenos šim vilcienam pakaļ. Šie atvieglojumi par pacientu apzvanīšanu nāk laikā. Kovida gaita tagad ir mierīgāka. Viņi ātrāk izveseļojas. Ir pacienti, ar kuriem es sazinos katru dienu, ir tādi, kur satiekos pirmajā un pēdējā [slimošanas dienā],” pastāstīja Siliņš.

Arī pārējie prakses darbinieki strādā daudzas stundas. Paralēli rit vakcinācija un revakcinācija pret Covid-19.

“Vakcinācija nav tik nogurdinoša, cik šie jautājumi: vai man to vajag? Ievakcinēt ir ātri. Viņiem vajag parunāties. Paglaudīt rociņu. Nomierināt,” pastāstīja ārsta palīdze Jolanta Rozīte.

Visi praksē strādājošie jūt izdegšanu. “Vairāk jau tā ir neiecietība. Zūd laipnība. Kāpēc es pateicu skarbāk? Pacients zvana – man ir kovidpozitīvs... Es jau šo tekstu dzirdu šodien sesto reizi...” pauda ģimenes ārsts.

“Tu aizbrauc mājās, un tev negribas ne ēst, ne rotaļāties, ne runāties. Tev gribas atsēsties un nedarīt neko,” atzina ārsta palīdze.

Ārsts bažījas, ka kovidam sekos vēža vilnis.

Pēdējā laikā strauji pieaug to pacientu skaits, kam atklāj onkoloģisku saslimšanu. “Ar kolēģiem pārspriedām, ka aizvien vairāk jauni pacienti. Ar ļoti smagām diagnozēm,” pastāstīja Siliņš.

Jāpiebilst, ka Veselības ministrija lēmusi atslogot ģimenes ārstus, ļaujot turpmāk neapzvanīt Covid-19 slimnieku kontaktpersonas, bet Covid-19 pacientus konsultēs tik, cik viņu veselības stāvoklis prasīs. Tāpat no pirmdienas diennakts režīmā darbu sāks ģimenes ārstu konsultatīvas tālrunis 66016001. Katrs, kam nepieciešama konsultācija, aicināts zvanīt uz šo numuru. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti