Panorāma

Lietuvā noplūduši "City Bee" klientu dati

Panorāma

Drīzumā vakcināciju sāks arī ģimenes ārstu praksēs

3% testu konstatēti Covid-19 lipīgākie celmi

Epidemiologs: Saslimstība ar Covid-19 mazinās, taču lipīgāko vīrusa celmu dēļ situācija ir trausla

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai gan epidemioloģiskā situācija pamazām uzlabojas, ar ierobežojumu mīkstināšanu vai atcelšanu ir jābūt ļoti uzmanīgiem, norādīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs. Pašlaik jau 3% atklātajos Covid-19 gadījumos fiksēti vīrusa lipīgākie celmi, kas strauji izplatījušies vairākās Eiropas valstīs. Turklāt tie atklāti dažādos Latvijas novados un tas epidemioloģisko situāciju padara trauslu. 

Saslimstība ar Covid-19 mazinās ļoti lēnām. Veselības ministijas (VM) pārstāvji situāciju vērtē ar piesardzīgu optimismu. Šobrīd kumulatīvais saslimstības rādītājs ir 523 saslimušie uz 100 000 iedzīvotāju. Aizvadītās nedēļas laikā samazinājies arī pozitīvo testu īpatsvars – pozitīvi bija 7% veikto Covid-19 testu.

“Ja šī tendence vēl dažas dienas turpināsies, visticamāk, jau jaunajā nedēļā mēs būsim starp valstīm, kuras vairs nebūs tumši sarkanajā zonā, kur bīstami braukt, kur nav ieteicams braukt,” sacīja Perevoščikovs. 

Tomēr epidemiologs norāda, ka uzlabojumi vēl ir ļoti trausli, ko var viegli sagraut. Pie tik liela saslimušo skaita joprojām ir grūti kontrolēt gan saslimušos, gan kontaktpersonas. 

Viņš skaidroja: “Situācija tomēr joprojām ir diezgan trausla. To, ko sasniedzām, ir diezgan viegli sagraut gadījumā, ja būs saslimšanas gadījumu pieaugums, kas saistīts ar epidemioloģiskās drošības pasākumu neievērošanu, un gadījumā, ja parādīsies jauni vīrusa Covid-19 celmi, kuri faktiski Latvijā jau ir.”

Laikā, kad sāk izplatīties vīrusa lipīgākie celmi, ir jāturpina esošie ierobežojošie pasākumi, lai samazinātu saslimstības līmeni. Vīrusa lipīgākie celmi pašlaik atklāti 3% gadījumu.

“Trīs procenti. Tas ir signāls aizdomāties. Galvenais, ka mēs konstatējām, ka šie cilvēki, kuriem konstatēts šis celms, nedzīvo vienā vietā. Tas ir gan Rīgā, gan Rēzeknē, gan arī Dobeles reģionā. Tas liecina, ka šis vīruss varētu parādīties pēkšņi un vairākās teritorijās,” atzīmēja Perevoščikovs.

Epidemiologs skaidro, ka noteiktos apstākļos lipīgākie celmi var dot milzīgu saslimstības pieaugumu, kā tas noticis Čehijā, kura šobrīd saslimstības ziņā ir 2. vietā Eiropas Savienībā. 

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) uzsver, ka tieši šo lipīgāko celmu dēļ ir jābūt ļoti piesardzīgiem ar vīrusa ierobežošanas pasākumu atvieglošanu. Viens no ierobežošanas pasākumiem ir paplašināta testēšana un sekvenēšana, kam piešķirts vairāk līdzekļu.  

Ministrs atzīmē, ka arī pagājušajā nedēļā valdībā pieņemtais lēmums par 66 miljonu eiro piešķiršanu slimnīcām ir saistīts tieši ar papildu rezervju veidošanu gadījumam, ja lipīgākie vīrusa celmi radīs strauju slimības uzliesmojumu. Epidemiologi norāda, ka pašlaik ar Covid-19 inficēties var jebkurā vietā, kur nav iespējams ievērot drošības nosacījumus. 

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinās, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas.

Saskaņā ar valdības atbalstīto luksofora principu par ierobežojumu mīkstināšanu varētu spriest, ja saslimstības rādītāji samazinātos līdz vidēji 200 gadījumiem uz 100 000 cilvēku 14 dienu laikā.  

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti