Sadaļas Sadaļas

«Dzīvā rinda»: 8 centros Ir izmantotas visas sestdienai paredzētās Covid-19 vakcīnas – aptuveni 5000

Latvijā noslēgusies otrā vakcinēšanas pret Covid-19 brīvās rindas diena. Iedzīvotāju interese Rīgā bijusi lielāka par brīvajai rindai pieejamo pošu apjomu, un rindā nācies pavadīt līdz pat sešām stundām. Sestdien kopumā vakcīnu saņēmuši nedaudz virs 5000 cilvēku. Procesa organizētāji līdzīgas iespējas sola organizēt līdz ar vakcīnu plašākām piegādēm.

ĪSUMĀ:

  • Sestdien 8 vakcinācijas centros poti pret Covid-19 varēja saņemt jebkurš.
  • Tiesa, pieejamo “AstraZeneca” vakcīnu skaits ierobežots - 5 370
  • Vairākās vietās jau drīz vien rindās stāvēja tik daudz gribētāju, cik ir vakcīnu.
  • Tāpēc Rīgā, Cēsīs, Jūrmalā, Jelgavā rindas noslēdza.
  • Cēsīs rinda virzījās īpaši lēni, palīgā devās 2 vakcinētāju brigādes no Rīgas.
  • Liepājā vakcinēts 701 cilvēks.
  • Daugavpilī izmantota aptuveni puse no 2 dienu krājuma. 
  • Kopumā izmantoja nedaudz vairāk par 5000 vakcīnu.
  • Svētdien būs pieejamas 140 vakcīnas Cēsīs un nedaudz zem 300 vakcīnas Daugavpilī.
  • VM: Nodrošināt vakcīnas visiem gribētājiem nevar, jo nav tādu krājumu.

No Vakcinācijas projekta biroja, kā arī vakcinācijas centru un pašvaldību pārstāvju sniegtās informācijas izriet, ka Rīgā "ATTA" centrā sestdien poti varētu būt saņēmuši aptuveni 1250 cilvēki, Ķīpsalas hallē – ap 1000 cilvēku, Liepājā – 701 cilvēks, Jūrmalā un Rēzeknē – ap 500 cilvēku katrā, Jelgavā – aptuveni 460 cilvēki, Daugavpilī – 312 cilvēki, bet Cēsīs – ap 300 cilvēku, ziņo LETA.

Šajā nedēļas nogalē vakcīnu apjoms brīvās rindas vakcinācijai ir ierobežots – sestdien un svētdien bija plānots izmantot kopumā aptuveni 5370 “AstraZeneca” vakcīnu, bet iedzīvotāju interese par vakcīnu saņemšanu bija tik liela, ka sestdien jau drīz pēc centru oficiālā darba laika sākuma Cēsīs, Jelgavā un Rīgā slēdza rindas, nedaudz vēlāk slēdza rindu arī Jūrmalā.   

«Dzīvā rinda»: 8 centros Ir izmantotas visas sestdienai paredzētās Covid-19 vakcīnas - aptuveni 5000Jānis Kincis

Šīs dienas kā vakcinācijas centru būtisku izmēģinājumu uzsver Vakcinācijas biroja vadītāja Eva Juhņēviča, kura divas dienas sekojusi vakcinācijas procesam “Atta centrā” un Ķīpsalā. Viņa ir gandarīta par cilvēku pacietību un pašorganizēšanos pirms potēšanās.

Vienlaikus arī Juhņēviča uzsvēra, ka vakcinācijas procesā jārod iespēja ātrāk vakcinēt prioritāro grupu pārstāvjus – arī sestdien varēja novērot, ka zemessargi no lielās rindas aicina, piemēram, seniorus doties vakcinēties ātrāk.

Pie Ķīpsalas centra pirmie rindā iestājušies jau piecos no rīta

Lielākoties iespēju dzīvās rindas kārtībā saņemt vakcīnu pret Covid-19 izmantoja gados jauni cilvēki.

Lai gan rinda pie Ķīpsalas halles izstiepusies ļoti gara, centra darbinieki, skaitot vakcinēties gribētājus, īsi pirms pulksten deviņiem pēdējiem cilvēkiem rindā stāstīja, ka viņiem vēl vakcīnu pietiks, novēroja LSM.  

Latvijas Radio noskaidroja, ka pirmie cilvēki rindā iestājušies jau īsi pēc pulksten 5.00 no rīta, pēc pulksten deviņiem rinda sakustējās.  Piemēram, pēc zemessargu norādījumiem “ātrākajā” rindā iekļuvušai mātei ar bērnu rindā bija jāpavada aptuveni stunda.

Savukārt tiem, kas vēl ierodas pie centra pēc rindas slēgšanas zemessargi un pašvaldības policija skaidro, ka rinda jau ir slēgta, vienīgi var riskēt un gaidīt, cerībā, ka kāds rindas vidū pārdomās un ies prom.

Cilvēki šo situāciju uztvēra mierīgi, konfliktu nebija, novēroja Latvijas Radio.  

Arī vairākas stundas pēc rindas slēgšanas pie Ķīpsalas centra daži cilvēki aizvien pievienojās rindai, cerībā, ka tomēr saņems poti, ja kāds pārdomās. Dažiem no šiem cilvēkiem risks atmaksājās un pēc rindā pavadītās aptuveni pusotras stundas viņi varēja saņemt vakcīnu pret Covid-19. Kāds cits rīdzinieks,  kas rindai pievienojās pēc centra atvēršanas, tajā pavadīja pat 5 stundas.

Cilvēki pie Ķīpsalas centra: Par motivāciju saņemt potiJānis Kincis

Gan vakcīnu gaidošie, gan jau saņēmušie gaida iespēju droši ceļot un satikt sen nesastaptus cilvēkus, un cer, ka vakcīnu būs vairāk ātrākai kolektīvās imunitātes iegūšanai:

"Mums teica, ka mēs nedabūsim, jo pieci cilvēki priekšā, kur rinda beidzas. Vakcīnu gribam, lai varētu ceļot. Es domāju, ka to grib lielākā daļa šeit sanākušo. Arī lai varētu atsākties pasākumi”.

“Vasara gandrīz klāt, atvaļinājumi. Ceļot gribas! Pašlaik nav skaidrs, kad varētu būt nākamā iespēja organizēt brīvo vakcinēšanas rindu. Ja atkal būs mazas piegādes, atkal būs garas rindas. Drusku bardaks mums ar tām vakcīnām.”

“Mēs ar dēlu un dēla draugu atbraucām 7.30, rinda bija neliela pie ieejas, 8.15 sāka kustēties. Izstāvējām garo rindu, un var teikt, ka no atbraukšanas līdz potei 2 stundas un 45 minūtes. Viss ir normāli, lai tikai būtu vairāk vakcīnu!”

Cilvēku plūsmu koriģēja pašvaldības policija un Zemessardze.

“Cilvēki ir ļoti organizēti un disciplinēti. Mēs šeit ieradāmies no Studentu bataljona kā atbalsta personāls īsi pēc pulksten septiņiem. Cilvēki jau te bija ieņēmuši vietas stāvvietā. Nedaudz šo rindu nācās koriģēt, lai viņi nestāvētu uz braucamās daļas, bet nekādu pārkāpumu, nekādu strīdu nav bijis,” stāstīja zemessargs Kārlis.

Tiesa, ilgstošās stāvēšanas dēļ vairākiem gaidītājiem radās veselības problēmas un bija nepieciešama mediķu palīdzība. Par laimi – bez nopietnām sekām. Taču Vakcinācijas birojā sola meklēt risinājumus lai šo rindā gaidīšanu padarītu īsāku un ērtāku.  

Cēsīs sākumā vakcinēja tikai 2 brigādes, rindā bija jāgaida ilgāk

Arī Cēsīs pirmie cilvēki pie vakcinācijas centra ieradās ap pulksten sešiem no rīta.  Vēl pirms deviņiem no rīta, kad vakcinācijas centrs vēra durvis, rindā stāvēja aptuveni 300 cilvēku.

Cēsīs dienas pirmajā pusē rinda kustējās ļoti lēni, strādāja tikai divas vakcinācijas brigādes. Cilvēki, kuri iestājušies rindā ap pulksten 8.00 no rīta, informēja, ka vēl ap pusdienlaiku pote nav saņemta. Pašvaldības policija dalīja ūdeni rindā stāvētājiem pēc vakcīnas.

Pirms pusdienlaika uz Cēsīm no Rīgas devās divas vakcinētāju brigādes no Rīgas, un, kad ieradās divas papildu vakcinācijas brigādes, process varēja noritēt raitāk.

Vakcinācijai Cēsis bija atvēlētas 500 vakcīnas, no tām sestdien bija iecerēts izpotēt 300, tai skaitā arī prioritāro grupu personām, kurām ir priekšroka vakcinācijas rindā.

Pie vakcinācijas centra Cēsīs sākotnēji radās nelielas aizķeršanās, jo  nebija atsevišķi nodalīta prioritāri vakcinējamā grupa un “dzīvā rinda”.

 Rinda uz vakcinācijas centru Cēsīs:

Liepājā sākumā atsaucība nedaudz mazāka

Tikmēr Liepājā no plānotajām 600 vakcīnām līdz plkst.12.00 bija izmantota nedaudz vairāk nekā puse, rindu pie vakcinācijas centra vairs nebija, līdz ar to liepājnieki un pilsētas tuvumā esošie tika aicināti izmantot iespēju vakcinēties bez iepriekšēja pieraksta, informēja Veselības ministrija. 

Pulksten 13.00 Liepājā bija vēl 123 devas, bet līdz pulksten 14.45 gan bija atlikušas vien 10 devas, taču centrs gaidīja vēl papildu 100 devas.

Kopumā sestdien Liepāja vakcīnu saņēma 701 cilvēks.

Liepājā cilvēki rindu sākuši ieņemt vēl pirms pulksten 8.00, un brīžiem rinda tiešām bija ļoti gara, vairāku simtu metru garumā.  Cilvēkus centrā sāka ielaist jau drīz pēc pulksten 8.00, un rinda kustējās ātri.  

Liepājnieks Ainārs ar kundzi Rus.LSM.LV atzina, ka vakcīnai viņi pieteikušies jau pirms mēneša, bet izmantojuši iespēju saņemt to bez rindas, jo “vakcinēties nāksies jebkurā gadījumā, mēs taču gribam ceļot, nevis mājās sēdēt”.

Liepājniece Laura savukārt atzina, ka vienu brīdi bija noskaņota pesimistiski, ka šogad vakcīnu pret Covid-19 nesaņems, un “te tāds patīkams pārsteigums” 

Iespēju saņemt vakcīnu izmantoja arī Dina no Kuldīgas, kura nav nevienā prioritārajā  grupā. Viņa atzina, ka vēlas satikt tuviniekus, draugus, atgriezties normālajā dzīvē, apmeklēt koncertus.
 
Pašvaldības pārstāve  Elīna Tolmačova Rus.lsm.lv sacīja, ka nedomā, ka Liepāja centru nāksies slēgt ātrāk par pulksten 17.00, jo būs izmantotas visas pieejamas vakcīnas. 

 Tikmēr Daugavpilī līdz pulksten 14.00 izmantotas 190 no abām dienām paredzētajām 670 devām.

Daugavpilī izmantota aptuveni puse no 2 dienu krājuma  

Daugavpilī gara rinda sāka veidoties jau ap pulksten 7.30 no rīta, taču vēlāk rinda samazinājās. Līdz pulksten 16.00 centrā 295 cilvēki izmantoja iespēju saņemt poti.

Masu vakcinācijas centra koordinatore Dina Hublarova-Pokšāne Rus.LSM.lv prognozēja, ka arī svētdien interese būs līdzīga. Kopumā abām dienām centram atvēlētas 670 vakcīnas. Viņa pastāstīja, ka vairāki apmeklētāji interesējās par centra darbu svētdien, sakot, ka viņu tuvinieki vai draugi plāno vakcinēties.

Saskaņā ar valsts standartiem viena brigāde vakcinē 10 cilvēkus stundā, Daugavpilī strādāja 4 brigādes, attiecīgi 7 stundu laikā vajadzētu apkalpot 280 cilvēkus, “bet mums ir 295, sanāk, mēs strādājam labāk, nekā pieprasa valsts, tas priecē”, atzina centra pārstāve.  

Viņa arī piebilda, ka vakcinējās daudz jauniešu un ne iebraucēju, par ko centra darbinieki sprieda pēc Daugavpilij neraksturīgās izrunas.  

Piemēram, krāslaviete Tamāra devās uz Daugavpili pēc vakcīnas, jo viņai ir bērni ārzemēs, viņa vēlas mierīgi braukt pie bērniem, satikt mazbērnus.  Viņa atbraukusi ar brāli, bet viņas vīrs gan pēdējā brīdī pārdomājis un nolēmis nebraukt.

Ilmārs ar sievu no Aizkraukles arī devās uz Daugavpili, jo, lai gan, protams, viņam tuvāk būtu bijis vakcinācijas centrs Rīgā, viņš sekoja līdzi rindām un saprata, ka Rīgā tās jau slēdz, bet Daugavpilī pieprasījums nav tik liels.

Pēc potes uz Daugavpili atbrauca arī Elita no Preiļiem. Viņu esot iedrošinājusi radiniece, kura “pie šitās vakcīnas Skotijā laboratorijā strādāja, viņa ķīmiķe”.

Kopumā brīvdienās plāno izlietot 5370 vakcīnas

No kopā paredzētajām 5 370 devām:
Ķīpsalas halles vakcinācijas centrā plānots izmantot – 1 000 devas, 
ATTA centrā – 1 250 devas,
Liepājas vakcinācijas centrā – 600 devas,
Jelgavas vakcinācijas centrā – 460 devas,
Jūrmalas vakcinācijas centrā – 500 devas,
Rēzeknes vakcinācijas centrā – 390 devas
Cēsīs uz divām dienām – 500 devas
Daugavpilī uz divām dienām –  670 devas.

Vakcināciju abās dienās plānots uzsākt 9.00, turpināt līdz 17.00 (vai līdz brīdim, kad paredzētais vakcīnu apjoms izlietots):

17. aprīlis, sestdien:
Rīga
(ATTA centrs – Krasta iela 60 un Ķīpsalas halle – Ķīpsalas iela 8) – rindas slēgtas,
Jelgava (Zemgales Olimpiskais centrs – Kronvalda 24) – rinda slēgta,
Jūrmala (Jūrmalas sporta skola – Nometņu iela 2b), – rinda slēgta,
Cēsis (bijušais ''Super Netto'' veikals – Bērzaines iela 2a) – rinda slēgta,
Liepāja (Liepājas Olimpiskais centrs, Brīvības iela 39),
Daugavpils (Daugavpils bijušās 5. vidusskolas sporta komplekss – Parādes 7),
Rēzekne (GORS - Pils iela 4).

18.aprīlis, svētdiena 
Cēsis (bijušais ''Super Netto'' veikals – Bērzaines iela 2a),
Daugavpils (Daugavpils bijušās 5. vidusskolas sporta komplekss – Parādes 7)

Svētdien, 18. aprīlī, Cēsīs un Daugavpilī katrā no vietām ir ierobežots vakcīnu apjoms – attiecīgi 140 vakcīnas Cēsīs un nedaudz mazāk kā 300 vakcīnas Daugavpilī. Centri darbu uzsāks plkst. 9.00.

Lai nodrošinātu sekmīgu vakcinācijas procesu visas nākošās nedēļas garumā, iedzīvotāji tiek aicināti nākt tikai tad, ja tuvākās nedēļas laikā nav jau ieplānots vakcinācijas laiks kādā citā vakcinācijas kabinetā.

Iedzīvotājiem jāņem līdzi tikai pase vai ID karte.  

Uz vakcinācijas centriem kategoriski aizliegts nākt tiem iedzīvotājiem, kas atrodas pašizolācijā pēc atgriešanās no ārvalstīm, kā arī tiem iedzīvotājiem, kuriem jābūt mājas karantīnā kā kontaktpersonām.

Tos, kuri šoreiz nepaguva, Vakcinācijas birojā mierina – šādas dzīvās rindas tiks rīkotas atkal atkarībā no vakcīnu pieejamības.

“Tagad mums ir jāgaida nākamā vakcīnu piegāde. Ņemot vērā, ka vakcīnu piegāde palielinās, šādi centri arvien biežāk būs vaļā un arvien biežāk strādās,” skaidroja biroja vadītāja Eva Juhņēviča.

Interese par vakcināciju aug, nākamā "dzīvā rinda" - pie lielāka vakcīnu daudzuma

Iedzīvotāju vēlme vakcinēties pēdējā laikā nedaudz pieaugusi, liecina interneta pētījumu kompānijas “Gemius” aptauja.

Kopumā 58% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju plāno vakcinēties pret Covid-19

(42% – jā, 16% – drīzāk jā), 25% vakcinēties neplāno (15% – nē, 10% – drīzāk nē), 9% konkrētu atbildi sniegt nevarēja, bet 8% aptaujas dalībnieku vakcīnu jau ir saņēmuši, secināts “Benu Aptiekas” Stresa termometra datos, kas iegūti sadarbībā ar “Gemius”. Salīdzinājumā janvārī pret Covid-19 plānoja vakcinēties 54% (31% – jā, 23% – drīzāk jā), 31% vakcinēties neplānoja (nē – 17%, drīzāk nē – 14%), kamēr 15% konkrēta viedokļa nebija.

Aptauja veikta sadarbībā ar interneta pētījumu kompāniju GEMIUS, marta beigās un aprīļa sākumā aptaujājot 1747 respondentus.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai”/”Par!”) sarunā ar Latvijas Radio atzina, ka ir priecīgs par cilvēku lielo interesi, un ir skaidrs, ka lielie centri spējīgi strādāt ar lielu jaudu, raiti, un Latvijā netrūkst cilvēku, kas gatavi vakcinēties ar visām Latvijā pieejamām vakcīnām.

Ministrs skaidroja, ka lielāku vakcīnu daudzumu šajā nedēļas nogalē uz masu vakcinācijas centriem nosūtīt nevar, jo to vienkārši nav.

Vakcīnas nosūtītas ģimenes ārstiem un medicīnas iestādēm saskaņā ar viņu pieprasījumu, ņemot vērā prioritāro grupu pieteikumus vakcinēties, un noliktavās krājumu nav, izņemot tās vakcīnas, kuras rezervētas otrajām devām.  

Aprīļa beigās gaidāmas lielākas vakcīnu piegādes, un ministrija centīsies sabalansēt mērķi vakcinēt seniorus un citu prioritāro grupu pārstāvjus un nodrošināt raitu vakcinācijas tempu tiem, kas vēlas saņemt poti. Nākamo iespēju jebkuram interesantam saņemt vakcīnu masu vakcinācijas centros dos tikai, ja būs pietiekami liels vakcīnu daudzums, norādīja ministrs.  

Pavļuts piektdien minēja, ka pagājušās nedēļas nogalē bija palikušas neizmantotas aptuveni 25 000 “AstraZeneca” vakcīnu devas, kuras “aizķērušās” jau kopš Lieldienām, kad prioritāro grupu pārstāvju atsaucība vakcinēšanai bija krietni mazāka par cerēto, un daļu no šīm vakcīnām novirzīs tieši brīvajā rindā.

Piektdien izlietotas 3300 devas, bet sestdien un svētdien visu gribētāju vakcinācijai bija atvēlētas 5370 vakcīnas, kopumā “dzīvajā rindā” vakcinēs 8670 cilvēkus.

Pavļuts tviterī skaidroja, ka iepriekš minētais “AstraZeneca” atlikums bija pirms nedēļas un tagad tas ir krietni mazāks, “pārējais ir izkliedēts pa dažādām ārstniecības iestādēm un paredzēts prioritāro grupu vakcinācijai vistuvākajā laikā”.

Juhņēviča arī solīja, ka turpmākajās brīvo rindu organizēšanas reizēs vakcinētāju būs vairāk un tik ilgi rindā gaidīt nevajadzēs.

“Šodien Ķīpsalā strādāja septiņas brigādes, lai gan kopumā tur var strādāt 20 brigādes. “Atta centrā” tas pats. Tiklīdz kā būs vairāk vakcīnu, kapacitāte augs. Tas nozīmē, ka cilvēki daudz ātrāk tiks pie vakcīnas. Arī tie centri strādās pilnvērtīgi, nevis tikai vienu dienu. Līdz ar to, ka šis process normalizēsies un skaidrs, ka šis ir tikai sākums,” sacīja Juhņēviča.

KONTEKSTS:

Ļaujot nedēļas izskaņā vakcīnu pret Covid-19 saņemt arī iedzīvotājiem ārpus prioritārajām grupām, jau piektdienas, 16. aprīļa, rītā bija vērojamas rindas pie masu vakcinācijas centriem,  kopumā 16.aprīlī trīs lielajos vakcinācijas centros tika vakcinēti 3250 iedzīvotāji, kuri gaidīja brīvajā rindā.

Šajos centros piektdien, sestdien un svētdien plāno izlietot tās “AstraZeneca” vakcīnas devas, kuras “aizķērušās” vēl kopš Lieldienām.

Šajā nedēļas nogalē septiņās Latvijas pilsētās – Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, Rēzeknē, Jelgavā, Jūrmalā un Cēsīs – dota iespēja pret Covid-19 vakcinēties ikvienam Latvijas iedzīvotājam, kurš to vēlas. Iedzīvotājus vakcinēs ar ražotāja “AstraZeneca” vakcīnām, un vakcīnu varēs saņemt, ierodoties minēto pilsētu lielajos vakcinācijas centros.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt