Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Izraēlā mīkstina ierobežojumus, ievieš vakcinācijas pases

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Aicina atcelt prasību par 25m² aptiekās

Cilvēki ar īpašām vajadzībām un «Sustento» neapmierināti ar rindām pie aptiekām

Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija “Sustento” nosūtījusi vēstuli Ministru kabinetam un atbildīgajai ministrijai ar aicinājumu atcelt prasību par 25 kvadrātmetru nodrošināšanu vienam apmeklētājam aptiekās. Ierobežojumi cilvēkiem ar īpašām vajadzībām radījuši sarežģījumus iegādāties nepieciešamās zāles.

Rīdziniecei Inārai Melbārdei ir hroniska slimība, kas saistīta ar onkoloģisku saslimšanu. Aptieka ir viņas prioritāšu saraksta augšgalā.

“Man ir zāles, ko izraksta uz mēnesi, ir zāles, ko izraksta uz ilgāku laika periodu. Un arī zāles pie mums nav lētas, no katras invaliditātes pensijas man sanāk – jāiet uz aptieku un jāiepērk zāles,” pastāstīja Ināra.

Šonedēļ, vēloties iegādāties kārtējo ikmēneša zāļu devu, sieviete nonāca neapskaužamā situācijā.

“Tepat netālu ir viena aptieka, tur trīs cilvēku rinda. Novērtēju, ka negribu stāvēt. Paeju tālāk, tur vēl viena aptieka, pie tās aptiekas jau ir četri cilvēki. Es eju vēl tālāk. un tur jau ir vēl lielāka kompānija. Un tad es sapratu, ka es nestāvēšu tās 10 minūtes. Tur pat nebija 10 minūtes, jo neviens cilvēks, kuram ir daudz zāles, viņš nepavada aptiekā trīs minūtes, tā nav parastā veikala kase, kur tu paņem, noskenē un paņem savu preci,” pastāstīja Ināra.

Organizācijā “Sustento” vērtēja – tā ir necilvēcīga situācija, kurā nonāk mūsu līdzcilvēki, kas hronisku slimību dēļ, iespējams, daudz ātrāk nogurst, kuriem ir grūti nostāvēt, seniori un cilvēki ar īpašām vajadzībām.

“Pirmkārt, ir aukstums, rinda ārpus, cilvēkam jāgaida groziņš, lai ietu uz aptieku. Viņam nevajag neko lielveikalā vai kādā citā veikalā, bet jāsagaida tas groziņš. Visa mēraukla ir viens tas groziņš. Un aiziet pie aptiekas, un atkal - ja citos veikaliņos viss ir tukšs, tad pie aptiekas ir nākošā rinda,” norādīja “Sustento” valdes locekle Iveta Neimane.

Organizācija aicina atgriezties pie iepriekš noteiktā – ievērot divu metru distanci, obligāti valkāt maskas vai vismaz pieņemt, ka aptiekā pie vienas kases drīkst apkalpot vienu cilvēku. Proti, ka aptiekas netiek uzskatītas par mazumtirdzniecības vietām.

“Ja likumdošanas izpratnē tas tā ir, tad cilvēku sapratnē tomēr aptieka ir kaut kas vairāk – veselības pakalpojums vairāk nekā mazumtirdzniecība,” pauda Neimane.

“Absurds ar mazajām aptiekām, kur telpa maza un ir divi aptiekāri, bet aptiekā drīkst atrasties tikai viens cilvēks. Tātad patiesībā otrs farmaceits, kas apkalpo, viņš tur atrodas lieki. Un, ja viņi abi strādātu, tad rinda pie aptiekas neveidotos, cilvēki ātrāk tiktu apkalpoti, neviens viņus pie aptiekas nepamanītu, jo

pirms šīs 25 kvadrātmetru prasības rindas pie aptiekām nebija,” piebilda Ināra.

Nākamajā nedēļā ekonomikas ministrs plāno valdību aicināt paplašināt pašreiz noteiktos tirdzniecības ierobežojumus un ļaut strādāt visiem veikaliem, vienlaikus nodrošinot daudz stingrāku apmeklētāju uzskaiti.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinās, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas.

Saskaņā ar valdības atbalstīto luksofora principu par ierobežojumu mīkstināšanu varētu spriest, ja saslimstības rādītāji samazinātos līdz vidēji 200 gadījumiem uz 100 000 cilvēku 14 dienu laikā.  

Tikmēr ekonomikas ministrs paziņoja, ka otrdien, 23. februārī, Ministra kabineta un Krīzes vadības kopsēdē rosinās paplašināt šobrīd noteikto pāreju tirdzniecības vietu atvēršanai, piedāvājot drošas tirdzniecības modeli attiecināt uz visām tirdzniecības vietām un pilnībā atteikties no preču sarakstiem. 

No 8. februāra atsevišķos veikalos, proti, pārtikas un higiēnas preču veikalos var iegādāties visas preces un darbojas grāmatnīcas. Vienlaikus tirdzniecības vietās pastiprināti epidemioloģiskās drošības noteikumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt