Panorāma

Pagaidu risinājumu grib saglabāt arī turpmāk

Panorāma

Par ārkārtējo situāciju Covid-19 dēļ lems piektdien

Cerētā Covid-19 testēšanas jauda – vēl nesasniedzama

Cerētā Covid-19 testēšanas jauda – vēl nesasniedzama

Iecere palielināt Covid-19 testēšanas jaudu diennaktī līdz 8000 testu aizvien nav sasniegta, lai gan pagājusi precīzi nedēļa, kopš izskanēja šāds solījums. Rindā gaidīšanas laiks analīžu paraugu noņemšanai Rīgā ir samazināts līdz dienai vai divām, vienīgi reģionos atsevišķās vietās vēl var nākties gaidīt vairākas dienas un pat nedēļu. Par darba roku trūkumu analīžu savākšanas punktos sūdzēties vairs nevar. Kāpēc testēto cilvēku skaits vienā diennaktī būtiski nepieaug? 

ĪSUMĀ:

  • Aizvien nespēj nodrošināt 8000 testu dienā.
  • Rindā uz testu gaidīšanas laiks nav liels.
  • Vājais posms patlaban ir analīžu pieraksta tālrunis.
  • Austrumu slimnīca līdz nedēļas beigām grib ieviest pieteikšanos internetā ar e-parakstu.
  • Valdība lemj laboratorijām piešķirt finansējumu testu sastāvdaļu apmaksai.
  • Testu skaitu plāno palielināt, testējot lielākās grupās.
  • Ģimenes ārstiem nosūtījumu izrakstīšana testiem papildus prasa stundu darba.

Tuvu mērķim testēt 8000 diennaktī nav arī otrdienas dati. Aizvadītajā diennaktī veikti 5235 Covid-19 izmeklējumi. Divos testa punktos Rīgā "Panorāma" otrdien novēroja, ka cilvēki ierodas pēc pieraksta un liela drūzmēšanās nenotiek.

"Ir brīži, kad cilvēki sanāk ļoti, ļoti daudz. Vakar, piemēram, bija brīdis, kad cilvēki pat stundu rindā stāvēja. Mums te bija viss pilns pagalms. Paraugu ņemšanu mēs organizējam tikai un vienīgi darba dienās," pastāstīja ''Bior'' direktora vietniece laboratoriju jautājumos Olga Valciņa.

Tāpēc pirmdienās parasti interese ir lielāka. "Bior" gan valsts apmaksātas Covid-19 analīzes atkal veic tikai kopš oktobra un dienā strādā ar samērā maz paraugiem – ap 500. Bet, pieaugot sabiedrības vajadzībai un vēlmei veikt Covid-19 testu, atvērts vēl viens analīžu paraugu savākšanas punkts. Kopš rindā prioritāri apkalpo cilvēkus ar ārsta nosūtījumu, var just, ka gaidīšanas laiks ir sarucis.

"Sākumā mēs uz saviem brīvajiem laikiem pierakstījām trīs un četras dienas uz priekšu. Tagad var tikt uz parītdienu.

Tos, kuriem ļoti vajag, kuriem ir operācija vai braucieni kaut kādi, tos tad mēs varam paņemt tajā pašā dienā, bet tas ir uz rindas saspiešanas rēķina," skaidroja Valciņa.

Arī, saīsinot vienam cilvēkam paredzēto laiku, strādājot virsstundas un pat atverot 11 jaunus Covid-19 testēšanas punktus, līdz šim lielākais vienā dienā testēto cilvēku skaits bija 6015, un šāds rezultāts bija 28. oktobrī.

Garo rindu problēma Rīgā ir atrisināta un raizes nesagādā arī vairāk analīžu paraugu noņemšana, tomēr mērķi – testēt 8000 cilvēku diennaktī – vēl nevaram sasniegt. Kā izrādās, vājais posms patlaban ir analīžu pieraksta tālrunis.

"Līdz nedēļas beigām Austrumu slimnīca plāno ieviest e-pieraksta iespējas, kad testiem varētu pieteikties arī datorā.

Līdz ar to tas tieši to kapacitāti cels, lai pierakstītos. Pašlaik cilvēku skaits ir ap 2000, ko telefoniski apkalpo katru dienu. Un mēs arī redzam, ka ir ap 2200 tie nosūtījumi no ģimenes ārstiem. Tas arī tā kā sakrīt," pastāstīja Covid-19 laboratoriju tīkla koordinators Sergejs Ņikišins.

Pašos pandēmijas pirmsākumos – martā – Covid-19 analīžu paņemšana un apstrāde mēnesī valstij izmaksāja nepilnu pusmiljonu eiro, bet kopš aprīļa katru mēnesi tam tērēti vairāk nekā 2 miljoni eiro. Kopā līdz šim iztērēti gandrīz 13,5 miljoni, neskaitot oktobri, par kuru datus Nacionālais veselības dienests sola apkopot tuvāko nedēļu laikā. Bet šeit nav iekļautas izmaksas par Covid-19 zvanu centra darbinieku algām, telšu darbību un mājas vizītēm. Līdz šim laboratorijas reaģentus un darbinieku algas segušas no saviem līdzekļiem, katra mēneša beigās piestādot rēķinu Nacionālajam veselības dienestam, kas tālāk to pieprasa valdībai. Parasti līdz naudas saņemšanai mēdz paiet pat vairāk nekā mēnesis. Bet tagad valdība lēmusi par 15 miljonu eiro piešķiršanu, lai varētu apmaksāt izdevumus.

Veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!") uzsvēra, ka joprojām mērķis ir 8000 testu dienā. To paredzēts sasniegt, organizējot testēšanas izbraukumus uz darba kolektīviem, testējot slimnīcās un sociālās aprūpes centros.

Jau otro nedēļu valsts apmaksātas Covid-19 analīzes veic vienīgi tiem cilvēkiem, kuriem ir ģimenes ārsta nosūtījums. Tā ir papildu slodze katrai ģimenes ārsta praksei. Speciālisti izrēķinājuši, ka nosūtījumu izrakstīšana katram ģimenes ārstam prasa papildu stundu klāt parastai darba dienai.

"Mēs esam sarēķinājuši, ja mums vidēji ap desmit cilvēki uz testiem jānosūta dienā un tas vidēji prasa kādas piecas minūtes, ja strādā e-veselība. Mēs katru dienu informējam Veselības ministriju par to, kā notiek ar šiem testiem. Kādas ir izmaiņas, ka tā noslodze ir liela arī pie tiem pacientiem, kas iet, piemēram, uz operācijām vai uz kaut kādiem izmeklējumiem. Viņiem arī ir jāveic testi, un viņiem arī ir mums jāzvana, lai mēs izrakstītu nosūtījumu. Lūk, tagad ir šis atvieglojums, ka var arī ārstējošais ārsts izrakstīt [nosūtījumu] un tas nav jādara ģimenes ārstam.

Pamazām jau notiek tās izmaiņas, bet tikai man šķiet, ka vajadzētu tos soļus daudz ātrāk spert.

Tomēr epidēmija mums ir un inficēto skaits aizvien pieaug, pieaug karantīnā esošo un kontaktpersonu daudzums, un, lai apturētu, ir vajadzīgi daudz straujāki soļi," sacīja ģimenes ārste Sarmīte Veide.

Pieņemot šo kārtību, bija panākta vienošanās, ka tā darbosies līdz 8. novembrim jeb šīs nedēļas beigām, tomēr Veselības ministrija rosinās šo kārtību saglabāt uz nenoteiktu laiku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt