Dienas ziņas

VID pilnveido sadarbību ar uzņēmējiem

Dienas ziņas

Ventspilī apskatāms zvejas kuģis "Grots"

Jāreģistrē decentralizētās attīrīšanas iekārtas

Carnikavas novadā «mazmājiņas» pagaidām reģistrē kūtri

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

No šā gada 1. janvāra ciemos un pilsētās esošās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, kas nav pievienotas centralizētajai kanalizācijas sistēmai, jāreģistrē īpašā datu bāzē un tām tiks noteiktas jaunas apsaimniekošanas prasības. Carnikavas novadā individuālās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, krājtvertnes un septiķus pagaidām reģistrē visai kūtri.

Decentralizēto kanalizācijas sistēmu reģistrācija Carnikavas novadā tika uzsākta pagājušā gada vasaras nogalē. Tomēr atsaucība ir visai niecīga. Pašlaik reģistrētas vien 24 mājsaimniecības no vairāk nekā 4000 īpašumiem, kuros nav centralizētās kanalizācijas sistēmas.

"Jāsaka, aktivitāte šajā pirmajā periodā ir zema. Cerējām uz lielāku aktivitāti. Esam ieviesuši dažus jauninājumus, lai atvieglotu pieteikšanos. Ja iesākumā to varēja izdarīt papīra formātā, tad tagad esam ieviesuši papildinājumus e-pakalpojumos," stāstīja ''Carnikavas komunālservisa'' direktors Gunārs Dzenis.

Apkopotie dati no attīrīšanas iekārtām liecina, ka pašlaik regulāri asenizācijas pakalpojumus Carnikavas novadā izmanto vien ap 20%  īpašumu, kuros nav centralizētās kanalizācijas. Sākot ar 2021. gadu, visiem šādu ēku īpašniekiem pēc īpašas formulas, kurā tiks izmantoti dati par iedzīvotāju skaitu īpašumā, izsmeļamās bedres tilpumu, kā arī patērētā ūdens daudzumu, tiks aprēķināts nepieciešamais izvešanas biežums.

"Nu, sakiet, kāda vaina tagad ir? Es kādus astoņdesmit spaiņus izleju uz kokiem, uz krūmiem. Nu jā, tā es daru," teica carnikavietis Jānis, kurš neko sliktu tanī nesaskata.

Tos, kuri rūpes par vidi saredz citādāk, jaunā kārtība, iespējams, pamudinās pieslēgties centralizētajai kanalizācijai – vietās, kur tas jau šobrīd iespējams vai kur to plānots izbūvēt tuvākajā nākotnē.

"Man liekas, ka būs izdevīgāk. Laukos arī mums nesen bija projekts, kur uztaisīja [centralizēto kanalizāciju], ļoti liels atvieglojums ir visiem. Nav jāskatās, jāpumpē, jāskatās, vai neiet zemē viss iekšā, un kā kuram tās akas, izdilušas jau," klāstīja carnikavietis Edgars.

Savukārt izsmeļamajām bedrēm jau pēc trīs gadiem būs jābūt arī hermētiski noslēgtām.

"Betonēta bedre nav hermētiski noslēgta, vairāk vai mazāk šī infiltrācija notiek. Nu, protams, var izbūvēt arī betonētu bedri tā, lai tā būtu hermētiska, bet, kādas tehnoloģijas ir pielietotas konkrētai bedrei, zina tikai pats īpašnieks," piebilda Dzenis.

Valdības noteikumi par decentralizēto kanalizācijas sistēmu apsaimniekošanu paredz, ka līdz 2021. gada 31. decembrim īpašniekam jānodrošina kanalizācijas sistēmas atbilstība jaunajiem noteikumiem. Tie attieksies arī uz sausajām tualetēm, ja tās atrodas ciemos vai pilsētās.

Pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) aplēsēm Latvijā decentralizēto kanalizācijas sistēmu izmanto vairāk nekā  113 000 mājsaimniecību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti