Daugavpilī ķeras klāt publisko tualešu izveidei

Līdz šī mēneša beigām – 30. novembrim – Daugavpils dome ir izsludinājusi iepirkumu konkursu divu labiekārtotu publisko tualešu izveidei – pilsētas Centrālajā parkā un Andreja Pumpura skvērā. Kā to paredz iepirkums, tualetēm jābūt mūsdienīgām, ar vides pieejamību un tām jāsāk darboties no nākamā gada vasaras sākuma. Labierīcību izveidei nepieciešamo summu paredzēts iestrādāt nākamā gada pašvaldības budžetā.

Tādējādi Daugavpils valstspilsēta vismaz daļēji plāno atrisināt gadiem ilgi samilzušo problēmu ar dabisko vajadzību nokārtošanas iespējām gan pilsētvidē esošajiem daugavpiliešiem, gan pilsētas viesiem, tostarp – tūristu grupām.

Daugavpilī ķeras klāt pie publisko tualešu izveides
00:00 / 04:06
Lejuplādēt

Pirms četrām dienām, 19. novembrī, bija Vispasaules tualetes diena. Tai pamati likti starptautiskā konferencē Singapūrā 2001. gadā, kad 200 valstu tualetes biznesa eksperti izveidoja Pasaules tualetes organizāciju. 

Sabiedrisko tualešu problēma Daugavpilī saasinājās aptuveni ap to pašu laiku, kad pirms gandrīz diviem gadu desmitiem tika slēgta vienīgā uz to laiku oficiālā publiskā tualete pašā pilsētas centrā – pretī Vienības namam.

Pēdējos gados parkos un ielās izvietotās pārvietojamās plastmasas tualetes daļēji ir risinājušas šo problēmu, bet ne līdz galam – šīs tualetes nav ērtas.

Publiskās iestādes – kafejnīcas, restorāni, tirdzniecības centri ar savām labierīcībām kovida ierobežojumu laikos vispār bija ciet un arī šodien faktiski pieejamas vien klientiem.

Jautājums par publiskajām tualetēm Daugavpilī pārsteidz ne vienu vien pilsētā, proti, par to esamību:

"Piemēram, aiziet ar bērnu uz tualeti ir problēma, jo tās nav. Es pat nezinu, vai tāda publiska tualete Daugavpili ir. Zinu, ka tirdzniecības centrā "Solo" ir maksas tualete."

"Vēl ir kafejnīcās, un tas arī ir viss. Tā ir problēma Daugavpilī."

"Var piekrist slavenajam teicienam no filmas "Limuzīns Jāņu nakts krāsā", ka kultūra sākas ar mazmājiņu."

Tūrisma un kultūras jomas darbiniekus pilsētā tas mulsina vēl vairāk, jo te ir runa par pilsētas tēlu, sacīja Daugavpils Vienības nama vadītājas pienākumu izpildītāja Diāna Soldāne.

"Tad, kad ir lielie kultūras pasākumi ārtelpā – pilsētvidē, cenšamies nodrošināt šo pakalpojumu vismaz pārvietojamo tualešu veidā, lai apmeklētājiem būtu pēc iespējas ērtāk. Taču ikdienā jāatzīst, ka ciemiņiem, kas brauc uz Daugavpili, un tūristu skaits ir arvien lielāks, tā ir problēma. Ceram, ka beidzot nākamgad to atrisinās," teica Soldāne.

Pirms pāris gadiem pašvaldībai jau bija centieni atjaunot vēsturisko publisko tualeti pilsētas centrā, taču iepirkumu konkursā piedāvātā summa bija tik liela, ka atsita šīs domniekus vēlmes. Sekoja mēģinājumi šo tēmu reanimēt, stāstīja Daugavpils Pilsētsaimniecības un attīstības komitejas priekšsēdētājs no Latgales partija, "Latvijas attīstībai" ievēlētais Igors Aleksejevs:

"Pie pagājušā gada budžeta pieņemšanas bija priekšlikums par to, ka jāsāk atrisināt jautājumu par publisko tualešu pieejamību. Bija vienbalsīgs deputātu lēmums un pozīcija, ka šogad mēs sāksim šo jautājumu risināt. Tāpēc arī tika dots rīkojums atbildīgajiem dienestiem – Komunālās saimniecības pārvaldei, "Daugavpils ūdenim" un Pilsētplānošanas un būvniecības departamentam, lai atrastu pirmkārt tām ģeogrāfisko vietu."

Process šajā virzienā ir sācies, atzina Daugavpils Pilsētplānošanas un būvniecības departamenta vadītāja Santa Pupiņa. "Šī lieta ir izkustējusies no vietas, šobrīd ir izsludināts iepirkums uz divām tualetēm. No vairākām vietām, kas tika izvērtētas departamentā, tika izraudzītas divas vietas."

Tādas tika atrastas Daugavpils centrā, lai apmierinātu lielāku skaitu iedzīvotāju, un abām šīm tualetēm jābūt mūsdienīgām, kas darbotos visa gada garumā, būtu ar ūdens ar kanalizācijas pieslēgumu, ar vides pieejamību un iekļautas pilsētvidē, konkursa kritērijus nosauca Aleksejevs.

"Šobrīd tualete nav tikai tādas dabiskās fizioloģiskās nepieciešamības nokārtošanai, bet arī jaunajiem vecākiem ar bērniem, kuri vēl ratiņos sēž un kuriem nepieciešamas šīs istabas. Tika izraudzītas primāri divas vietas – pilsētas Centrālais parks netālu no Ledus halles un autoostas, un otra vieta ir Andreja Pumpura skvērs, kas ir netālu no Vienības laukuma, pašā pilsētas centrā, blakus Tūrisma informācijas centram. 9. novembrī ir izsludināts iepirkumu konkurss, kurš noslēgsies 30. novembrī, gaidīsim rezultātu, un galvenais, kas noteiks šo lietu virzību, ir pašvaldības budžets, par ko lemsim nākamā gada ietvaros," sacīja Aleksejevs.

Zemākā summa, ko piedāvās uzņēmēji divu tualešu izveidei Daugavpilī, būs iekļauta nākamā gada pašvaldības budžetā, bet ar to domei nav jāapstājas, sacīja iedzīvotāji.

"Nav jāaizmirst, ka Daugavpilī nav tikai centrs un ka tūristi brauc ne tikai uz centru. Jāatceras, ka pilsēta ir liela, un šim pakalpojumam ir jābūt pieejamam arī ārpus centra."

Daugavpils Pilsētplānošanas un būvniecības departamenta vadītāja Santa Pupiņa piebilda: "Turpmākajā laikā strādāsim arī pie citam vietām, jo tualešu jautājums Daugavpils pašvaldībā ir ļoti aktuāls."

Pirmo divu publisko tualešu izveidei jānotiek līdz vasaras, tātad aktīvās tūrisma un kultūras dzīves sākumam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti