Panorāma

Pasaulē strauji izplatās vīrusa omikrona paveids

Panorāma

Panorāma

“Hospiss.lv” atsāk akciju “Atelpa mediķiem”

Atsāk akciju «Atelpa mediķim»: Covid-19 nodaļās izdegušie darbinieki varēs atpūsties viesu namā

Lai atbalstītu mediķus, kuri pārstrādājušies un izdeguši Covid-19 nodaļās, sabiedriskā labuma organizācija "Hospiss.lv" atsākusi līdzekļu vākšanu akcijai "Atelpa mediķiem", kuras ietvaros Latvijas viesu nami izmitinās ārstus, māsas un māsu palīgus. Tas ļaus viņiem kaut nedaudz atvilkt elpu un atpūsties no skarbās ikdienas, vēstīja Latvijas Televīzija.

Dainis Laugalis ir feldšeris un strādā vienā no karstākajiem punktiem – Stradiņa slimnīcas Neatliekamās medicīnas centrā. Viņš liek katetrus, ņem asinsanalīzes, dod zāles, veic kardiogrammas. Nereti jāaprūpē 17 pacienti reizē. Izmisums šausmīgs.

Laugalis stāstīja: "Tu aizej pie ordināciju galda – vēl divi ievesti. Un brīžiem dakteris prasa: "Kur ir Bērziņš?" Es saku: "Nezinu, vēl Kalniņu neesmu redzējis." Tie pacienti krājas. Un viņi ir ķīlnieki!"

Kovida pacientu aprūpe notiek pilnā aizsargtērpā, kas traucē darbam un sviedrē. "Tu svīsti, tu visas atlikušās stundas, kas jāpavada darbā, tu smirdi, es atvainojos, tu smirdi blakus tam pacientam. Tu gānies pats pie sevis. Manā uztverē vislielāko diskomfortu rada tas, ka tu nevari realizēt visas pacientu vajadzības pēc tā, kā esam mācīti," viņš norādīja.

Tāpat pakausī elpo bailes neaiznest vīrusu uz mājām.

Laugalis teica: "Tu nekad neesi drošs, vai neaiznesīsi to saviem radiniekiem. To mūsu nogurumu izjūt arī mājinieki, pārnāc pēc 24 stundām, negribas runāt, ieej dušā, ej un guli. Šīs izdegšanas, noguruma epizodes kļūst smagākas, un uz darbu gribas iet aizvien retāk. Un nav arī personāla, kas strādā. Tikmēr virsmāsa ar putām uz lūpām lūdzas: "Vai tu nevari paņemt vēl vienu maiņu?""

Tā mēnesī tiek nostrādātas 240, 250 stundas. Piedāvāto iespēju – atpūtu laukos – feldšeris gaida un atzīst, ka iespēju uz trim dienām izrauties prom no darba labprāt izmantos.

"Hospiss.lv" apzinājis pirmos 30 mediķus, kuriem piedāvās doties uz kādu no viesu namiem. Prioritāte – tie, kuri strādā ar Covid-19 pacientiem.

Organizācijas "Hospiss.lv" projekta vadītāja Ieva Keiša norādīja: "Tur strādā mediķi, kas ikdienā saskaras ar nāvi, ar šo smago slimības gaitu un dažādām situācijām, kas ir psiholoģiski ļoti smagas."

Savukārt viesu nami nereti mediķu ģimenes gatavi izmitināt pat bez maksas vai lētāk. "Mēs paši uzrunājam un arī mūs uzrunā. Un daži piedāvā par velti. Un mēs, "Hospiss.lv", esam tie, kas nodrošina šo satikšanos. Mēs piedāvājam šo atpūtas vietu un sakoordinējam," skaidroja Keiša.

Iepriekšējās akcijas laikā trīs dienu atpūtu laukos izbaudīja 104 mediķi un 101 ģimenes loceklis. Daudzi brauc ar bērniem. Bet ir tādi, kuri vēlas atpūsties pilnīgi vieni. Līdz šim akcijā iesaistījās 23 Latvijas viesnīcas un viesu nami. Saziedoti 14 100 eiro. Arī šoziem mediķu atpūtu var atbalstīt, ziedojot naudu "hospiss.lv" mājaslapā.

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī. Valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, valdība no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviesa tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi.

Beidzoties "lokdaunam", no 15. novembra iedzīvotāji brīvāk iepirkties, pulcēties un saņemt pakalpojumus var "zaļajā režīmā", proti, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet cilvēkiem bez sertifikāta jeb "sarkanajā režīmā" ir pieejams pakalpojumu minimums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt