ASV pētnieku prognoze: Covid-19 nāves gadījumu skaits Latvijā pārsniegs 100

Latvijā Covid-19 nāves gadījumu augstākais punkts tiek prognozēts aprīļa beigās, kad mirstība var sasniegt vairākus desmitus cilvēku dienā, liecina ASV pētniecības centra “Institute for Health Metrics and Evaluation” (IHME) publicētie dati. Viņu izstrādātais matemātiskais modelis paredz, ka gultasvietu skaits Latvijas slimnīcās nepietrūks pat tad, kad epidēmija atradīsies savā zenītā.

IHME ir Vašingtonas štata universitātes pētnieciskā nodaļa, kas specializējas medicīnas statistikas datu apstrādē un to matemātisko modeļu veidošanā. Mājaslapā ir pieejama gan Covid-19 izplatības globālā prognoze, gan to projekcijas, par pamatu ņemot atsevišķas valstis, tai skaitā arī Latviju.

Matemātiskais simulācijas modelis uzskaita trīs iespējamos scenārijus – labāko gadījumu, sliktāko gadījumu un visvairāk iespējamo gadījumu ar atrunu, ka modelī tiek ievadīti jaunākie pieejamie dati, ieskaitot valdības veiktos ierobežošanas pasākumus, kas var mainīties ik dienas.

Uz 8. aprīli Latvijas medicīnas sistēmas pieejamie resursi izskatās cerīgi. Matemātiskais modelis rāda, ka lielākais Covid-19 hospitalizāciju skaits paredzams 24. aprīlī. Šai dienā, pēc IHME modeļa datiem, tiks hospitalizēti 225 cilvēki. Tas ir iespējamākais scenārijs, sliktākais scenārijs paredz 747 hospitalizācijas, labākais - 41.

Tomēr pat pašā sliktākajā gadījumā gultasvietām medicīnas iestādēs nevajadzētu pietrūkt. Pēc IHME datiem, Latvijā iespējams vienlaikus stacionēt līdz 2600 pacientiem. Negatīvās prognozes maksimums paredz, ka būs nepieciešamas 52 vietas intensīvajā terapijā. Pēc IHME datiem, Latvijā kopā intensīvās terapijas nodaļās pieejamas 64 vietas – tas ir, neskaitot gultas vietas, kas paredzētas “parastajiem” pacientiem, piemēram, insulta gadījumā un tamlīdzīgi. Tāpat vienlaikus būs nepieciešami 44 mākslīgie plaušu ventilācijas aparāti (sliktākajā gadījumā - 139, labākajā - 8).

Institūtam nav datu, cik plaušu ventilācijas iekārtas Latvijā ir pieejamas šobrīd. Iepriekš LSM.lv, atsaucoties uz Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītājas Lienes Cipules teikto, rakstīja, ka Latvijā pieejamas 255 šādas reanimācijas gultasvietas.

Nāves gadījumu maksimums, atbilstoši IHME matemātiskajam modelim, var būt no 24. līdz 29. aprīlim. Šajā periodā sliktākajā scenārijā tiek prognozēti 36 - 38 nāves gadījumi dienā, labākajā scenārijā – 0, bet vidējais matemātiskais scenārijs paredz 7 - 8 nāves gadījumus dienā. Pirmā diena bez nāves gadījumiem labākajā scenārijā tiek prognozēta 17. maijā, sliktākajā matemātiskajā scenārijā – 25. maijā.

Matemātiskais Covid-19 simulācijas modelis paredz, ka kopā no infekcijas Latvijā mirs 125 cilvēki. Pašā labākajā gadījumā šis skaitlis nepārsniegs 28, bet sliktākajā gadījumā - 301.

Modeļi, kas simulēti, balstoties uz Lietuvas un Igaunijas statistiku, ir daļēji līdzīgi Latvijas modelim. Medicīnas resursu deficīts neiestāsies, taču atšķiras mirstības rādītāji.

Negatīvais scenārijs Lietuvā neparedz vairāk nekā 12 nāves gadījumu skaitu dienā. Pīķis paredzēts 19. aprīlī. Kopējais mirušo skaits šajā valstī tiek prognozēts 82 - 140 cilvēku robežās. Pēdējie nāves gadījumi varētu būt 21. - 24. maijā.

Igaunijā visaugstākā Covid-19 mirstība var tikt sasniegta 27. aprīlī, kad nāves gadījumu skaits dienā varētu būt līdz 114 sliktākajā gadījumā un viens labākajā gadījumā. Kā reālākais iespējamais bojā gājušo skaits šajās dienās tiek prognozēts 23. Kopējais Covid-19 upuru skaits varētu būt no 172 līdz 1059, ar reālāko prognozi 484. Igaunijā pēdējais nāves gadījums varētu būt 24. maijā.

Kā iepriekš rakstīja LSM.lv, līdz  8. aprīlim Latvijā kopā ir reģistrēti 577 inficētie, no kuriem miruši ir divi cilvēki. Trešās mirušās personas diagnoze vēl līdz galam nav apstiprināta. Lietuvā no 912 inficētajiem ir miruši 15 cilvēki, bet Igaunijā no 1059 inficētajiem ir miruši 24 saslimušie.

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti