Arodbiedrību savienība atbalsta rosinājumu par Saeimas atlaišanu; mediķi prasa Reira demisiju

Ceturtdien, 28. novembrī, gaidāmi nākamie mediķu protesti. Vismaz 2000 māsu, ārstu, ārstu palīgu un slimnīcu darbinieku atkal pulcēsies pie Saeimas, lai vēlāk Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniegtu ierosinājumu par Saeimas atlaišanu. Un ārsti prasa arī atbildīgo ministru demisiju.

Protestēs un rosinās Saeimas atlaišanu

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība pulcējās uz sēdi, lai lemtu par atbalstu veselības aprūpes darbinieku protestiem. To, ka pienācis laiks politiķus sodīt un vākt parakstus par Saeimas atlaišanu, atbalstīja visi, izņemot iekšlietu sistēmas darbinieku arodorganizāciju.

Policisti, robežsargi un glābēji šoreiz ārstus neatbalstīs, jo netic, ka Saeimas atlaišana problēmas atrisinās. “Mēs arī redzam, ka ir politiķi un ministri, kas ir bijuši [vēlēšanās] svītrotākie, bet viņi vienalga ir ministri. Neko mēs nevaram izdarīt,” sacīja Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrības valdes priekšsēdētājs Armands Augustāns.

Tikmēr ārsti, māsas un citi Saeimas atlaišanas atbalstītāji ceturtdien pulksten 11 pulcēsies pie Saeimas uz kopīgu sapulci. Būs arī pikets. Iniciatīvas par tautas nobalsošanu autori lēš, ka protestos piedalīsies aptuveni divi tūkstoši cilvēku.

“Jā, šobrīd šis pieteikums ir pamatots. Jo patiesībā mums citu soļu nav. Daudzi man jautā par streikiem un protestiem. Diemžēl Latvijas Streika likums ir ļoti sarežģīts. Šajā gadījumā, ja mēs streikotu, tad ciestu pacienti,” norādīja Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis.

Jaunie ārsti gan parakstīšanos par deputātu atlaišanu atstās katra paša ziņā. Vērtēta arī vēršanās Satversmes tiesā, bet arī secināts, ka veiksmīgāk būs rosināt Saeimas atlaišanu.

“Viennozīmīgi mēs atbalstām arodbiedrības iniciatīvu. Rīt mēs būsim klāt protesta akcijā un mēs esam par,” sacīja Latvijas Māsu asociācijas viceprezidente Ilze Ortveina.

Iedzīvotājiem mediķu protesta akcijas laikā būs nodrošināta neatliekamā medicīniskā palīdzība slimnīcu uzņemšanas nodaļās.

Prasa divu ministru demisijas

Māsas gan neatbalsta veselības ministres Ilzes Viņķeles (“Attīstībai/Par!”) demisijas pieprasīšanu. To pieprasa arodbiedrība. Veselības ministre Latvijas Televīzijai jau teikusi – ja viņas demisija rada papildu naudu valsts budžetā, tad to var prasīt.

Tāpat mediķu profesionālās organizācijas lēma prasīt arī finanšu ministra Jāņa Reira demisiju.

Paziņojumā medijiem viņi norāda uz "Finanšu ministrijas sagatavotā valsts budžeta likumprojekta zemo kvalitāti, necaurspīdīgumu un korupcijas pazīmēm".

“Mēs uzskatām, ka process, kādā tika izstrādāts un apstiprināts valsts budžets, ir nepieņemams un neatbilst labas valsts pārvaldes praksei. Tas neatspoguļo Latvijas valsts prioritātes un sabiedrības intereses un nav vērsts uz ilgtspējīgu attīstību. Vēl vairāk – tā necaurspīdīgums un daudzas izmaksu pozīcijas rada bažas, ka valstī joprojām pastāv plaša politiķu protekcionēta korupcija,” norāda Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece.

Ārstu biedrības, Jauno ārstu asociācijas un Māsu asociācijas valdes uzskata, ka politiskā atbildība par šāda budžeta izstrādi ir jāuzņemas finanšu ministram. Reirs politiskajā un publiskajā diskusijā neesot izrādījis vēlmi sadarboties ar veselības nozari. Biedrības valde aicina premjeru Krišjāni Kariņu (“Jaunā Vienotība”) vērtēt Reira atbilstību ieņemamajam amatam.

Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze AizsilnieceKristaps Feldmanis

“Politiskā iedomība vai arogance un noniecināšana ir sasniegusi savu maksimuma punktu. Droši vien var vēl augstāk iet, bet mēs to nepieļausim,” Latvijas Radio sacīja Aizsilniece.

Finanšu ministrs atbildēja, ka par nākamā gada budžetu atbildīgas ir visas piecas koalīcijas partijas.

Nolemto pašlaik nemainīs

Arī prezidents plāno budžetu izsludināt, lai gan ārsti lūguši to nodot otrreizējai caurlūkošanai.

Valdības vadītājs jau pateicis, ka šogad šis jautājums ir slēgts un izmaiņu nākamā gada budžetā nebūs. Vienlaikus premjers veselības ministrei uzdevis līdz janvāra beigām izstrādāt jaunu mediķu darba samaksas modeli.

“Pārliekot naudu no labās kabatas kreisajā, māsai vairāk naudas nebūs. Ja grib kaut ko jaunu veidot, tad vispirms ir argumentēti jāpasaka, kas ir slikti esošajā sistēmā. Nu nav tādu secinājumu, nav tādas argumentācijas. Tā ir tāda krampjaina, haotiska darbošanās imitēšana,” komentēja LVSADA valdes priekšsēdētājs Valdis Keris.

KONTEKSTS:

Saskaņā ar pērn Saeimā pieņemto lēmumu mediķu algu celšanai nākamajā gadā būtu jāparedz 120 miljoni eiro, kas nozarē strādājošo algas ļautu pacelt par vidēji 20%. Taču, koalīcijai atzīstot, ka šāda likuma pieņemšana esot bijusi kļūda, jo netika paredzēti finanšu resursi, mediķu algām izdevies rast vien aptuveni pusi nepieciešamās naudas.

Mediķu organizācijas ar šādu lēmumu nav apmierinātas, uzstājot uz Saeimas sākotnējā solījuma izpildi. Pirms budžeta pieņemšanas 7. novembrī simtiem veselības aprūpes darbinieku pie Saeimas pulcējās protesta akcijā "Viena diena bez ārstniecības personas". Lai gan protesta laikā medicīnas darbinieku pārstāvji tika uzaicināti uz tikšanos ar politiķiem, pēc sarunām arodbiedrību pārstāvji atzina, ka vienošanās nav panākta un protesta akcijas turpināsies.

Vairākas mediķu arodbiedrības ceturtdien, 28. novembrī, pie Saeimas ēkas rīkos otro protesta akciju, lai paustu neapmierinātību ar nepietiekamo finansējumu veselības aprūpes nozarei un neizpildīto solījumu. Pēc tam uz Centrālo vēlēšanu komisiju kopīgi tiks nogādāts Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) ierosinājums vākt parakstus, lai rosinātu tautas nobalsošanu par 13. Saeimas atsaukšanu.

Mediķi norāda, ka veselības aprūpes finansējums kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas ir ļoti zems, turklāt ekonomiskās krīzes laikā 2009.gadā tas tika samazināts vēl par 40%. Tāpēc mediķi ar lielām cerībām raudzījās uz solīto atalgojuma pieaugumu par 20% katru gadu, sākot no 2018. līdz 2022 gadam, jo tas ļaušot pietuvoties Lietuvai un Igaunijai

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt