Mediķi rīkos vēl vienu protesta akciju pie Saeimas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Vairākas mediķu arodbiedrības ceturtdien, 28. novembrī, rīkos otro protesta akciju, lai paustu neapmierinātību ar nepietiekamo finansējumu veselības aprūpes nozarei un neizpildīto solījumu nākamgad palielināt mediķu algas par 20%. Mediķi aicina akcijā piedalīties arī visus iedzīvotājus, “kuri ir vienoti par veselību un iestājas par godīgu politiku Latvijā”.

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB), Latvijas Jauno ārstu asociācija (LJĀA) un Latvijas Māsu asociācija (LMa), kā arī Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) akciju rīkos 28. novembrī no plkst. 11.00 līdz 12.00 pie Saeimas ēkas.

Pēc tam uz Centrālo vēlēšanu komisiju kopīgi tiks nogādāts LVSADA ierosinājums rīkot tautas nobalsošanu par 13. Saeimas atsaukšanu, paziņojumā medijiem informēja LVSADA.

“Pieejama un kvalitatīva veselības aprūpe ir viens no valsts stūrakmeņiem. Diemžēl gan veselības aprūpes pieejamības, gan priekšlaicīgas mirstības rādītāji Latvijā ir vieni no sliktākajiem Eiropas Savienībā (ES). Tajā galvenokārt vainojams trūcīgais valsts finansējums veselības aprūpei,” paziņojumā norāda LVSADA.  

Arodbiedrība uzskata, ka Saeimas pieņemtais nākamā gada budžets “paredz turpmākajos gados nevis uzlabot, bet gan pasliktināt valsts finansējumu veselības aprūpei un klaji ignorē arī likumā nostiprinātās garantijas par darba samaksas pieaugumu nozarē”. LVSADA ieskatā šāda Saeimas rīcība kaitē Latvijas valstij.

“Cinisms un politiskā patvaļa Latvijā ir sasniegusi augstāko punktu, bet plaisa starp varu un tautu jau kļuvusi par teju nepārvaramu aizu. Tāpēc tikai savu kļūdu atzīšana un saprātīga valdības un Saeimas rīcība var atjaunot sociālo taisnīgumu un cilvēku uzticību valstij. Mēs sagaidām, ka premjerministrs uzņemsies šīs krīzes vadību un valdība izdarīs savu darbu – atradīs nevis vainīgos, bet risinājumu!” paziņojumā medijiem norādīja Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece.

Lai nodrošinātu vienu no vidēja termiņa budžeta politikas prioritātēm - valsts cilvēkkapitāla palielināšana veselības nozarē, veselības nozares profesionālās organizācijas piedāvā izvērtēt valsts tēriņu lietderību un veikt līdzekļu pārdali budžetā vai īstenot budžeta deficīta palielināšanu, norādīts Ārstu biedrības un Jauno ārstu asociācijas paziņojumā.  

“Tāpat valsts budžeta ieņēmumu palielināšanai nepieciešams īstenot reālu cīņu ar korupciju un būtiski samazināt ēnu ekonomikas īpatsvaru,” pausts mediķu paziņojumā.

“Jaunajiem ārstiem nav pieņemama vadošo politiķu arogantā retorika un necienīgā attieksme. Daži no tiem pat atklāti mums jautā, kāpēc mēs nebraucam prom?! Ziemeļvalstīs, ko tik ļoti patīk piesaukt mūsu tautas priekšstāvjiem, par šādu komunikāciju ar sabiedrību viņiem nāktos samaksāt ar politisko karjeru. Un ziniet – jaunie ārsti nekur nebrauks, mēs cīnīsimies līdz galam, jo gribam strādāt savā valstī un palīdzēt Latvijas cilvēkiem,” uzsvēra Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis. 

“Šķiet, ka politiķi joprojām neapjēdz, kādas dramatiskas sekas veselības aprūpē ir radījuši 30 bezatbildīgas politikas gadi. Māsas kā izzudušu sugu drīz varēsim ierakstīt “sarkanajā grāmatā”! Tāpēc otrā protesta akcija pie Saeimas būs otrā iespēja politiķiem apdomāties un sākt rīkoties, jo mediķi un sabiedrība neatkāpsies no savām prasībām,” pauda Māsu asociācijas prezidente Dita Raiska.

Arodbiedrību apkopojums par nozari faktos un skaitļos: 

KONTEKSTS:

Saskaņā ar pērn Saeimā pieņemto lēmumu mediķu algu celšanai nākamajā gadā būtu jāparedz 120 miljoni eiro, kas nozarē strādājošo algas ļautu pacelt par vidēji 20%. Taču, koalīcijai atzīstot, ka šāda likuma pieņemšana esot bijusi kļūda, jo netika paredzēti finanšu resursi, mediķu algām izdevies rast vien aptuveni pusi nepieciešamās naudas.

Mediķu organizācijas ar šādu lēmumu nav apmierinātas, uzstājot uz Saeimas sākotnējā solījuma izpildi. Pirms budžeta pieņemšanas, 7. novembrī, simtiem veselības aprūpes darbinieku pie Saeimas pulcējās protesta akcijā "Viena diena bez ārstniecības personas". Lai gan protesta laikā medicīnas darbinieku pārstāvji tika uzaicināti uz tikšanos ar politiķiem, pēc sarunām arodbiedrību pārstāvji atzina, ka vienošanās nav panākta un protesta akcijas turpināsies.

"Attīstībai/Par!" jau pēc budžeta pieņemšanas ierosināja palielināt valsts budžeta deficītu, lai nodrošinātu papildu 60 miljonus eiro mediķu algu celšanai.  Pret ierosinājumu palielināt budžeta deficītu iebilst gan Finanšu ministrija, gan Fiskālās disciplīnas padome, gan valdības vadītājs Krišjānis Kariņš no "Jaunās Vienotības". Viņš arī uzsvēris, ka veselības ministrei Ilzei Viņķelei jāvirza veselības aprūpes pārvaldības reformas nevis jāprasa nauda uz budžeta parāda rēķina.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti