Dienas ziņas

Latgalē darbu sāk lauku labumu brīvbodes

Dienas ziņas

Franču un britu zivju karš

Par vakcīnu iepirkumu soda S. Henkuzenu

Ar pazemināšanu amatā soda arī Zāļu valsts aģentūras vadītāju Henkuzenu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktoram Svenam Henkuzenam ir piemērojams disciplinārsods – pazemināšana amatā uz trīs gadiem. Tādu veselības ministra Daniela Pavļuta ("Attīstībai/Par!") virzītu lēmumprojektu trešdien, 5. maijā, atbalstīja Ministru kabinets, informēja Veselības ministrijā (VM).

ĪSUMĀ:

  • ZVA direktoram Henkuzenam disciplinārsods - pazemināšana amatā uz trīs gadiem.
  • Henkuzens vispirms dosies bērna kopšanas atvaļinājumā.
  • Pēc atgriešanās viņš būs Veselības inspekcijas vadītāja vietnieka amatā.
  • Henkuzens sodam nepiekrīt un grasās to apstrīdēt tiesā. 
  • Valsts kancelejai uzdots izvērtēt Henkuzena iecelšanas ZVA direktora amatā tiesiskumu.

Veselības ministrs disciplinārlietu par iespējamu amata pienākumu nepildīšanu, nolaidīgu vai nekvalitatīvu pildīšanu, ja tā dēļ nodarīts valsts interesēm būtisks kaitējums, pret Henkuzenu ierosināja 8. aprīlī. Disciplinārlieta tika ierosināta pēc otrās ministra rosinātās dienesta pārbaudes par vakcīnu pret Covid-19 iepirkumiem, kas tika veikti līdz šā gada 8. janvārim.

Disciplinārlietas komisija, kuras sastāvā bija ierēdņi no Tieslietu un Veselības ministrijas un Valsts kancelejas, uzskata, ka

Henkuzens 2020. gada 22. decembra Ministru kabineta sēdē  sniedzis neprecīzu informāciju par Latvijai pieejamo "Pfizer/BioNTech" vakcīnas papilddevu skaitu.

Šīs rīcības rezultātā valdība uzdeva Veselības ministrijai organizēt līdz 100 000 papildu vakcīnas devu iegādi no “Pfizer/BioNTech”, nevis 420 707 vakcīnas devu iegādi, kā tas bija iespējams, ja valdība būtu saņēmusi pareizu informāciju par pieejamo vakcīnu daudzumu.

Disciplinārlietas komisija uzskata, ka pārkāpuma raksturs un to pieļāvušās amatpersonas statuss rada pamatu uzticības zaudēšanai Henkuzenam un liedz viņam turpmāk ieņemt iestādes vadītāja amatu.

Vienlaikus komisija norāda, ka, ņemot vērā Henkuzena darbības novērtējumu un atbildību mīkstinošus apstākļus, viņa atbrīvošana no amata būtu nesamērīga.

Henkuzens tiks pazemināts Veselības inspekcijas vadītāja vietnieka veselības aprūpē amatā. Tā kā no 6. maija Henkuzens dodas likumā paredzētajā bērna kopšanas atvaļinājumā,  disciplinārsoda izpilde sāksies no dienas, kad viņš no tā atgriezīsies.

Sākotnēji disciplinārlietu komisija rosināja Henkuzenu sodīt, pazeminot amatā uz gadu. Veselības ministrs atbalstījis daudz stingrāku sodu, kam piekritusi arī valdība.

"Sabiedrībai ir nodarīts būtisks kaitējums. Jāpiemēro stingrākais sods," izteicās ministrs Pavļuts. 

Valdības sēdes protokols liecina, ka "Jaunā Vienotības" politiķi ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs un finanšu ministrs Jānis Reirs par piemērotu disciplinārsodu uzskatīja atbrīvošanu no ieņemamā amata. Viņi uzskata, ka komisijas atzinumā minētais apgalvojums par Henkuzena vainu mīkstinošiem apstākļiem nav pamatots.

Zāļu valsts aģentūras direktoram Svens Henkuzens
00:00 / 00:36
Lejuplādēt

Henkuzens valdības lēmumam nepiekrīt un grasās to apstrīdēt tiesā. 

"Izmeklēšanas komisija nav konstatējusi, ka šis uzdevums – veikt Covid-19 vakcīnu iepirkumus – būtu uzdots man vai Zāļu valsts aģentūrai. Tāpat komisija konstatējusi, ka visa informācija bija pieejama gan ministrijas, gan Nacionālā veselības dienesta atbildīgajiem darbiniekiem. Faktiski komisija šos konstatējusi kā vainu mīkstinošus apstākļus un rekomendēja maigāku sodu nekā to, ko ir virzījis ministra kungs, proti, pazemināšanu amatā uz vienu gadu.

Faktiski es lēmumam nepiekrītu un izmantošu savas iespējas aizstāvēt savas tiesības," sacīja Henkuzens. 

Viņš arī norādīja: "Šobrīd visiem, kas izrāda iniciatīvu darbā, varu teikt, – esiet prātīgi, jūs riskējat zaudēt amatu."

Valdības sēdes protokols liecina, ka valdība uzdevusi Valsts kancelejai mēneša laikā izvērtēt Henkuzena iecelšanas ZVA direktora amatā tiesiskumu.

Informācija aģentūras LETA arhīvā liecina, ka 2015. gadā toreizējais veselības ministrs Guntis Belēvičs lēma nepagarināt darba līgumu ar toreizējo ZVA vadītāju Ingunu Adoviču. Vienlaikus Belēvičs 2015. gada novembrī ZVA vadītāja amatā bez konkursa iecēla Henkuzenu, kurš tolaik divus mēnešus bija pildījis aģentūras vadītājas vietnieka pienākumus. Jautājums ir, vai nebija vajadzīgs arī valdības lēmums, lai Henkuzenu ieceltu amatā.

KONTEKSTS:

Par pārkāpumiem saistībā ar "BioNTech/Pfizer" vakcīnu iepirkšanu šā gada aprīļa sākumā toreizējai VM valsts sekretārei Dainai Mūrmanei-Umbraško izteikts rājiens. Mūrmane-Umbraško arī tika pazemināta amatā, pēc kā viņa iesniedza atlūgumu. Tāpat lieta sākta par ZVA direktora Henkuzena darbības izvērtēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti