Aglonas svētki pandēmijas laikā – iespējas apmeklētājiem būs ierobežotas

Jau tradicionāli augusta vidus ir laiks, kas pulcē ticīgos Aglonas svētvietā. Ik gadu 14. un 15. augustā te ierodas vairāki desmiti tūkstoši svētceļnieku ne vien no Latvijas, bet arī no citām valstīm. Šogad Covid-19 dēļ arī Aglonas svētku norise un iespējas reliģiskos pasākumus apmeklēt klātienē būs krietni ierobežotas.

Pārējie aicināti pasākumiem līdzi sekot ar televīzijas un radio starpniecību vai individuālu svētceļojumu ieplānot jebkurā citā laikā, jo svētvieta apmeklētājiem ir atvērta visu gadu.  

Aglonas svētki pandēmijas laikā – iespējas apmeklētājiem būs ierobežotas
00:00 / 07:05
Lejuplādēt

Jau šobrīd ir skaidrs, ka pandēmija, kas šogad skārusi visu pasauli, ietekmēs arī Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas svētkus Aglonā. Uzrunātie ticīgie Latgalē par gaidāmajiem ierobežojumiem svētku laikā izturas ar izpratni.

Aglonas svētki šogad varēs notikt saskaņā ar valstī noteiktajām epidemioloģiskās drošības prasībām. Ņemot vērā noteiktos ierobežojumus, šogad svētvietu pasākumu laikā varēs apmeklēt ierobežots cilvēku skaits - līdz trīs tūkstošiem.

Tomēr jāņem vērā, situācijai mainoties un valdībai pieņemot citus pulcēšanās ierobežojumus, tas ietekmēs arī Aglonas bazilikas rīkotos pasākumus. Arī svētku gaita Aglonā būs citādāka nekā iepriekšējos gados.

“Dievkalpojumu būs mazāk tā apsvēruma dēļ, ka pēc dievkalpojuma visas virsmas un teritorija ir jādezinficē, pirms laist nākamos cilvēkus iekšā,” skaidroja Aglonas svētku rīcības komitejas vadītājs, priesteris Rinalds Stankevičs.

Galvenie pasākumi 14.un 15. augustā Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas svētkos Aglonā būs sadalīti atsevišķos pasākumos. Cilvēku kustība sakrālajā laukumā arī būs ierobežota.

14. augustā ap plkst.17.00 tiks atvērts sakrālais laukums, un cilvēki varēs ierasties uz dievkalpojumu.

Sakrālais laukums būs sadalīts sektoros, katram cilvēkam būs ieejas karte, ko varēs saņemt draudzes baznīcā, iepriekš piesakoties.

Plkst.19.00 svētā mise arhibīskapa vadībā, plkst. 22.00 krustaceļš, kurā ticīgie varēs piedalīties, stāvot uz vietas savos sektoros. Pēc tam tā saucamā pusnakts svētā mise, kas sākas pēc krustaceļa, šogad sāksies apmēram plkst. 23.10, jo valstī noteiktā kārtība ir tāda, ka visiem pasākumiem ir jābeidzas līdz pusnaktij.

Galvenā 15. augusta pusdienu svētā mise tāpat kā iepriekšējās dienas pasākums būs pieejama klātienē tikai ar īpašām ieejas kartēm. Speciālās ieejas kartes vai ielūgumus uz abiem lielajiem svētku pasākumiem ticīgie var pieteikt savās draudzēs, bet pieejamas tās visdrīzāk būs augusta sākumā, skaidroja priesteris Rinalds Stankevičs.

„Tas attiecas arī uz svētceļniekiem; ja mēs dodamies svētceļojumā ar kādu grupu no kādas baznīcas, tad piesakāmies, ka mēs dosimies un piedalīsimies 14. vai 15. augusta vienā no dievkalpojumiem,” stāstīja Stankevičs.

Šobrīd gan vēl notiek apzināšanas process, cik ielūgumu vai ieejas karšu būs katrai draudzei; „tā ir lieta, par kuru spriež bīskapi savā starpā ar priesteru padomēm, cik ielūgumu kurai diacēzei būs pieejami – tuvākajā laikā tas būs zināms. Mums ir jāsaprot, ka 3000 priekš Aglonas sakrālā laukuma ir ļoti maz, salīdzinot ar tiem tūkstošiem, kas katru gadu ieradās Aglonā,” pauda Rinalds Stankevičs.

Daudzu svētceļnieku iecienītais svētavots būs pieejams visiem, arī tiem, kam nebūs ieejas karšu uz kādu no pasākumiem.

Tāpat organizētāji aicina visus, kas piedalīsies pasākumos, ņemt līdzi gan ūdeni, gan pārtiku, jo  visa veida tirdzniecība svētku un pasākumu laikā šogad netiks atļauta.

Nedaudz citādāka kārtība būs arī pasākumos, kas notiks pirms un ārpus galvenajiem Aglonas svētkiem, sākot jau no 11. augusta. „Tur dievkalpojumi būs, kā ir iepriekš bijuši, to gan būs mazāk, bet sakrālajā laukumā varēs atrasties ne vairāk kā 400 cilvēku. Dievkalpojumi būs nevis bazilikā, bet ārā pie tā sauktā dārza altāra,” stāstīja Stankevičs.

Brīva ieeja baznīcā praktiski nebūs iespējama, izņēmums ir Aglonas svētgleznas apmeklējums, kas jau tradicionāli tiek organizēts pa atsevišķu ieeju un atsevišķu izeju.

Svētceļniekiem, kas uz Aglonu dodas kājām no dažādām vietām Latvijā, jāņem vērā, ka naktsmītnes jāpiesaka savlaicīgi. Tās šogad tāpat kā citus gadus Aglonas Katoļu ģimnāzijā, ievērojot visus epidemioloģiskos drošības pasākumus, būs pieejamas. Bet ne vairāk kā 500 svētceļniekiem.

Interesējoties par tālāku svētceļotāju vēlmi šogad mērot ceļu uz Aglonu kājām, Latvijas Radio sazvanīja Rīgas Svētā Jēkaba katedrāles draudzi, kas ik gadu pirmajās augusta dienās lielākā vai mazākā gājēju pulkā dodas svētceļojumā.

„Aglona un Aglonas dievmāte mūsu draudzei ir ļoti iemīļota un ne tikai mūsu draudzei,” stāsta kāda no draudzes pārstāvēm, atzīdama, ka arī šogad cilvēkiem interese par iešanu svētceļojumā būtu, vienīgi pagaidām tiek gaidīta plašāka informācija par ielūgumu skaitu uz galvenajiem pasākumiem.

“Es gan esmu sarakstījusi dažus svētceļniekus, kuri grib iet, bet kamēr nav ielūgumu, tas ir tā kā pa tukšo. Cilvēki jau pierakstās, kas ceļos ar personīgajām mašīnām, lai saņemtu to atļauju iebraukt Aglonā, tad laikam jau pārsvarā privāti ies,” stāstīja draudzes pārstāve.

Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Rita Korotinska šogad svētceļniekus aicina īpaši izvērtēt veselības stāvokli un pievērst uzmanību gan drošības pasākumiem, kas saistīti ar citu infekciju riskiem, gan īpašu vērību veltīt Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumiem.

“Mums jāņem vērā, ka šobrīd epidemioloģiskā situācija ir droša un stabila, bet katru dienu tiek reģistrēti gadījumi un vīrusa izplatība tomēr sabiedrībā notiek, un tāpēc mēs svētceļniekus aicinām izvērtēt tos sagaidāmos riskus Covid-19 izplatības dēļ un varbūt apsvērt iespēju par savu dalību svētkos, un apsvērt iespēju, vai svētkus nevar skatīties ar TV starpniecību vai klausīties pa radio un piedalīties svētkos attālināti.

Ja tomēr ir plānots piedalīties svētkos, visiem būs jāievēro piesardzības pasākumi,” norādīja epidemioloģe.

TM valsts sekretāra vietniece Laila Medina par Aglonas svētkiem
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Arī Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Laila Medina īpaši aicināja izvērtēt nepieciešamību piedalīties svētkos klātienē. Iedzīvotājus, kuriem nav ielūgumu, aicina nedoties uz svētkiem Aglonā, bet vērot tos tiešraidēs vai apmeklēt baznīcu citās dienās.

Kā ik gadu arī šogad Aglonas svētku galvenie pasākumi tiks translēti arī Latvijas Radio un Latvijas Televīzijā, tiem sekot līdzi varēs arī ''Radio Marija Latvija'', kā arī Latgales Radio.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt