Latvijā šogad pirmo reizi senioriem pieejama īpaši efektīva vakcīna pret gripu

Latvijā līdz šim nav īsti novērtēta gripas ietekme uz sabiedrību, bet tā var nest nopietnas komplikācijas, tāpēc riska grupas ir īpaši aicinātas vakcinēties pret gripu un arī pret Covid-19. Latvijā šogad pirmo reizi senioriem no 65 gadu vecuma ir pieejama īpaši efektīva vakcīna pret gripu. Ārsti aicina jauniešus aģitēt vecākus un vecvecākus vakcinēties, "lai nenonāktu slimnīcā un nenomirtu".

ĪSUMĀ:

Gripa nav "tikai traucēklis", tā var būt bīstama sirds un asinsvadu sistēmai

Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja prof. Dace Zavadska atzina, ka līdz šim, arī pirms Covid-19 pandēmijas, mēs neesam īsti novērtējuši gripas ietekmi uz sabiedrību.

"Nez kāpēc cilvēki to uztvēra kā īstermiņa traucēkli – temperatūra, galvassāpes, un liekas, ka tas beigsies, nekas traks nebūs. Bet tā ir tikai aisberga redzamā daļa," uzsvēra Zavadska.

Viņa norādīja, ka gripa var radīt nopietnas komplikācijas, var būtiski palielināt sirdslēkmju, insultu risku.

Gripas ietekme uz sirds asinsvadu sistēmu ir bīstama, un ar vakcināciju var mazināt infarkta risku, skaidroja Zavadska.

Viņa arī uzsvēra, ka oktobris un novembris ir īstais laiks vakcīnu saņemšanai, pirms ir sākusies aktīvāka vīrusu cirkulācija, taču to var darīt arī vīrusu cirkulācijas laikā. "Ja brauc ar mašīnu, labāk piesprādzējas vēlāk, nevis brauc visu ceļu bez drošības jostas," salīdzināja Zavadska.

Pirmo reizi Latvijā – senioriem īpaši efektīvas vakcīnas pret gripu

Šogad Latvijā ir pieejamas dažādu veidu vakcīnas, ņemot vērā cilvēku vecumu un veselības stāvokli, stāstīja Zavadska.

Bērniem pieejamas nazālas vakcīnas,  bet visiem senioriem, sākot no 65 gadu vecuma, pieejama augstas devas vakcīna. To jau daudzus gadus izmanto daudzās citās valstīs, tā nav jauna vakcīna, skaidroja Zavadska.

Šai vakcīnai ir augstāka efektivitāte, tā labāk pasargā no gripas.

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju slimību un hospitālās epidemioloģijas konsultatīvā dienesta vadītājs, ārsts infektologs, prof. Uga Dumpis medijiem stāstīja, ka pagājušajā sezonā pret gripu bija vakcinēti tikai 17% senioru, kamēr citās Eiropas valstīs šis rādītājs sasniedza pat 80%.

Ja seniori saņems vakcīnu pret gripu un Covid-19, viņu risks nonākt slimnīcā krietni samazināsies, līdz ar to slimnīcas vīrusu cirkulācijas sezonas pīķa laikā nebūs pārslogotas, kā tas bija, piemēram, pagājušajā sezonā, norādīja Dumpis.

Pret Covid-19 – tikai viena pote

Latvijā arī pieejamas vakcīnas pret Covid-19 "Omikrona"  variantu, un riska grupām ārsti iesaka vakcinēties uzreiz pret gripu un Covid-19.

Zavadska skaidroja, ka pret Covid-19 noteikti jāvakcinējas senioriem no 65 gadu vecuma, cilvēkiem ar nopietnām hroniskajām slimībām, imūnsupresētajiem un  grūtniecēm.

Covid-19 vakcīnu vajadzētu saņemt, ja pagājuši 12 mēneši no pēdējās devas saņemšanas, ja cilvēki ir ļoti veci, "zelta gados", trausli – vakcinēties pret Covid-19 var arī pēc 6 mēnešiem.  

Savukārt pārslimojušajiem iesaka vakcinēties 6 mēnešus pēc slimības.

Zavadska uzsvēra, ka

šobrīd vakcinēšanai pret Covid-19, neatkarīgi no tā, vai ir slimots, vai ir saņemtas vakcīnas iepriekš, vai nav, nepieciešama tikai viena deva.

Tāpēc ārsti aicina riska grupām pie ārsta "iedot abus plecus" – vakcīnai pret gripu un Covid-19.

Ārsts aicina jauniešus: Mudiniet seniorus vakcinēties, lai "nenonāktu slimnīcā un nenomirtu"

Ģimenes ārsts, dr. Ingars Burlaks, kura aprūpē ir arī liela sociālās aprūpes centra iemītnieki, stāstīja, ka pirms vairākiem gadiem, kad vakcinācijai tik ļoti nepievērsa uzmanību, centrā pusotra mēneša laikā bija 25 neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukumi, lai vestu ar gripu sasirgušos uz slimnīcu.

Tagad, kad vairākus gadus centra iemītnieki saņem vakcīnas, "par hospitalizāciju gripas dēļ esam aizmirsuši, tagad saslimst vieglā formā", stāstīja ārsts.

Tāpēc viņš aicināja jauniešus saaģitēt vecākus, vecvecākus vakcinēties, mudināja jauniešus palīdzēt vecākiem un vecvecākiem tikt līdz ģimenes ārstam, atrast vakcinācijas kabinetu.

Viņš īpaši uzsvēra, ka gadījumā, ja vecāki vai vecvecāki ir slimi un veci – tas nav pretarguments pret vakcināciju, bet, tieši pretēji, tas ir galvenais pamats, kāpēc jāvakcinējas, "lai nenonāktu slimnīcā un nenomirtu".

Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja Larisa Savrasova atzina, ka pašlaik gripas intensitāte ir zema, ziņots par saslimšanām tikai Rīgā un Daugavpilī.

Bet vīrusu intensitāte pieaug ļoti strauji, tāpēc ir grūti prognozēt notikumu attīstību, bet, visticamāk, gripa, Covid-19 un citas elpceļu infekcijas šajā sezonā cirkulēs kopā. Pēdējā laikā ir pieaudzis ar Covid-19  hospitalizēto pacientu skaits – nedēļas laikā  tādu bija 72, salīdzinot ar vidēji 16 pacientiem vasarā, pastāstīja Savrasova.  

Tāpēc viņa atgādināja ne tikai par nepieciešamību vakcinēties, bet arī par higiēnas ievērošanu – roku mazgāšanu un telpu vēdināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti