Krusas sadragāto Jaunpils pils jumtu varētu atjaunot vien nākamgad

Pēc lielgraudu krusas postījumiem Jaunpils pils jumtu, kas ir kritiskā stāvoklī, visticamāk, varēs atjaunot tikai nākamgad. Kopumā pils atjaunošanai nepieciešamos līdzekļus vēl aplēš. 

ĪSUMĀ:

  • Pēc vētras Jaunpils pils jumts ir kritiskā stāvoklī, secina pils saimnieki un būveksperti.
  • Jumtu sabojājusi lielgraudu krusa. Cietuši arī logi, to rāmji un fasāde.
  • Vētras postījumi mājsaimniecībām un pašvaldības infrastruktūrai aplēsti ap 11 miljoniem eiro.
  • Jaunpils pilij nepieciešamais atbalsts vēl tiek aplēsts.
  • Apmeklētājiem pagaidu režīmā pili cer atvērt jau šajās brīvdienās.

Pēc vētras postījumiem Jaunpils pils jumts ir kritiskā stāvoklī
00:00 / 03:59
Lejuplādēt

"Mēs visi darbinieki bijām pils iekšpagalmā, un tā sajūta bija, ka kādas piecas minūtes bija ne tā kā pērkons, bet tāda zema rūcoša skaņa. Knapi paspējām saskriet telpās, kad sāka krusa birt un tā, ka mēs neredzējām pāri iekšpagalmam, jo bija balta siena. Un, kas interesanti, tie krusas graudi nebija apaļi, bet ar tādiem tā kā ragiem," pastāstīja Jaunpils pils valdes locekle Kristīne Liepiņa.

14.gadsimta nama bēniņos viņa izrādīja dakstiņu jumtu, kurš ar krusas gabaliem sacaurumots kā siets. Arī pašos dakstiņos daļā ir izsisti caurumi, bet lielākoties šīs spraugas izveidojušās, jo izsista ir saistviela, kas dakstiņus satur kopā. Līdz ar to pats jumts šobrīd tik tikko turas kopā.

Zem lielākiem caurumiem pils darbinieki salikuši spaiņus, lai mazinātu lietus ūdens noplūdes nokrišņu laikā. 

Objektu apsekojuši arī Būvniecības valsts kontroles biroja darbinieki, kas jumta stāvokli raksturojuši kā kritisku.

"Krusa ir izsitusi tieši to veco jumta saistvielu, kas tos dakstiņus tur kopā. Tie dakstiņi ir savērpti uz sānu, un te pat var redzēt arī sasistu dakstiņu, un tie ir kustīgi. Tie var slīdēt uz leju un tādā sniega lavīnas efektā paņemt līdzi arī citus. Mēs jau pēc vētras diezgan daudz savācām tās lauskas," skaidroja Liepiņa.

Jaunpils pils jumta simtgadīgie dakstiņi pagaidām tiks nostiprināti un apvilkti ar plēvi.

Vētras sekas redzamas arī no pagalma. Izdauzīti 35 pils logi, daļa jau iestiklota, citviet šobrīd darbojas meistari. Tāpat krusa ir sabojājusi fasādes apmetumu un cietušas arī Dzirnavu ēkas, pils sēta un vārti, kā arī apstādījumi.

"Tur var redzēt, ka tās notekcaurules ir pat ieliekušās no tā dakstiņu posma. Te var redzēt – fasādei tie mazie punktiņi ir no krusas, un te vidū bija sarkanās krūmu rozes, bet tagad burtiski noskūtas….. Te mums ir dzirnavu svinību šķūnis, un te bija tieši guļvietas. Šeit pēc vētras viss pludoja, matrači, aizkari, nu, viss…. Tāpat šie abi logi bija izsisti, un te bija jauns šīfera jumts," pastāstīja Liepiņa.

Pils valdes locekle arī norādīja, ka pirms pāris gadiem jumta remonts jau tika aktualizēts Tukuma novada pašvaldībā, bet finansējumu neatrada. Tolaik lēsa, ka tam būs vajadzīgi 5 miljoni eiro, un tagad vētras postījumi vēl citām ēkas daļām un infrastruktūrai būs mērāmi līdz miljona eiro apmērā. Patlaban nepieciešamā atbalsta apmērs vēl pašvaldībā tiek apzināts, kā arī tas, cik liels atbalsts pilij būs vajadzīgs no vietvaras vai valsts un ko segs apdrošināšana.

Pagaidām plānots, ka jumts tiks iekonservēts, proti, tam uzklās un piestiprinās plēvi, lai apkārtne būtu droša un nenāktos zaudēt dakstiņus, kuri var krist no jumta.

"Visdārgākais, kas sākumā jāliek, ir sastatnes, jo ar pacēlāju no iekšpagalma puses jumtam netiek klāt. Tad šie dakstiņi ir roku darbs, un katrs būs jānoņem, jātīra un jāapskata, tas noteikti šo tāmi sadārdzinās. Pirmais, ko mēs gaidām, ir glābšanas tāme, lai nebūtu vairāk bojājumi pašai pilij. Bet pēc tam jau jumta pilnīgai nomaiņai ir jāizstrādā projekts un vēl jāsaskaņo ar Kultūras mantojuma pārvaldi. Cerams –  tas notiks nākošajā pavasarī, vasarā, bet ziema mums būs jāpavada zem pagaidu jumta," sacīja Liepiņa.

Šobrīd pils teritorija ir norobežota ar sarkanu lenti un visur izvietoti aicinājumi neiet pie senā nama. Rosās strādnieki, lai pili daļēji varētu drīzumā atvērt apmeklētājiem. Tiek veidoti pagaidu gājēju koka stalažu tuneļi ar jumtu, lai pārvietoties varētu droši. 

Taču pils pārstāvji norādīja, ka pilnīga jumta atjaunošana, visticamāk, būs iespējama tikai nākamgad.

Jaunpils pils ir pašvaldības īpašums, un šobrīd nepieciešamā atbalsta apmērs vēl tiek apzināts, cik lielu atbalstu varēs gūt no vietvaras, cik no valsts un ko segs apdrošināšana. 

Tikmēr nākamajā trešdienā, 23. augustā, Jaunpils pils laukumā noritēs labdarības koncerts, lai savāktu naudu pils, baznīcas un mājsaimniecību atjaunošanai novadā.

KONTEKSTS:

Pirmdien, 7. augustā, Latvijā plosījās negaiss ar stiprām vēja brāzmām, vietām arī lietusgāzēm un lielgraudu krusu. Sākotnēji negaiss skāra Kurzemi un valsts centrālo daļu, īpaši smagus postījumus nesot Dobeles novadā, vakarā tas skāra Latvijas austrumu daļu.

Pērkona negaisa laikā Latgalē gājis bojā cilvēks, kuram uzkrita koks. Vēl astoņi cilvēki vētrā ir cietuši, cilvēkiem uzkrituši koki, vienā gadījumā – jumta gabals, cilvēki cietuši arī no krusas graudiem.

Šīs nedēļas vētras nodarītie postījumi pašlaik aplēsti 11 miljonu eiro apmērāValsts varētu uzņemties līdz 90% izmaksu vētras postījumu novēršanai pašvaldībās.  Individuālām dzīvojamām mājām varētu būt pieejams vienreizējais atbalsts līdz 3000 eiro, nepārsniedzot 20 eiro par kvadrātmetru.  Savukārt daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašniekiem atbalsts būtu nodrošināts 20 eiro par kvadrātmetru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti