Dienas ziņas

Elektrības pārrāvums slimnīcā aktualizē rīcību krīzes situācijās

Dienas ziņas

Rīgā iebraucot Daugavā, gājis bojā cilvēks

Meklē dažādus risinājumus kapavietu skaita palielināšanai

Pašvaldībās meklē risinājumus kapavietu skaita palielināšanai

Daļa pašvaldību saskaras ar kapavietu trūkumu, piemēram, Jelgavas novadā vietu trūkst 14 kapsētās. Risinājumi, kurus atrod vietvaras, ir dažādi – piegulošo teritoriju iegāde, aicinājums izvēlēties piederīgos kremēt, kā arī senāku kapu likvidēšana, tādējādi atbrīvojot vietu.

Jelgavas novadā ir 64 kapsētas, 14 no tām brīvu vietu vairs nav, tāpēc pašvaldībā ir vairāki nosacījumi, lai risinātu problēmu.  

"Noteikumi paredz virsapbedījumus ne agrāk kā pēc 25 gadiem. Savukārt tas, ko mēs papildus esam sākuši darīt – ilgstoši gadiem nekoptas kapavietas mēs sākam aktēt un papildus piefiksēt vietas, kur arī varētu veikt virsapbedījumus," pastāstīja kapitālsabiedrības "Jelgavas novada KU" valdes loceklis Dins Stašāns.

Līdzīgi nosacījumi ir arī Tukuma novadā un Dobeles novadā, tikai tur virsapbedījumi ļauti ne agrāk par 20 gadiem. Šajās pašvaldībās ir vēl cits risinājums – ilgstoši nekopto kapu likvidēšana.

"Ja piecu gadu laikā ir sastādīti pieci akti par nekopto kapavietu, un kapavietas uzturētājs vai viņa pilnvarotā persona pēc piektā akta sagatavošanas trīs mēnešu laikā nav sakopusi kapavietu un nav ieradusies pie kapsētas apsaimniekotāja, kapavietu uzskata par aktētu.

Šajā gadījumā kapsētas apsaimniekotājam ir tiesības kapavietu nolīdzināt un piešķirt to virsapbedījumam," norādīja Dobeles novada pašvaldība.

Savukārt Dobeles pilsēta iegādājusies papildu zemi, tāpēc apbedījuma vietu tuvākajam laikam pietikšot. Tukuma novadā ir 140 kapsētu, no tām 10 atrodas pilsētā. Arī šajā pašvaldībā izstrādāti noteikumi par kapu nekopšanu, taču te kapi atņemti jeb aktēti līdz šim nav. Šis jautājums ir aktuāls citās Zemgales vietvarās.

"Tukumā par kapu vietām cilvēkam nebūtu jāuztraucas – kapu vietu mums ir ļoti daudz. Ir ļoti liela kapu teritorija izdalīta. Tā ka cilvēkiem nav, par ko uztraukties," sacīja Tukuma novada komunālās nodaļas vadītājs Andris Kalnozols.

Tukums
Tukums

Raugoties nākotnē, pašvaldības mudina aizgājēja piederīgos aizdomāties par kremēšanu, jo tā kapos aizņems mazāk vietas. Latvijā kopumā ir vairāk nekā 4500 kapsētu. Vairums pašvaldību tās digitalizē, lai spētu tās labāk pārskatīt elektroniski. Jelgavas novadā digitalizētas 62 no 64 kapsētām; Dobeles novadā elektroniski pārskatāmas vairākas apbedījumu vietas, bet Tukuma novadā to vēl tikai sāks darīt. Vietvarām šis pakalpojums izmaksā dārgi – vairākus tūkstošus eiro par vienas kapsētas digitalizāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti