Panorāma

Jēkabpils novadā evakuē cilvēkus; ūdens līmenis kāpj

Panorāma

Panorāma

Tukumā reorganizēs un likvidēs vairākas skolas

Tukumā reorganizēs un likvidēs vairākas skolas

Racionāli pareizi, bet emocionāli sarežģīti – tā lēmumus par skolu tīkla sakārtošanu Tukuma novadā īsumā raksturo domes vadība. Deputāti ceturtdien, 29. februārī, vienojušies vairākām skolām samazināt izglītības pakāpi, jo skolēnu skaits tajās pārāk mazs, lai nodrošinātu kvalitatīvu izglītību bērniem un konkurētspējīgas algas skolotājiem. Vairākas skolas slēgs pavisam. Domē atzīst – nereti atliktos lēmumus pasteidzinājusi gaidāmā pedagogu algu modeļa reforma.

Kopā Tukuma novada domes sēdē šodien iekļauti septiņi jautājumi par dažādu skolu reorganizāciju vai likvidēšanu. Engures vidusskolu pašvaldība saglabās kā pieejamības skolu, saglabājot vidusskolas pakāpi, bet vairākas citas skolas reorganizēs, tām samazinot izglītības pakāpi. 

Savukārt Jaunpils vidusskola no 2025. gada septembra būs pamatskola. Jaunpils vidusskolā šā mācību gada sākumā neizdevās nokomplektēt nevienu desmito klasi. Skolēni, kas pagājušā mācību gada beigās absolvēja 9. klasi, pamatā izvēlējušies mācīties tehnikumos, nevis turpināt mācības šajā vidusskolā. Līdz ar to pašlaik Jaunpils vidusskolā ir tikai 11. klase ar astoņiem skolēniem un 12. klase, kurā mācās tikai deviņi audzēkņi.

Krievu valodas mācību stundā 12. klasē bērnu tik maz, ka vidējā solu rinda atstāta pilnīgi tukša. Visi 12. klašu skolēni mācās krievu valodu, jo vācu vai kādu citu no svešvalodām šajā skolā nemaz nemāca. Līdzīgi ar prasību piedāvāt izvēļu grozus, kādos mācību priekšmetos specializēties, lai sagatavotos augstskolai. Mazam skolēnu skaitam neko daudz piedāvāt nemaz nevarot. Un vēl – ir tendence vidusskolas vietā iestāties tehnikumos.

"Augstskola kā tāda vairs daudziem nav mērķis, jo viņi saprot, ka arī šādi var iegūt profesiju, ātrāk nostāties uz kājām, un bērni, kuri uzrādīja pie mums 9. klasē labus mācību sasniegumus, viņi ļoti daudzi aizgāja uz šiem tehnikumiem," atzina Jaunpils vidusskolas direktors Jānis Liepiņš.

Jaunpils vidusskolas direktors Jānis Liepiņš.
Jaunpils vidusskolas direktors Jānis Liepiņš.

Pārmaiņas šajā skolā būs no 2025. gada, nevis jau šogad septembrī, lai skolu pabeigtu arī tie astoņi bērni, kas pašlaik mācās 11. klasē.

"Ir cilvēki, kas īsti neizprot, kas ir vidusskola, kā ir mainījusies vidusskola, kādas ir prasības. Viņi saka – ko jūs neņemat tos bērnus? Tad mēs sakām – dodiet tos bērnus! Arī apkārt citas skolas, arī mazās skolas cieš no bērnu trūkuma. Nav to bērnu! Vienkārši nav!" uzsvēra Liepiņš.

Savukārt Tukuma novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa (Latvijas Reģionu apvienība) atzina, ka, iespējams, pašvaldība "jau tā nogaidījusi". "Pēc novadu reformas situācijas mūsu novadā ir ļoti dažādas, un es uzskatu, ka daži jautājumi bija jāpieņem jau ātrāk. Bet mēs arī saprotam, ka katrai vietējai kopienai šie lēmumi ir sāpīgi," viņš norādīja.

Domē uzsver – galvenais mērķis ir izglītības kvalitāte.

"Jebkuram bērnam, kurš dzīvo laukos, nav jākļūst par traktoristu vai sētnieku. Viņam ir iespēja izaugt arī par Valsts prezidentu vai Ministru prezidentu," piebilda Važa.

Mazā skolēnu skaita dēļ Tukumā nolemts arī Cēres pamatskolu no šī gada septembra reorganizēt par sākumskolu, bet likvidēt Pūres pamatskolas struktūrvienību "Jaunsātu filiāle" un Zemītes sākumskolu, kuras vietā paliks tikai bērnudārzs "Zemīte". Šajās skolās ir grūti nodrošināt slodzes pedagogiem un bērni bieži mācās apvienotajās klasēs. Tagad varēšot runāt ar ministriju par to, vai pievienoties jaunajam pedagogu algu modelim vai ne.

"Tas mazliet deva spērienu tādai tālākai un ātrākai kustībai, tas ir fakts. Man pašam personīgi nepatīk, ka ministrija lēma un teica, ka būs šādi, un pēc tam tika ieslēgta atpakaļgaita, kur atkāpjas par gadu. Man liekas, ka tas ir pats sliktākais," pārdomās dalījās novada mērs.

Tukuma dome esot izdarījusi savu darbu un tagad gaida, kad valsts puse izdarīs savējo. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti