Panorāma

Protesta akcijā cilvēki pulcējas pie Rīgas pils

Panorāma

Vērtēs tiesneses lēmumu atbrīvot vardarbīgu vīru

AS un NA neierodas uz sarunām ar ZZS un "Progresīvajiem"

Kariņš izvairās no jautājumiem par valdības stabilitāti un tās varbūtēju paplašināšanu

Pēc piektdien, 16. jūnijā, notikušajām premjera Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") rosinātajām piecu partiju sarunām, kurās bija aicinātas piedalīties gan valdības partijas, gan opozīcijā esošā Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) un "Progresīvie", taču "Apvienotais saraksts" (AS) un Nacionālā apvienība (NA) nepiedalījās, valdības vadītājs pauda gandarījumu par pārrunāto, proti, situāciju ar darbaspēka deficītu valstī. Uz vairākkārtējiem žurnālistu jautājumiem gan par esošās valdības stabilitāti, gan tās varbūtēju paplašināšanu Kariņš atbildēja izvairīgi.

ĪSUMĀ: 

  • NA un NA neierodas uz sarunām ar ZZS un "Progresīvajiem"; Kariņš neslēpj sašutumu.
  • Ar ZZS un "Progresīvajiem" runāts par darbaspēka un imigrācijas jautājumiem.
  • Sarunas par citiem valstī svarīgiem jautājumiem Kariņš rīkošot arī turpmāk.
  • Šajās sarunās aicinās gan valdības partijas, gan abus opozīcijas spēkus.
  • Cik stabila ir esošā valdība un cik plaša varētu būt koalīcija? Premjers runā izvairīgi.

Skaidro neuzticības balsojumu 

Pirms tikšanās ar ZZS un "Progresīvajiem" premjeram bija sarunas ar koalīcijas partneriem, pēc kurām gan NA, gan AS pauda stingru pārliecību, ka esošajai valdībai jāturpina strādāt, jo to stiprinājis tas, ka tā ceturtdien, 15. jūnijā, nepārprotami izturējusi opozīcijas partiju rosināto neuzticības balsojumu.

"Var runāties, tas nav nekāds grēks. Normāli tas būtu Saeimā. Bet šī simboliski ir valdības māja, tāpēc arī mēs nepiedalāmies," paziņoja AS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Edgars Tavars. "Tas signāls, manuprāt, bija ļoti skaidrs, ka vieni ir šajā pozīcijā, otri ir opozīcijā. Nu tas bija skaidrs balsojums," piebilda Saeimas deputāts Jānis Dombrava (NA).

Šodien kā "Progresīvie", tā ZZS skaidroja, ka balsojums bijis nevis pret Krišjāni Kariņu, bet valdības darbu kopumā.

"Mēs diezgan konkrēti vakardien izskaidrojām to, ka mēs balsojām pret valdību. Un mēs arī uzskatām, ka šī valdība ir rīcībnespējīga," teica Saeimas deputāts Viktors Valainis (ZZS). "Dinamika ir tā, kas pietrūkst esošajā koalīcijā. Līdz ar to šādai dinamikai jāatspoguļojas sarunās. Mēs redzam, ka esošā koalīcija vairākos būtiskos jautājumos nav spējusi atnest rezultātus," piebilda partijas "Progresīvie" līdzpriekšsēdētājs Andris Šuvajevs.

Izvairīgs par koalīcijas nākotni

Pēc tikšanās ar ZZS un "Progresīvajiem" gan valdības vadītājs, gan abas opozīcijas partijas pauda, ka runa bijusi par situāciju darbaspēka jomā, un visiem trim politiskajiem spēkiem tajā valdījusi laba sapratne.

Kāda ir koalīcijas nākotne? 

Uz jautājumiem par esošās valdības stabilitāti vai izjukšanu, vai paplašināšanu premjers atbildēja izvairīgi.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš
00:00 / 00:45
Lejuplādēt

"Valdība ir un valdība būs, par to nav jāuztraucas. Un stabila un spēcīga. Es tagad meklēju veidus, kā atrisināt jautājumus, kas līdz šim nav atrisināti. Un viens no šiem ir darbaspēka pieejamības jautājums. Vēl nav risinājuma, bet es tagad sadzirdu, ka Saeimā ir vismaz vēl divi politiskie spēki, kas – līdzīgi un kā "Jaunā Vienotība" – saprot, ka tā ir reāla problēma mūsu valstī, par kuru mēs nerunājām, jo tā varbūt ir neērta problēma.

Nav arī skaidrs, kāds būs risinājums, tas vēl jāatrod, bet visbeidzot man ir sarunu partneri, kas atzīst, ka tā ir problēma," teica Kariņš.

Atbildē fokuss no valdības stabilitātes pārvirzījās uz neatliekami darāmajiem darbiem; līdzīgi gan iepriekš izteicās arī NA un AS, taču skaidri sakot, ka jāstrādā esošajai valdībai.

Vilšanās par AS un NA neierašanos 

Premjers diezgan kritiski izteicās par koalīcijas partneru neierašanos uz piecu partiju sarunām un teica, ka par citiem valstī svarīgiem jautājumiem tādas rīkošot arī turpmāk, joprojām aicinādams gan valdības partijas, gan abas opozīcijas partijas; šādi sarunu seansi būšot vairāki.

"Es aicinu uz diskusiju. Tas, ka atsaucās divi opozīcijas spēki un neatsaucās valdības spēki, ja godīgi, man ir ļoti grūti to saprast.

Nu, ja esi valdībā, tad esi arī atbildīgs. Un esi gatavs runāt par jebkuru tēmu," sacīja Kariņš.

Vai sarunas ieilgs līdz Valsts prezidenta maiņai, kas varētu nominēt nākamās valdības vadītāju? Uz šo jautājumu skaidras atbildes nesniedz. Pašreizējais prezidents Egils Levits izteicies, ka nebūtu gatavs nominēt premjeru, kurš veidotu koalīciju ar ZZS.

Kuluāros jau izskanējis, ka šādi premjers velk laiku līdz jaunievēlētā prezidenta Edgara Rinkēviča apstiprināšanai amatā un tad gan varētu sākties īstās sarunas par valdības metamorfozēm.

KONTEKSTS:

31. maijā Saeima 3. vēlēšanu kārtā ar 52 balsīm par nākamo Valsts prezidentu ievēlēja ilggadējo ārlietu ministru Rinkēviču, kuru amatam virzīja koalīcijas partija "Jaunā Vienotība". Viņš ievēlēts ar "Jaunās Vienotības" un divu opozīcijas partiju – ZZS un "Progresīvo" – balsīm.

Uzreiz pēc Rinkēviča ievēlēšanas Valsts prezidenta amatā Kariņš paziņoja, ka iniciēs sarunas par iespējamu koalīcijas paplašināšanu. Tās arī premjers sāka, taču abi koalīcijas partneri – NA un AS – to neatbalsta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti