Vai īstie zobi ir piena zobu bēbīši? Bērni jautā, speciālisti atbild

Speciālisti atbild uz bērnu jautājumiem par veselību un ķermeni.

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā top veselības pratības centrs bērniem – Bērnu muzejs. Muzeja veidotāji aicināja jaunākā skolas vecuma bērnus uzrakstīt, kādi veselības jomas jautājumi viņus interesētu. Profesionāļi no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas uz daļu no šiem jautājumiem ir devuši atbildes, mēs tās maijā publicēsim pa vienai katru dienu, lai tie kalpotu kā palīgi vecāku un pedagogu sarunai ar bērniem par veselību un ķermeni.

Vai īstie zobi ir piena zobu bēbīši?

 

Atbild Bērnu slimnīcas neonatoloģe Elza Salputra

Piena zobiņi bērniņam jau ir pilnīgi izveidojušies vēl mammas puncī, tie tikai slēpjas smaganās. Arī īsto zobu aizmetņi jau sākuši veidoties bērniņam pirms dzimšanas un paslēpušies vēl dziļāk. Piena zobi sāk šķilties ap 4–6 mēnešu vecumu, dažiem arī vēlāk –līdz pat gada vecumam.

Tad ap sešu gadu vecumu gatavi parādīties arī īstie zobi. Tie lēnām sāk spraukties ārā, uzguļoties piena zobu saknēm, tāpēc piena zobi sāk kustēties. Kad kāds no piena zobiņiem jau kustas pamatīgi, tam var palīdzēt, kustinot ar mēli, bet nedrīkst raut zobu ārā ar varu – tā var satraumēt īsto zobu un arī asiņu būs vairāk. Ja ļausim zobam izkrist pašam, arī nesāpēs tik dikti! Tā zobiņi draudzīgi samainās.

Ļoti svarīgi rūpēties un divas reizes dienā mazgāt kā piena, tā arī īstos zobus, kā arī neļaut zobiem "dzīvoties" saldā vidē. Šķiet, ka piena zobi taču tāpat izkritīs, lai jau bojājas! Bet īstenībā caurumains piena zobs var sabojāt arī īsto zobu, ar kuru būs jādzīvo visu mūžu.

Lai būtu balti un skaisti piena zobi, kā arī īstie zobi būtu skaisti kā pērles, tie divas reizes dienā jāmazgā ar fluoru saturošu zobu pastu. Vai zinājāt, ka zobus pēc tīrīšanas nevajag skalot ar ūdeni?. Starp šaurajām šķirbiņām jātiek klāt ar zobu diegu. Vismaz vienu reizi gadā jāapmeklē zobu higiēnists un zobārsts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti